romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Předního švédského neonacistu Högströma posílají Poláci domů

Varšava, 8.2.2011 11:25, (ROMEA)

Polská justice dnes předala Švédům bývalého švédského neonacistického vůdce Anderse Högströma, který předloni zorganizoval krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány někdejšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Informovala o tom polská agentura PAP. Högström byl v prosinci odsouzen k 32 měsícům vězení a trest si odpyká ve Švédsku. Švédští policisté si Högströma vyzvedli na letišti v Krakově-Balicích.

Kovový nápis tvořící oblouk nad branou tábora byl ukraden 18. prosince 2009. Policie ho brzy našla rozřezaný na tři části poblíž Toruně u jednoho z trojice mužů, kteří krádež na objednávku provedli. Polští zloději byli zadrženi, odsouzeni v samostatném procesu, během kterého se ke všemu přiznali, a trest ve výši od půldruhého roku do dvou a půl let si již odpykávají. Další dva, zapojené jen nepřímo, v prosinci soud poslal do vězení na dva roky a čtyři měsíce a na dva a půl roku.

Švédská policie zatkla Högströma loni v únoru na základě evropského zatykače. O několik týdnů později ho tamní justice vydala Polsku, podmínkou ale bylo, že si bývalý vůdce švédských neonacistů trest odpyká ve vlasti.

Loni v listopadu švédská televize STV odvysílala pořad, v němž jistý přítel Högströma tvrdil, že si Švéd stěžuje na špatné podmínky ve vazbě v Polsku. Högström prý zhubl o 15 kilogramů, musel si sám ošetřit poranění nohy a musel platit za hygienické potřeby. To ale popřely polské úřady. Högström podle nich nijak nestrádal, protože zeštíhlel jen o dva kilogramy a o zdravotní péči měl postaráno.

Bývalý nacistický tábor v jihopolské Osvětimi je dodnes symbolem zvěrstev, jichž se hitlerovské Německo během druhé světové války dopustilo v okupované Evropě. Nacisté tam zavraždili 1,1 milionu lidí, především Židů, ale též Poláky, Romy a sovětské válečné zajatce. Nápis Arbeit macht frei vyrobili na příkaz Němců polští političtí vězni.
 

Přečteno: 921x
 

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo