romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pro děti Romů může být nadějí adopce do ciziny, původ tam nevadí

Praha, 25.9.2008 11:41, (ROMEA)

Romské děti, jimž se kvůli původu řada českých zájemců o adopci vyhýbá, mohou najít vstřícnou rodinu v zahraničí. Zaznělo to na konferenci o mezinárodním osvojování dětí v Brně. Podle ředitelky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lenky Pavlové je vedle zdravotního handicapu právě původ nejčastějším důvodem, proč se v Česku nepodaří pro dítě najít náhradní rodinu. Například na Sicílii přitom romské děti mezi domácí barvou pleti úplně zapadnou, zaznělo dnes na konferenci.

Romské děti i děti s tmavší pletí jsou velmi vstřícně přijímány také v Dánsku. Osvojení tam má vysokou společenskou prestiž, a řada náhradních rodičů proto přímo preferuje, aby dítě mělo jinou barvu pleti, než mají oni sami. Právě Itálie, Dánsko a také Německo jsou třemi nejčastějšími zeměmi, kam české děti do osvojení odcházejí. Od roku 2000 jich podle Pavlové bylo 277.

Adopci do zahraničí umožňuje Úmluva o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení (haagská úmluva), platná od roku 2000. Účastníci konference se dnes v Brně shodli na jejím přínosu a ocenili to, že osvojení dítěte přes hranice států je dnes možné uskutečnit legální cestou a pod dozorem odpovědných institucí.

Odmítli naopak soukromou či nelegální adopci. Situacím, kdy se na adopci domluví přímo dvě rodiny ve dvou zemích, a pak žádají o legalizaci, by podle účastníků konference měly státy bránit. Úřady by se podle nich také měly vyvarovat toho, aby podobné případy legalizovaly. Důvodem je to, že předání dětí má často korupční pozadí.

Přečteno: 1353x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo