romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pro děti Romů může být nadějí adopce do ciziny, původ tam nevadí

Praha, 25.9.2008 11:41, (ROMEA)

Romské děti, jimž se kvůli původu řada českých zájemců o adopci vyhýbá, mohou najít vstřícnou rodinu v zahraničí. Zaznělo to na konferenci o mezinárodním osvojování dětí v Brně. Podle ředitelky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lenky Pavlové je vedle zdravotního handicapu právě původ nejčastějším důvodem, proč se v Česku nepodaří pro dítě najít náhradní rodinu. Například na Sicílii přitom romské děti mezi domácí barvou pleti úplně zapadnou, zaznělo dnes na konferenci.

Romské děti i děti s tmavší pletí jsou velmi vstřícně přijímány také v Dánsku. Osvojení tam má vysokou společenskou prestiž, a řada náhradních rodičů proto přímo preferuje, aby dítě mělo jinou barvu pleti, než mají oni sami. Právě Itálie, Dánsko a také Německo jsou třemi nejčastějšími zeměmi, kam české děti do osvojení odcházejí. Od roku 2000 jich podle Pavlové bylo 277.

Adopci do zahraničí umožňuje Úmluva o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení (haagská úmluva), platná od roku 2000. Účastníci konference se dnes v Brně shodli na jejím přínosu a ocenili to, že osvojení dítěte přes hranice států je dnes možné uskutečnit legální cestou a pod dozorem odpovědných institucí.

Odmítli naopak soukromou či nelegální adopci. Situacím, kdy se na adopci domluví přímo dvě rodiny ve dvou zemích, a pak žádají o legalizaci, by podle účastníků konference měly státy bránit. Úřady by se podle nich také měly vyvarovat toho, aby podobné případy legalizovaly. Důvodem je to, že předání dětí má často korupční pozadí.

Přečteno: 1346x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo