romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí

Praha, 21.6.2007 10:41, (Romea, Nová škola, o.p.s)

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí, proto vznikl sborník mapující uplynulou dekádu Romano suno ´97—´07. Poprvé bude představen na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže. Vyhlášení proběhne v pátek 22. 6. ve 12.00 h v Muzeu romské kultury v Brně.

Romano suno je literární a výtvarná soutěž pro děti školního věku z celé České republiky. Její první ročník byl vyhlášen v roce 1997. Romano suno má dvě části – literární a výtvarnou soutěž. Cílem programu je dát možnost dětem, které umějí romsky, uplatnit tuto schopnost.. Na zadaná témata v romštině píší své příběhy. Protože si soutěž našla příznivce i mezi neromskými dětmi, vznikla i výtvarná část.

Nejlepší literární příspěvky jsou přeloženy do češtiny a poslány zpět do škol a dětských domovů, aby k nim mohly děti nakreslit ilustrace.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie 1.—3. třída ZŠ, II. kategorie 4. —6. třída ZŠ a III. kategorie 7. —9. třída ZŠ. Letos byla vyhlášena tato témata: 1. Všichni jsme děti - proč máš rád svého českého kamaráda?, 2.radost, smutek, měsíc, život (Pokuste se napsat báseň, ve které by byla i tato 4 slova.), 3. volné téma. Do III. kategorie výtvarné soutěže zaslaly brněnské děti velmi zdařilé ilustrace.

Nejlepší literární příspěvky i výtvarné práce všech kategorií jsou spolu s nejlepšími pracemi z předchozí dekády zveřejněny ve sborníku Romano suno ´97—´07. Na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže bude poprvé představen sborník Romano suno ´97—´07, je trojjazyčný: romština, čeština a angličtina.

Předmluvu napsal spisovatel Petr Šabach, který převzal záštitu nad programem. Všechny děti, jejichž práce jsou ve sborníku zveřejněné, dostanou na vyhlášení drobné dárky a sborníky.

Program podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontakt a další informace:

Kateřina Tykalová
PR manažerka programu
mobil: 605 308 149
e-mail: katerina.tykalova@novaskola.org

Nová škola, o.p.s., Na poříčí 30, 110 00 Praha 1
www.novaskola.org

Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67, 602 00 Brno

Ukázka: (I. Kategorie, Ladislav Rakaš, 1. místo, romština a čeština):

Ladislav Rakaš, 1. kategorie, ZŠ Boleslavova, Praha 4

Vičinav pes Laďa Rakaš a phirav andre dujto třida. Kamav tumenge te pisinel vareso pal miri baba the papus. La babake hin asi penda berš. Hiňi milo a hiňi pre ma lačhi. Sa mange cinkerel. Joj man igen kamel. Hin la šarge bala. Hiňi akurat, pasinel lake. The me la igen kamav. Bešel pro Braňikos, Prahate. Te lake phenas so kamas te kerel, abo kaj te džas, džal amenca a kerel oda so amen kamas. O papus but pijel lovina the vodka. Sako džives. The jov mange cinkerel cholov nebo hračky. Sodujen igen but kanav. Te bi pes lenca vareso ačhelas, igen bi rovavas.

Jmenuji se Láďa Rakaš a chodím do druhé třídy. Chtěl bych vám něco napsat o mé babičce a dědečkovi. Babičce je asi padesát let. Je moc milá a je na mě hodná. Vše, co si přeji, mi kupuje. Moc mě miluje. Bydlí v Praze v Braníku. Když jí řekneme, co chceme dělat nebo kam chceme jít, jde s námi a dělá to, co nás baví. Dědeček dost pije pivo a vodku. Každý den. I on mi kupuje kalhoty nebo hračky. Oba je moc miluji. Kdyby se jim něco stalo, moc bych brečel.

Přečteno: 1240x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo