romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příčiny Janova

Praha, 25.11.2008 18:19, (Aktuálně.cz)

Je to „jen“ řádění extremistů? Stejné jako v Maďarsku, Izraeli či Francii?? Nikdo není ochoten připustit, že „řádění“ má mít reálný důvod. Není jím (jen) problém s romskou menšinou, jsou jím problémy, které s Romy vůbec nesouvisí. S těmi mají společného jenom jedno: stejně jako v případě Romů, i na ně se všechny předchozí vlády……je zanedbaly.

ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORKY NA SERVERU AKTUÁLNĚ.CZ

Důvod první: REGULACE NÁJEMNÉHO
Praha je od Romů prakticky vyčištěná. V tradičně romských čtvrtích Karlína, Žižkova, Smíchova vykoupili domy developeři a začali zhodnocovat majetek. Protože v naší zemi neexistuje právní deregulace nájemného, majitel nemá možnost svobodně ukončit nájem s těmi nájemníky, které v domě mít nechce, přistoupili majitelé domů k vypuzování nájemníků všemi možnými způsoby. Velmi obvyklý je tento scénář: Majitel koupí náhradní byty ve velmi nelukrativních lokalitách, zde v Janově. Přidá nějakou tu stovku tisíc a nájemník se ať rád ať nerad s tímto všimným odstěhuje. Kdyby bývala proběhla deregulace nájemného, a to nejen deregulace ekonomická, ale zejména deregulace právní, docházelo by ke spontánní obměně nájemníků, tedy nedocházelo by k uměnému sestěhovávání na příklad do Janova.

Důvod druhý: NEEXISTENCE REÁLNÉ A ADRESNÉ DÁVKY NA BYDLENÍ
Za vlády ministra práce a sociálních věcí p. Škromacha předložil poslanec Tomáš Vrbík návrh na sociální dávku zabezpečující těm, kteří nedosáhnou na nájemné, skutečně efektivní nástroj, jak neztratit střechu nad hlavou. Návrh nikdy nebyl PSP projednán, neboť sociálně-demokratická vláda dospěla k jednoznačnému názoru, že jej není zapotřebí. Proč taky?? Sociálně slabým uhradil bydlení ze své kapsy pod právním nátlakem státu majitel domu, deregulace nebyla na obzoru. Současný příspěvek na bydlení vypadá efektně, ovšem v době nastupující deregulace je téměř na nic. Pod tíhou vzniklé situace je pro nájemníky zřejmé, že v řadě případů prostě je nezbytné se vystěhovat. Kam se budou stěhovat a s jakými důsledky, nikoho nezajímá.

Důvod třetí: NEEXISTENCE SOCIÁLNÍHO BYDLENÍ A JEJÍ KONCEPCE
Kam se vytlačené obyvatelstvo přestěhuje (a to se netýká jen Romů – nájemníci, kteří se ocitli na místě, kde je majitel prostě nechce, jsou na tom stejné. Ohledně nájemníků můžeme mluvit o „romizaci“ jejich postavení), bylo zcela ponecháno v rukou developerů. Alternativa?? Neexistuje. Stejně jako neexistuje reálný koncept sociálního bydlení a už vůbec žádné sociální bydlení neexistuje. Matky s dětmi tísnící se v nevyhovujících a zcela nedostatečných azylových zařízeních, bezdomovci, ale také mladé rodiny, které mají hluboko do kapsy, by o tom mohli všichni vyprávět. Nutnost podvolení se realitním makléřům a údajné „ruce trhu“, která ovšem žádnou „rukou trhu“ není, protože funguje jen tak odhadem na 15% trhu s nájemním bydlením, je naprostá.

Důvod čtvrtý: DIVOKÁ PRIVATIZACE BYTŮ
Že sociální rozvrstvení obyvatelstva je třeba hlídat, že betonová socialistická sídliště mají tendenci se stávat ghetty i bez romského obyvatelstva, jsou dobře známá urbanistická i sociologická fakta. Přesto obce a obecní zastupitelé šli u vidiny rychlého zisku voličských preferencí do privatizace bez jakékoliv další koncepce co po privatizaci. Když rozprodáte obecní bytový fond za pár šupů, není zřejmé, že vás budou čerství vlastníci realit milovat?? Zeptejte se pana Čunka, pod jeho vedením město Vsetín svůj bytový fond zprivatizovalo a on nafasoval senátorské křeslo. Kromě toho Vsetín má skutečně vzornou politiku sociálního bydlení, že? Pokud si myslíte, že to nejde i jinak, tak jde. Příkladem může být starostlivost městečka Bystřice nad Pernštejnem. Je to sice už dost starý odkaz, ale stále funkční: http://www.tzb-info.cz/t.py?i=793&t=2
Divokým zbavováním se majetku ve snaze zalíbit se voličům se města zcela vzdala vlády nad svým územím. Města tak ztratila možnost aktivní tvorby sociální politiky na svém území, jíž jsou – ke svému údivu a lítosti – stále vykonavateli.

Důvod pátý: GRANDIÓZNÍ SOCIÁLNÍ DÁVKY
Byly snad přijaty kvůli Romům?? Nikoliv, byli přijaty kvůli horníkům v polovině devadesátých let, když se zavíralo větší množství dolů. Jejich bouří se vláda, ať již jakákoliv, skutečně bála. Pamatujete?? Za udržení „sociálního smíru“ byl stát ochoten platit komukoliv cokoliv. Řada romských aktivistů protestovala proti takto nastaveným sociálním dávkám už tehdy. Dobře věděli, že Romové jsou masivně vytěsňováni z pracovního procesu a že nastavení sociálních dávek má na ně zhoubný vliv. Nejenomže sociální dávky byly dobrou „sociální sítí“, devastující pracovní návyky, ale byly také velmi dobrou výmluvou těch zaměstnavatelů, kteří Romy z práce vyhodili – budeš na sociálce, no však co, hlady neumřeš…. Dnes vidíme, kam toto sociální uplácení obyvatelstva opět vede. Zrušte pastelkovné a hnedle máte dalšího Cháveze stojícího na bedně od banánů a spílajícího nepřejícnému státu. Sociální dávky, zcela demotivující sociální mobilitu, tak přetrvávají….
Určitá část obyvatelstva – a zdaleka nikoliv pouze Romové – sedí se založenýma rukama a čekají, kdy pečený holub přilétne.

Důvod šestý: CIKÁNSKÝ VÝTAH
Politická moc Romů je ohromující. Stačí do nich kopnout a jste v Senátu, vládě, městském zastupitelstvu. Kdo by si rušil tak báječně čitelný politický nástroj?? Co řešit, ale nedaj bože VYŘEŠIT problém s romskou menšinou, jak by se kdo k těm korýtkům dostal?? Do koho by se dalo kopat?? Snad ne do vlastních voličů?? Kopněme si raději do těch, kteří volit nechodí!! Zvláštní je, že si žádná agentura neudělal průzkum, jak to bylo s romskými hlasy v letošních volbách…..

ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORKY NA SERVERU AKTUÁLNĚ.CZ

A DŮSLEDEK??
Dle mého názoru:

- přímé ohrožení demokracie, dokumentované demonstrací moci policie při zásahu v Janově. Tak postupuje demokratický stát proti vlastním lidem? Ale nepovídejte.
Čekám, kdy přijdou na řadu vodní děla.

- absolutní zatlačování občanské iniciativy. Ne, já s Dělnickou stranou a jejich aktivisty naprosto nesouhlasím v jejich návrzích řešení. Faktem ale je, že jsou jediní, kdo zvedl pozadí a šli dělat alespoň něco.
Čekám, kdy stejně jako proti nim, zasáhne policie proti nám.

- likvidace svobody slova, manipulace médií. Důkazem může být i tento odkaz
http://streamer.radiorota.cz/var/janov.pdf
Čekám, zda zjistím, co ještě DALŠÍHO nemám šanci se dozvědět.

Říkat, že Janov je romský problém, je asi tak 10% pravdy. Těmi zbylými 90% pravdy je, že všechny vlády selhaly při řešení řady zásadních a systémových problémů, že každá z nich zametá usilovně špinavé smetí pod koberec a že občas z pod toho tepichu nějaký ten mastný papír vylítne – na příklad v Janově….

KAM DÁL?
ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORKY NA SERVERU AKTUÁLNĚ.CZ

Klára Veselá Samková
Přečteno: 2231x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo