romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prezidentské volby v USA poprvé vyhrál černošský kandidát

Washington, 5.11.2008 7:46, (ROMEA)

Spojené státy budou mít poprvé v dějinách černošského prezidenta. Demokrat Barack Obama podle předběžných odhadů s výraznou převahou zvítězil v úterních volbách a v lednu vystřídá v Bílém domě George Bushe. Obamův hlavní soupeř, republikán John McCain, již úspěch svého rivala a vlastní nezdar potvrdil.

Na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu ve státě Illinois Obama ohlásil své vítězství a prohlásil, že s nynějšími volbami přišla do Spojených států změna. Před desítkami tisíc nadšených lidí zároveň oznámil, že McCain mu již telefonoval a uznal svou porážku.

Volby podle Obamy dokázaly, že Amerika je skutečně sjednocená, a to i přes sociální a etnické rozdíly. Je to důkaz demokracie, prohlásil Obama.

"Ukázalo se, že nejsme jen sbírkou jednotlivců, nejsme jen souhrnem červených a modrých států, ale jsme Spojené státy americké," uvedl illinoiský senátor před zaplněným Grant Parkem. Jeho projev provázelo jásání lidí, kteří Obamovi naslouchali s velkým zaujetím a často v slzách.

McCain ještě před Obamovým vystoupením oslovil republikánské příznivce na mítinku ve svém domovském Phoenixu v Arizoně. Poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme", a prohlásil: "Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně."

Podle ještě neúplných informací, které byly k dispozici k 06:00 SEČ, si černošský senátor z Illinois zajistil hlasy nejméně 333 volitelů a má tedy potřebnou nadpoloviční většinu. McCain měl ve stejném okamžiku k dispozici pouze 173 volitelů z jejich celkového počtu 538.

Dostupné neoficiální údaje o výsledcích amerických voleb vycházejí z průzkumů při odchodu voličů z volebních místností, který pořádají americká média. Díky propracovanému systému těchto anket se jejich výsledky prakticky neliší od oficiálních.

Výsledek rozhodování Američanů o jejich 44. prezidentovi byl předem považován za historický. Vedle varianty prezidenta černé pleti, jehož rodiči jsou Afričan a běloška, existovala druhá bezprecedentní možnost, že se 72letý McCain stane nejstarším prezidentem, jenž kdy v USA nastoupil do prvního funkčního období.

Na základě hlasování voličů vyberou volitelé příští hlavu státu 15. prosince. Tento krok je považován víceméně za formální.

Obama zahájil vítězné tažení do Bílého domu již po půlnoci SEČ, kdy se dostal do vedení v méně důležitých amerických státech. To, že bude prezidentem, začalo být stále jasnější, když postupně zvítězil ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, ve Virginii, v Ohiu a na Floridě. Illinoiský senátor vyhrál také ve svém domovském státě a mimo jiné i v New Yorku, v Maine a v hlavním městě Washingtonu.

Válečný veterán z Vietnamu McCain vyhrál mimo jiné v Oklahomě a v Tennessee, v Kentucky, ve svém domovském Arkansasu, v Severní Dakotě, ve Wyomingu, v Georgii a na volitelské hlasy bohatém Texasu. Na rozdíl od Obamy však neuspěl v žádném ze států považovaných za klíčové.

Podle amerických televizních stanic Obamu volilo mnoho žen, černochů a hispánců, McCain měl naopak větší podporu bělošských voličů a hlasovalo pro něj množství seniorů nad 65 let.

Obamovi již gratuloval i prezident Bush. "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl odstupující šéf Bílého domu podle své mluvčí Obamovi.

V zahraničí mezi prvními zareagovali francouzský prezident Nicolas Sarkozy či šéf Evropské komise José Manuel Barroso. "Přijměte co nejsrdečnější gratulace ode mne i od všech Francouzů. Tím, že si vás americký lid vybral, si vybral změnu a směřování k optimismu," napsal Obamovi francouzský prezident, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Barosso v blahopřání Obamovi uvedl, že "nyní nastává čas, aby se USA a Evropa úžeji semkly".

Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle televize CNN pro více než 60 procent voličů ekonomika. Podle stejného zdroje se přitom v den voleb 70 procent dotázaných voličů domnívalo, že Obama zvýší daně, a jen o devět procent lidí méně se obávalo stejného kroku u McCaina. Daleko za hospodářskou tematikou se v žebříčku témat umístila válka v Iráku, kterou podle CNN považovalo za nejdůležitější pouze deset procent voličů. Následovalo zdravotnictví a mezinárodní terorismus (obě devět procent) a energetika (sedm).

Přečteno: 1566x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo