romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proč neofašisti v Janově neprojdou

Praha, 29.11.2008 10:47, (Právo)

Plné ruce práce měl tento týden litvínovský městský úřad. Od úterka do pátku vydal osm rozhodnutí o zákazu pochodů a shromáždění.

Oznamovatelé byli lidé z Dělnické strany, chystající se na Romy z Janova (litvínovské čtvrti), ale také místní Romská křesťanská unie a litvínovští občané. V odůvodnění zákazů se píše i to, že oznámený účel pochodu je uveden jako „podpora nacionálního socialismu“. Úřad vysvětluje, že nacionální socialismus (nacismus) byl hnutím a státním systémem, který popíral a omezoval osobní, politická a jiná práva lidí pro jejich národnost, rasu, politické smýšlení či vyznání a že z těchto důvodů rozněcoval nenávist a nesnášenlivost. Proto je podpora takovým postojům zákonným důvodem zákazu shromáždění.

Úřady, ten litvínovský i další, ale stále odkazují i na osoby oznamovatelů, popisují zkušenosti s nimi. Zákon toto posuzování nepřipouští a je to dobře. Dnes se zakáže pochod, protože ho svolávají neonacisté, zítra ho zakážou jiní úředníci proto, že budou chtít demonstrovat komunisté, homosexuálové nebo odpůrci jádra či jiné „známé firmy“. Tak to bylo do roku 1990, v právním státě to není možné.

Neonacisté jsou ale už značně oprsklí, otevřeně píšou, o co jim jde. I proto navrhla vláda Nejvyššímu správnímu soudu rozpuštění jejich Dělnické strany. I když budou dále otravovat společenskou atmosféru napůl ilegálně, budou oni i ostatní lidé vědět, co se tu nesmí. Bude-li mít policie a stát podporu veřejnosti, budou otravovat méně. V demokratické společnosti takové projevy zcela vyloučit nelze.

Jenže důvodem některých zákazů je i to, že si litvínovské ulice a prostranství zamluvila Židovská liberální unie. Od nynějška až do konce května! Shromažďovat se tam prý budou od 00.00 do 24.00 hodin, tedy – protože to jsou židé liberální – i o šábesu. Mají to obsazeno a další shromáždění – neonacistů, Romů, litvínovských občanů, oprávněně volajících po řešení interetnického napětí – zakážeme, říká úřad.

Zákona se nesmí, i podle Listiny základních práv a svobod, zneužívat proti jeho podstatě. Radnice musí změnit svůj postoj, neboť jím zbavuje na půl roku jiné osoby výkonu základního práva – shromažďovacího. To nelze připustit.

Dnes si to „zamluvili“ liberální židé, zítra Romové, pak litvínovští občané a nakonec neonacisté, a nikdo jiný se tam shromažďovat nebude.

Zákon je možno, a asi i nutno, upřesnit, protože úřady tvrdívají, že nemohou postupovat jinak. Než se tak ale stane, je ho třeba vykládat podle jeho smyslu a nevymlouvat se na jeho nedokonalost. Soudní pře, pokud se na soud oznamovatelé obrátí, úřad prohraje. Romům z Janova i neromským občanům, kteří chtějí protestovat proti Romům a nečinnosti radnice, držím palce, aby své pře vyhráli.

KAM DÁL?
Litvínovská radnice zakázala další dva pochody DS
Litvínovská radnice zakázala pochody neonacistům i Romům
Otevřený dopis starostovi Litvínova: Zakažte neonacistické akce

Přečteno: 2768x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo