romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proč policie v Litvínově selhala

Praha, 15.1.2011 14:02, (Právo)
Petr Uhl

Už je to osmnáct let, kdy aktivista Ondřej Cakl stál před venkovskou hospodou, kde se konal koncert, pořádaný krajní pravicí „jen pro zvané“. Příslušníkům zásahové policie, kteří tam po Caklově předchozím naléhání rovněž postávali, Cakl ukazoval na skinheady oknem: „Teď, teď, zase hajlují!“ Ale policista říkal: „My nic nevidíme.“ A „Franto, ty něco vidíš?“, obrátil se na kolegu. Ani on nic neviděl.

Diskutovalo se tehdy, proč má být trestné šíření nenávisti k někomu, zařazovanému v myslích většiny do nějaké skupiny osob podle národnosti, původu, politických názorů či minulosti. Říkalo se, že v policii a mezi strážníky obecní policie je mnoho stoupenců neonacismu, zjišťovalo se to.

Politická orientace – či spíše hodnotová dezorientace – jednotlivých policistů a strážníků nebyla ale ani tehdy jádrem problému. Od té doby, také díky zákazu Dělnické strany a profesionálnímu vypátrání a potrestání žhářského útoku ve Vítkově, se mnohé zlepšilo i v policii.

Český helsinský výbor dnes označuje vyšetřování fyzického útoku pravicových radikálů při pochodu příznivců Dělnické strany Litvínovem k Janovu 17. listopadu 2008 na aktivistu Ondřeje Cakla za selhání orgánů činných v trestní řízení, hlavně policie. Případ, kdy za více než dva roky byli soudně potrestáni jen dva Romové za nenávistné řeči proti „bílým“ a kdy bez potrestání a bez řádného vyšetření zůstalo zranění nejen Ondřeje Cakla, ale i pořádkových policistů, je opravdu skandální.

VIDEO
Napadení Ondřeje Cakla - Janov 17. 11. 2008
Soud s extremistou, který napadl Ondřeje Cakla

Proč nekonala policejní inspekce? I generální inspekce ministerstva spravedlnosti se mohla a měla zabývat průtahy při soudním řízení a neochotou státního zástupce a soudců žádat posudek, kdo a s jakou silou podle videozáznamu kopal. Soudní znalec z oboru forenzní biomechanika videozáznam viděl a v televizi řekl, že to z něho určit lze a asi i identifikovat další útočníky.

V Drážďanech podle záznamu našli a nechali u soudu usvědčit dva neonacisty, kteří tam v roce 2008 do hlavy kamenem mlátili pražského novináře. V Německu to jde, a mohlo by to jít i u nás.

Mostecký soud ale jednoho útočníka viny zprostil, s druhým líčení odročil až na konec května. Přestal jít proud, takže nerozhodl ani o návrzích na důkazy. Policisté, státní zástupci a soudci bývají i pohodlní, nejsou motivováni k profesionalitě a bagatelizují trestné činy z nenávisti. Hlavní problém je ale ve vedení resortů.

V roce 2006 odmítl ministr Nečas a po něm i vláda návrh rady vlády pro lidská práva na zřízení samostatného orgánu pro deliktní jednání policistů, až nyní se vláda pře o generální inspekci bezpečnostních sborů. Střídání ministrů prohloubilo rozklad i v resortu spravedlnosti. Na vnitru se zase místo řádného dohledu a postihu různých selhání za ministrů Langera, Peciny a Johna bojovalo o politický vliv v policii. Vládl populismus návrhů na agenta-provokatéra a korunního svědka.

Za této vlády naděje na zlepšení v obou resortech moc není.

KAM DÁL?
Neonacista, který útočil na Cakla, se rozsudku nedočkal. Vypadl proud.
Helsinský výbor: policie ve vyšetřování napadení Cakla naprosto selhala
Soud zprostil obžaloby příznivce Dělnické strany, který měl s dalšími neonacisty zkopat Ondřeje Cakla

 

Přečteno: 1738x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Janov, Extremismus, Neonacismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo