romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při nočním útoku v Maďarsku zemřeli dva Romové

Budapešť, 3.11.2008 21:28, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Při útoku na domy obývané Romy ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska v noci na dnešek zemřeli dva lidé. Informovala o tom agentura MTI.

Doposud neznámí pachatelé házeli na romské rodinné domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic. Výstřely zasáhly třiačtyřicetiletého muže a o tři roky mladší ženu, oba dva zemřeli. Manželka zastřeleného byla zraněna.

"Střely, které proletěly skrz stažené rolety, zasáhly oběti do hlavy," řekl mluvčí policie a dodal, že v domech vypukl požár.

Co bylo motivem nočního útoku, není jasné. Zástupci romských organizací se domnívají, že šlo o akci extremistických skupin. Podle vládního zmocněnce pro romskou menšinu Lászla Telekiho je třeba vyčkat výsledků policejního vyšetřování, aby se zjistilo, zda šlo o rasově motivovaný čin. "To, co se stalo v Nagycsécs, je nepřijatelné," prohlásil Teleki.

Nagycsécs s 916 obyvateli má pověst poklidné obce, kde bylo loni zaregistrováno jen 35 deliktů.

Ministr spravedlnosti řekl, že případ bude vyšetřovat zvláštní komise. Úřady vypsaly odměnu milion forintů (přes 93.000 korun) za informace vedoucí k nalezení útočníků.

K útokům na domy v obcích na severovýchodě Maďarska, v nichž žijí většinou Romové, docházelo i v minulosti. Nikdy při nich ale nepřišel nikdo o život. Například v červnu se útočilo zápalnými bombami na tři romské domy v obci Patka západně od Budapešti, v červenci se terčem ostřelování staly tři romské domy v Galgagyorku rovněž nedaleko Budapešti.

"Navštívila jsem už několik míst, která se stala terčem útoků a získala jsem informace, podle nichž byly motivy útoků rasistické," prohlásila maďarská europoslankyně Viktória Mohácsiová. Vyzvala policii, aby co nejrychleji vyšetřila tento případ i další útoky na Romy.

V Maďarsku žije jedna z největších romských komunit ve východoevropských státech. Podle sčítání obyvatel z roku 2001 tvoří Romové necelá dvě procenta z desetimilionové maďarské populace, podle neoficiálních údajů je to pět až sedm procent.

Přečteno: 1852x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, Vražda, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo