romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí

Praha, 21.6.2007 10:41, (Romea, Nová škola, o.p.s)

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí, proto vznikl sborník mapující uplynulou dekádu Romano suno ´97—´07. Poprvé bude představen na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže. Vyhlášení proběhne v pátek 22. 6. ve 12.00 h v Muzeu romské kultury v Brně.

Romano suno je literární a výtvarná soutěž pro děti školního věku z celé České republiky. Její první ročník byl vyhlášen v roce 1997. Romano suno má dvě části – literární a výtvarnou soutěž. Cílem programu je dát možnost dětem, které umějí romsky, uplatnit tuto schopnost.. Na zadaná témata v romštině píší své příběhy. Protože si soutěž našla příznivce i mezi neromskými dětmi, vznikla i výtvarná část.

Nejlepší literární příspěvky jsou přeloženy do češtiny a poslány zpět do škol a dětských domovů, aby k nim mohly děti nakreslit ilustrace.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie 1.—3. třída ZŠ, II. kategorie 4. —6. třída ZŠ a III. kategorie 7. —9. třída ZŠ. Letos byla vyhlášena tato témata: 1. Všichni jsme děti - proč máš rád svého českého kamaráda?, 2.radost, smutek, měsíc, život (Pokuste se napsat báseň, ve které by byla i tato 4 slova.), 3. volné téma. Do III. kategorie výtvarné soutěže zaslaly brněnské děti velmi zdařilé ilustrace.

Nejlepší literární příspěvky i výtvarné práce všech kategorií jsou spolu s nejlepšími pracemi z předchozí dekády zveřejněny ve sborníku Romano suno ´97—´07. Na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže bude poprvé představen sborník Romano suno ´97—´07, je trojjazyčný: romština, čeština a angličtina.

Předmluvu napsal spisovatel Petr Šabach, který převzal záštitu nad programem. Všechny děti, jejichž práce jsou ve sborníku zveřejněné, dostanou na vyhlášení drobné dárky a sborníky.

Program podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontakt a další informace:

Kateřina Tykalová
PR manažerka programu
mobil: 605 308 149
e-mail: katerina.tykalova@novaskola.org

Nová škola, o.p.s., Na poříčí 30, 110 00 Praha 1
www.novaskola.org

Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67, 602 00 Brno

Ukázka: (I. Kategorie, Ladislav Rakaš, 1. místo, romština a čeština):

Ladislav Rakaš, 1. kategorie, ZŠ Boleslavova, Praha 4

Vičinav pes Laďa Rakaš a phirav andre dujto třida. Kamav tumenge te pisinel vareso pal miri baba the papus. La babake hin asi penda berš. Hiňi milo a hiňi pre ma lačhi. Sa mange cinkerel. Joj man igen kamel. Hin la šarge bala. Hiňi akurat, pasinel lake. The me la igen kamav. Bešel pro Braňikos, Prahate. Te lake phenas so kamas te kerel, abo kaj te džas, džal amenca a kerel oda so amen kamas. O papus but pijel lovina the vodka. Sako džives. The jov mange cinkerel cholov nebo hračky. Sodujen igen but kanav. Te bi pes lenca vareso ačhelas, igen bi rovavas.

Jmenuji se Láďa Rakaš a chodím do druhé třídy. Chtěl bych vám něco napsat o mé babičce a dědečkovi. Babičce je asi padesát let. Je moc milá a je na mě hodná. Vše, co si přeji, mi kupuje. Moc mě miluje. Bydlí v Praze v Braníku. Když jí řekneme, co chceme dělat nebo kam chceme jít, jde s námi a dělá to, co nás baví. Dědeček dost pije pivo a vodku. Každý den. I on mi kupuje kalhoty nebo hračky. Oba je moc miluji. Kdyby se jim něco stalo, moc bych brečel.

Přečteno: 1239x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo