romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prodej domu Romům vystěhovaným ze Vsetína skončí asi u soudu

Olomouc, 21.2.2007 16:10, (ČTK)

Případ romské rodiny Tulejových, kterou v říjnu vsetínská radnice přestěhovala do Čech pod Kosířem na Prostějovsku, zřejmě skončí u soudu. Advokátka rodiny Tamara Vránová hodlá u soudu zpochybnit plnou moc k uzavření kupní smlouvy na nemovitost, kterou údajně rodina dala řediteli příspěvkové organizace Vsetínská správní a investiční Vladimíru Bartoňovi. Tulejovi ale tvrdí, že tuto plnou moc neudělili, řekla dnes ČTK Vránová. Bartoň oponuje, že smlouva je úředně ověřená.

"Podám příslušnou žalobu k soudu, v níž budu plnou moc zpochybňovat," uvedla Vránová. Podle ní Tulejovi stále nejsou vlastníky nemovitosti, na niž dostali půjčku 460.000 korun od Vsetínské správní a investiční a splácejí ji. Katastrální úřad podle ní přerušil řízení, protože má k dispozici dvě plné moci. Jednu má od manželů Tulejových právě advokátka. "Také jsem zjistila, že v návrhu na vklad nemovitosti i v plné moci je závada v číslování parcely. Proto katastrální úřad nebude moci provést vklad vlastnického práva," soudí advokátka.

Bartoň ČTK řekl, že plná moc, kterou mu Tulejovi udělili, je úředně ověřená. "Pokud tvrdí, že mi plnou moc nedali, buď na to zapomněli, nebo lžou," uvedl. Chybu v číslování parcel připustil, podle něj ale nebylo pochybení úmyslné.

Advokátka také upozorňuje na skutečnost, že Tulejovi podepsali se Vsetínskou správní a investiční smlouvy na dvě půjčky. Jedna z nich ve výši 470.000 korun byla původně určená na pořízení nemovitosti v obci Úsobrno na Blanensku. Rodina ale tento objekt odmítla. Další půjčku dostali na nemovitost v Čechách pod Kosířem. "Formálně platí obě smlouvy, Tulejovým nabíhají úroky. Požádala jsem proto pana Bartoně, aby podepsal v případě Úsobrna dohodu o prominutí dluhu. Odpověď jsem nedostala, společnost se mnou nekomunikuje," uvedla Vránová. Bartoň obě půjčky potvrdil. "Dohodu určitě podepíšeme a úroky nebudeme požadovat," řekl.

Podle Vránové Tulejovi už v domě zůstat nechtějí. K dispozici totiž mají posudek, podle nějž je objekt neopravitelný. Posudek zpracovalo občanské sdružení Ester. "Rekonstrukce nemovitosti by převýšila náklady na výstavbu nového objektu. Rodina by se měla přestěhovat do jiného, vhodnějšího domu," řekl starosta obce Zdeněk Mader. Náklady na vybudování nového malého rohového domku v dané lokalitě by činily 1,4 milionu až 1,8 milionu korun.

Jedenáctičlenná rodina se v obci nastěhovala do domu, za nějž původní majitelka dostala 320.000 korun. Romové za něj ale mají během 20 let zaplatit 460.000 korun.

Vsetínští Romové skončili i v obci Dřevnovice na Prostějovsku a ve třech obcích na Jesenicku.

Přečteno: 858x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo