romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proč nemáme premiéra Roma

Praha, 3.2.2009 10:30, (Metro)

Sotva se demokrat Barack Obama stal prezidentem USA, republikáni objevili „svého“ Afroameričana, který je má dovést k lepším zítřkům. Michael Steele není v politice žádným zelenáčem, vždyť naposledy působil jako zástupce guvernéra státu Maryland. Chvíli po jeho zvolení si několik mých romských soukmenovců položilo otázku, proč tomu tak není i u nás. Jen si to představte, předsedou ČSSD by se stal Fery Lakatoš, prezidentem Julius Farkaš. To je v České republice představa absurdní. Ty z vás, kteří již vystrkují ježčí bodliny a očekávají fráze o rasismu a xenofobii, zklamu. Vidím dva hlavní důvody, proč si na svého romského prezidenta či premiéra ještě počkáme, a nemají nic společného s rasismem. Podíl Afroameričanů na celkovém počtu obyvatelstva je dnes kolem třinácti procent, k tomu přičtěte patnácti procent Hispánců a Asiatů. Více než čtvrtina obyvatelstva USA je tedy jiné než bílé pleti. To už je opravdu velká voličská masa, která rozhoduje o konečném výsledku voleb. Pro srovnání v České republice žijí cca 2 % Romů, podíl voličů díky věkovému rozvrstvení bude ještě menší. Druhým důvodem, a to tím podstatnějším, je malý počet vzdělaných Romů, kteří by se chtěli do politiky aktivně zapojit, ztotožnili se s cíli té které politické strany a stoupali po žebříčku partajních funkcí až na samý vrchol. Romové se málo podílejí na věcech veřejných a tím paradoxně pomáhají udržovat sami sebe v segregaci. Pokud nepochopíme, že to je naše největší slabina, nic se nezmění.
Přečteno: 1428x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo