romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při nočním útoku v Maďarsku zemřeli dva Romové

Budapešť, 3.11.2008 21:28, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Při útoku na domy obývané Romy ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska v noci na dnešek zemřeli dva lidé. Informovala o tom agentura MTI.

Doposud neznámí pachatelé házeli na romské rodinné domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic. Výstřely zasáhly třiačtyřicetiletého muže a o tři roky mladší ženu, oba dva zemřeli. Manželka zastřeleného byla zraněna.

"Střely, které proletěly skrz stažené rolety, zasáhly oběti do hlavy," řekl mluvčí policie a dodal, že v domech vypukl požár.

Co bylo motivem nočního útoku, není jasné. Zástupci romských organizací se domnívají, že šlo o akci extremistických skupin. Podle vládního zmocněnce pro romskou menšinu Lászla Telekiho je třeba vyčkat výsledků policejního vyšetřování, aby se zjistilo, zda šlo o rasově motivovaný čin. "To, co se stalo v Nagycsécs, je nepřijatelné," prohlásil Teleki.

Nagycsécs s 916 obyvateli má pověst poklidné obce, kde bylo loni zaregistrováno jen 35 deliktů.

Ministr spravedlnosti řekl, že případ bude vyšetřovat zvláštní komise. Úřady vypsaly odměnu milion forintů (přes 93.000 korun) za informace vedoucí k nalezení útočníků.

K útokům na domy v obcích na severovýchodě Maďarska, v nichž žijí většinou Romové, docházelo i v minulosti. Nikdy při nich ale nepřišel nikdo o život. Například v červnu se útočilo zápalnými bombami na tři romské domy v obci Patka západně od Budapešti, v červenci se terčem ostřelování staly tři romské domy v Galgagyorku rovněž nedaleko Budapešti.

"Navštívila jsem už několik míst, která se stala terčem útoků a získala jsem informace, podle nichž byly motivy útoků rasistické," prohlásila maďarská europoslankyně Viktória Mohácsiová. Vyzvala policii, aby co nejrychleji vyšetřila tento případ i další útoky na Romy.

V Maďarsku žije jedna z největších romských komunit ve východoevropských státech. Podle sčítání obyvatel z roku 2001 tvoří Romové necelá dvě procenta z desetimilionové maďarské populace, podle neoficiálních údajů je to pět až sedm procent.

Přečteno: 1857x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, Vražda, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo