romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proč zavedla Kanada víza

Praha, 15.7.2009 19:11, (Právo)

V květnu jsem se účastnil porady, jak změnit postoje většinové společnosti k Romům. Jednání a následující přátelské povídání při grilování na zahradě jsme ale o den posunuli, protože jeden účastník byl u rodičů v severních Čechách a obával se cestovat v den, kdy Dělnická strana „bojovala proti nepřizpůsobivým“.

Ten člověk je totiž Rom, a je to na něm, s odpuštěním, vidět. Od té doby přemýšlím, proč se v české společnosti a v jejích médiích tvrdí, že Romové žádající v Kanadě azyl si stěžují na diskriminaci v ČR. Stěžují si na ni také, ale hlavním důvodem jejich odchodu ze země je obava o bezpečnost, hlavně dětí.
Diskriminace není ani mezinárodně uznávaným důvodem k udělení azylu, tím jsou jen oprávněné obavy před pronásledováním například z důvodů rasových či etnických a nedostatečná ochranu státu. Kanada, země se silnou přistěhovaleckou tradicí a kolébka multikulturalismu, je ale velkorysejší než země EU – před lety udělila azyl i dvěma Britům – gayům, protože uznala, že by jim britské státní orgány nemusely zajistit účinnou ochranu před diskriminací.

I proto jsou čeští Romové úspěšní. Kanada udělila azyl letos za čtyři měsíce 132 českým žadatelům, 202 žádostí zamítla. Neúspěšným žadatelům zbývá ještě řízení před soudy nebo všeobecně udělované povolení k trvalému pobytu, vrací se jich málo. České žádosti ale zahlcovaly azylový systém, loni jich bylo dvakrát tolik, co maďarských, i když v Maďarsku žije dvakrát až třikrát více Romů než v ČR.

Podle Kanady nelze pomýšlet na zrušení vízové povinnosti dříve než za rok a půl.

Před pár dny zveřejnil bývalý pracovník BIS Roman Krištof závěry své zprávy ze své loňské cesty do Kanady. „Odhalil“ v ní prospektory vábící Romy do Kanady a parazitující jak na nich, tak na Kanadě. Český stát, předsudky vůči Romům a ani policie, která je dostatečně nechrání a neonacisty za trestné činy nestíhá, za to nemohou.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Karolína Bánomová a Paul St.Clair: Pane Krištofe, veřejně se omluvte
Roman Krištof vznesl vážná obvinění: Odchod Romů do Kanady je organizován

Emigrace Romů je byznys. Byť někdo věří, že pomáhá dobru (Lidové noviny)

Krištof tají, který státní orgán ho do Kanady poslal, ale server Romea upřesnil, že to bylo vnitro. Je veřejným tajemstvím, že to byl uprchlický odbor. Jeho ředitel Tomáš aišman musel zřejmě dát souhlas se zveřejněním Krištofových závěrů.

Policejní pohled na složité problémy je vždy ošidný. Pomlouvat Romy a ty, kteří jim pomáhají, je snadné. Paul St. Clair, podle Krištofa prospektor, do ČR napsal: „Čeští Romové nepotřebují žádné pobízení, aby odjeli ze země, kde se bojí chodit po ulicích, plive se po nich, jsou biti a někdy mrzačeni skinheady. Odcházejí, protože se ti, kdo na ně útočí, nemusí bát trestu ani zásahu policie. Když skiny a neonacisty podporuje i obyvatelstvo, nemají se Romové prostě kam obrátit.“

Desetiletá zkušenost s obtížným řešením romských záležitostí mi říká, že pravdu má St. Clair, a ne Krištof. Škoda jen, české státní orgány věří více tomu Krištofovi.

DOKUMENT
Romská rada považuje zavedení víz za neúměrně tvrdé opatření, podporuje stanovisko Kocába
Stanovisko ministra Michaela Kocába k zavedení víz do Kanady

KAM DÁL?
Hrabaňová: Romové v Kanadě nacházejí mnohem lepší podmínky

Kanadští Romové kritizují tamní vládu za zavedení víz pro Česko
Mluvčí EK: EU nyní nebude automaticky zavádět víza pro Kanadu
Aktivisté: Za kanadská víza mohou extremisté; využijí je politicky
ČR zavádí víza pro kanadské diplomaty a majitele služebních pasů
Světové agentury k zavedení víz do Kanady
Kanada obnovila víza, Praha chystá reakci a žádá solidaritu EU
Kohout: Kanada zřejmě víza neobnoví, ve hře jsou letištní kontroly
Kanadská víza si zasloužíme
Odborníci: Vztahy Čechů s Romy jsou tak špatné, že je víza nezhorší

Předseda Kanadské rady pro přistěhovalectví a uprchlíky: Nařčení Romana Krištofa jsou zcela nepravdivá a skandální
Kanada: ČR je se 1720 žadateli o azyl na druhém místě za Mexikem

Karolína Bánomová a Paul St.Clair: Pane Krištofe, veřejně se omluvte
Roman Krištof vznesl vážná obvinění: Odchod Romů do Kanady je organizován

Emigrace Romů je byznys. Byť někdo věří, že pomáhá dobru (Lidové noviny)

Přečteno: 1757x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo