romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí

Praha, 21.6.2007 10:41, (Romea, Nová škola, o.p.s)

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí, proto vznikl sborník mapující uplynulou dekádu Romano suno ´97—´07. Poprvé bude představen na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže. Vyhlášení proběhne v pátek 22. 6. ve 12.00 h v Muzeu romské kultury v Brně.

Romano suno je literární a výtvarná soutěž pro děti školního věku z celé České republiky. Její první ročník byl vyhlášen v roce 1997. Romano suno má dvě části – literární a výtvarnou soutěž. Cílem programu je dát možnost dětem, které umějí romsky, uplatnit tuto schopnost.. Na zadaná témata v romštině píší své příběhy. Protože si soutěž našla příznivce i mezi neromskými dětmi, vznikla i výtvarná část.

Nejlepší literární příspěvky jsou přeloženy do češtiny a poslány zpět do škol a dětských domovů, aby k nim mohly děti nakreslit ilustrace.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie 1.—3. třída ZŠ, II. kategorie 4. —6. třída ZŠ a III. kategorie 7. —9. třída ZŠ. Letos byla vyhlášena tato témata: 1. Všichni jsme děti - proč máš rád svého českého kamaráda?, 2.radost, smutek, měsíc, život (Pokuste se napsat báseň, ve které by byla i tato 4 slova.), 3. volné téma. Do III. kategorie výtvarné soutěže zaslaly brněnské děti velmi zdařilé ilustrace.

Nejlepší literární příspěvky i výtvarné práce všech kategorií jsou spolu s nejlepšími pracemi z předchozí dekády zveřejněny ve sborníku Romano suno ´97—´07. Na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže bude poprvé představen sborník Romano suno ´97—´07, je trojjazyčný: romština, čeština a angličtina.

Předmluvu napsal spisovatel Petr Šabach, který převzal záštitu nad programem. Všechny děti, jejichž práce jsou ve sborníku zveřejněné, dostanou na vyhlášení drobné dárky a sborníky.

Program podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontakt a další informace:

Kateřina Tykalová
PR manažerka programu
mobil: 605 308 149
e-mail: katerina.tykalova@novaskola.org

Nová škola, o.p.s., Na poříčí 30, 110 00 Praha 1
www.novaskola.org

Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67, 602 00 Brno

Ukázka: (I. Kategorie, Ladislav Rakaš, 1. místo, romština a čeština):

Ladislav Rakaš, 1. kategorie, ZŠ Boleslavova, Praha 4

Vičinav pes Laďa Rakaš a phirav andre dujto třida. Kamav tumenge te pisinel vareso pal miri baba the papus. La babake hin asi penda berš. Hiňi milo a hiňi pre ma lačhi. Sa mange cinkerel. Joj man igen kamel. Hin la šarge bala. Hiňi akurat, pasinel lake. The me la igen kamav. Bešel pro Braňikos, Prahate. Te lake phenas so kamas te kerel, abo kaj te džas, džal amenca a kerel oda so amen kamas. O papus but pijel lovina the vodka. Sako džives. The jov mange cinkerel cholov nebo hračky. Sodujen igen but kanav. Te bi pes lenca vareso ačhelas, igen bi rovavas.

Jmenuji se Láďa Rakaš a chodím do druhé třídy. Chtěl bych vám něco napsat o mé babičce a dědečkovi. Babičce je asi padesát let. Je moc milá a je na mě hodná. Vše, co si přeji, mi kupuje. Moc mě miluje. Bydlí v Praze v Braníku. Když jí řekneme, co chceme dělat nebo kam chceme jít, jde s námi a dělá to, co nás baví. Dědeček dost pije pivo a vodku. Každý den. I on mi kupuje kalhoty nebo hračky. Oba je moc miluji. Kdyby se jim něco stalo, moc bych brečel.

Přečteno: 1241x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo