romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proč nemáme premiéra Roma

Praha, 3.2.2009 10:30, (Metro)

Sotva se demokrat Barack Obama stal prezidentem USA, republikáni objevili „svého“ Afroameričana, který je má dovést k lepším zítřkům. Michael Steele není v politice žádným zelenáčem, vždyť naposledy působil jako zástupce guvernéra státu Maryland. Chvíli po jeho zvolení si několik mých romských soukmenovců položilo otázku, proč tomu tak není i u nás. Jen si to představte, předsedou ČSSD by se stal Fery Lakatoš, prezidentem Julius Farkaš. To je v České republice představa absurdní. Ty z vás, kteří již vystrkují ježčí bodliny a očekávají fráze o rasismu a xenofobii, zklamu. Vidím dva hlavní důvody, proč si na svého romského prezidenta či premiéra ještě počkáme, a nemají nic společného s rasismem. Podíl Afroameričanů na celkovém počtu obyvatelstva je dnes kolem třinácti procent, k tomu přičtěte patnácti procent Hispánců a Asiatů. Více než čtvrtina obyvatelstva USA je tedy jiné než bílé pleti. To už je opravdu velká voličská masa, která rozhoduje o konečném výsledku voleb. Pro srovnání v České republice žijí cca 2 % Romů, podíl voličů díky věkovému rozvrstvení bude ještě menší. Druhým důvodem, a to tím podstatnějším, je malý počet vzdělaných Romů, kteří by se chtěli do politiky aktivně zapojit, ztotožnili se s cíli té které politické strany a stoupali po žebříčku partajních funkcí až na samý vrchol. Romové se málo podílejí na věcech veřejných a tím paradoxně pomáhají udržovat sami sebe v segregaci. Pokud nepochopíme, že to je naše největší slabina, nic se nezmění.
Přečteno: 1423x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo