romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Problém Romů: nemají elity a stát, tudíž ani zastání

Praha, 15.12.2008 17:07, (Mladá fronta DNES)

Romský problém v Evropě způsobuje i to, že Romové nemají své elity a vlastní stát. Nikdo se za ně tudíž nebere, říká Markus Pape, jenž se romskou problematikou po léta zabývá.

Které země v Evropě jsou, zjednodušeně řečeno, nejlepší pro Romy? A proč?

To se takhle říct nedá, protože je to velmi různorodé, v různých zemích jsou různé problémy. Lepší situace se zdá tam, kde je Romů málo, ale zblízka to tam může vypadat úplně jinak. Nejdále se dostali tam, kde mají ochranu menšin silně v zákonech a kde existuje historická zkušenost s rizikem ohrožení jejich práv.

To vypadá, jako byste kroužil kolem Německa.

Ano, tam je dobrá situace. Ale vidíte, i tam dochází k útokům. Nebo ve Skandinávii, kde existuje schopná romská reprezentace, která vzala osud své menšiny do vlastních rukou a jedná se státem. Nebo v Británii a Nizozemsku, kde Romové jednoduše nejsou v popředí zájmu, jelikož tam jsou Afrobritové a muslimové.

Když čtete zprávy o situaci Romů v Evropě, získáte dojem, že ČR je téměř nejvíc na tapetě. Proč to tak je?

Možná je to i dobrá zpráva v tom, že si mnoho lidí tady uvědomuje porušování lidských práv a starají se, aby se mluvilo o věcech, které se jinde přecházejí.

Ale mnohé země mají horší bilanci...

Možná tu zvýšenou pozornost vyvolává i to, že Česko mělo nejlepší předpoklady z tehdejší východní Evropy, aby vše dobře vypořádalo. V roce 1989 tady byla nejvyšší romská vzdělanost v celé Evropě. Ale tehdejší násilná asimilace vedla Romy k tomu, že se cítili jako Češi. Jenže ti je nebrali. Romové přesto chtěli žít jako ostatní Češi, tak odcházeli do ciziny. Svět si podle toho exodu uvědomil, že něco není v pořádku.

Když se rozhlédnete po Evropě, zjistíte, že v Evropě vlastně neexistuje země, kde by byla romská otázka vyřešena. Čím to je?

Na rozdíl od ostatních menšin nemají Romové svůj stát, který by se za ně bral. Nikdo jim nepomůže. Jsou nejzranitelnější, protože nevytvořili elity - právníky, soudce, novináře. Lidi, kteří by se jich zastali. Nemají vyšší třídu, která by dosáhla na vlivné posty.

Proč se má stále za to, že romský problém je hlavně záležitostí východní Evropy? V čem je rozdíl mezi přístupem Východu a Západu?

Na Východě se daleko víc projevuje demokratický a vzdělávací deficit ve vztahu k toleranci menšin. Je v tom čtyřicet let bez diskuse o vlastním přístupu k menšinám. To vedlo k obnovení nacionalismu v 90. letech. Pro Západ je však nacionalismus už staromódní myšlenka, na niž, jak ho bolestně naučila historie, si musí dávat pozor. Navíc se jinak poučil i z nacismu.

Mimochodem, proč je romský problém všude v Evropě? Někdo z toho může usoudit, na čí straně je potíž...

Ale ne, je to problém celé společnosti. Vypovídá to o solidaritě mezi většinou a menšinou a to zase říká hodně o zdraví celé společnosti. Spíše se opakují staré stereotypy. Většina si pak myslí, že podává Romům ruce, ale oni toho nevyužívají, aby si svůj problém sami řešili.

Co by měly udělat většinové populace, aby se situace vylepšila?

Nejdřív by měla pracovat sama na sobě. Tam, kde funguje občanská společnost, tam nejsou takové problémy se soužitím s Romy. Tam, kde nefunguje, je jejich sociální vzestup omezen.

A co by měli udělat Romové?

Když dostanou šanci podílet se na řešení, měli by ji využívat. Ale je to složité: většina by se měla otevřít a menšina by se měla včlenit do společnosti, která ji v podstatě nechce.

MILAN VODIČKA
Přečteno: 3651x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo