romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezidentské volby v USA poprvé vyhrál černošský kandidát

Washington, 5.11.2008 7:46, (ROMEA)

Spojené státy budou mít poprvé v dějinách černošského prezidenta. Demokrat Barack Obama podle předběžných odhadů s výraznou převahou zvítězil v úterních volbách a v lednu vystřídá v Bílém domě George Bushe. Obamův hlavní soupeř, republikán John McCain, již úspěch svého rivala a vlastní nezdar potvrdil.

Na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu ve státě Illinois Obama ohlásil své vítězství a prohlásil, že s nynějšími volbami přišla do Spojených států změna. Před desítkami tisíc nadšených lidí zároveň oznámil, že McCain mu již telefonoval a uznal svou porážku.

Volby podle Obamy dokázaly, že Amerika je skutečně sjednocená, a to i přes sociální a etnické rozdíly. Je to důkaz demokracie, prohlásil Obama.

"Ukázalo se, že nejsme jen sbírkou jednotlivců, nejsme jen souhrnem červených a modrých států, ale jsme Spojené státy americké," uvedl illinoiský senátor před zaplněným Grant Parkem. Jeho projev provázelo jásání lidí, kteří Obamovi naslouchali s velkým zaujetím a často v slzách.

McCain ještě před Obamovým vystoupením oslovil republikánské příznivce na mítinku ve svém domovském Phoenixu v Arizoně. Poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme", a prohlásil: "Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně."

Podle ještě neúplných informací, které byly k dispozici k 06:00 SEČ, si černošský senátor z Illinois zajistil hlasy nejméně 333 volitelů a má tedy potřebnou nadpoloviční většinu. McCain měl ve stejném okamžiku k dispozici pouze 173 volitelů z jejich celkového počtu 538.

Dostupné neoficiální údaje o výsledcích amerických voleb vycházejí z průzkumů při odchodu voličů z volebních místností, který pořádají americká média. Díky propracovanému systému těchto anket se jejich výsledky prakticky neliší od oficiálních.

Výsledek rozhodování Američanů o jejich 44. prezidentovi byl předem považován za historický. Vedle varianty prezidenta černé pleti, jehož rodiči jsou Afričan a běloška, existovala druhá bezprecedentní možnost, že se 72letý McCain stane nejstarším prezidentem, jenž kdy v USA nastoupil do prvního funkčního období.

Na základě hlasování voličů vyberou volitelé příští hlavu státu 15. prosince. Tento krok je považován víceméně za formální.

Obama zahájil vítězné tažení do Bílého domu již po půlnoci SEČ, kdy se dostal do vedení v méně důležitých amerických státech. To, že bude prezidentem, začalo být stále jasnější, když postupně zvítězil ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, ve Virginii, v Ohiu a na Floridě. Illinoiský senátor vyhrál také ve svém domovském státě a mimo jiné i v New Yorku, v Maine a v hlavním městě Washingtonu.

Válečný veterán z Vietnamu McCain vyhrál mimo jiné v Oklahomě a v Tennessee, v Kentucky, ve svém domovském Arkansasu, v Severní Dakotě, ve Wyomingu, v Georgii a na volitelské hlasy bohatém Texasu. Na rozdíl od Obamy však neuspěl v žádném ze států považovaných za klíčové.

Podle amerických televizních stanic Obamu volilo mnoho žen, černochů a hispánců, McCain měl naopak větší podporu bělošských voličů a hlasovalo pro něj množství seniorů nad 65 let.

Obamovi již gratuloval i prezident Bush. "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl odstupující šéf Bílého domu podle své mluvčí Obamovi.

V zahraničí mezi prvními zareagovali francouzský prezident Nicolas Sarkozy či šéf Evropské komise José Manuel Barroso. "Přijměte co nejsrdečnější gratulace ode mne i od všech Francouzů. Tím, že si vás americký lid vybral, si vybral změnu a směřování k optimismu," napsal Obamovi francouzský prezident, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Barosso v blahopřání Obamovi uvedl, že "nyní nastává čas, aby se USA a Evropa úžeji semkly".

Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle televize CNN pro více než 60 procent voličů ekonomika. Podle stejného zdroje se přitom v den voleb 70 procent dotázaných voličů domnívalo, že Obama zvýší daně, a jen o devět procent lidí méně se obávalo stejného kroku u McCaina. Daleko za hospodářskou tematikou se v žebříčku témat umístila válka v Iráku, kterou podle CNN považovalo za nejdůležitější pouze deset procent voličů. Následovalo zdravotnictví a mezinárodní terorismus (obě devět procent) a energetika (sedm).

Přečteno: 1577x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo