romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předního švédského neonacistu Högströma posílají Poláci domů

Varšava, 8.2.2011 11:25, (ROMEA)

Polská justice dnes předala Švédům bývalého švédského neonacistického vůdce Anderse Högströma, který předloni zorganizoval krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány někdejšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Informovala o tom polská agentura PAP. Högström byl v prosinci odsouzen k 32 měsícům vězení a trest si odpyká ve Švédsku. Švédští policisté si Högströma vyzvedli na letišti v Krakově-Balicích.

Kovový nápis tvořící oblouk nad branou tábora byl ukraden 18. prosince 2009. Policie ho brzy našla rozřezaný na tři části poblíž Toruně u jednoho z trojice mužů, kteří krádež na objednávku provedli. Polští zloději byli zadrženi, odsouzeni v samostatném procesu, během kterého se ke všemu přiznali, a trest ve výši od půldruhého roku do dvou a půl let si již odpykávají. Další dva, zapojené jen nepřímo, v prosinci soud poslal do vězení na dva roky a čtyři měsíce a na dva a půl roku.

Švédská policie zatkla Högströma loni v únoru na základě evropského zatykače. O několik týdnů později ho tamní justice vydala Polsku, podmínkou ale bylo, že si bývalý vůdce švédských neonacistů trest odpyká ve vlasti.

Loni v listopadu švédská televize STV odvysílala pořad, v němž jistý přítel Högströma tvrdil, že si Švéd stěžuje na špatné podmínky ve vazbě v Polsku. Högström prý zhubl o 15 kilogramů, musel si sám ošetřit poranění nohy a musel platit za hygienické potřeby. To ale popřely polské úřady. Högström podle nich nijak nestrádal, protože zeštíhlel jen o dva kilogramy a o zdravotní péči měl postaráno.

Bývalý nacistický tábor v jihopolské Osvětimi je dodnes symbolem zvěrstev, jichž se hitlerovské Německo během druhé světové války dopustilo v okupované Evropě. Nacisté tam zavraždili 1,1 milionu lidí, především Židů, ale též Poláky, Romy a sovětské válečné zajatce. Nápis Arbeit macht frei vyrobili na příkaz Němců polští političtí vězni.
 

Přečteno: 921x
 

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo