romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí

Praha, 21.6.2007 10:41, (Romea, Nová škola, o.p.s)

Program Romano suno obecně prospěšné společnosti Nová škola slaví 10. výročí, proto vznikl sborník mapující uplynulou dekádu Romano suno ´97—´07. Poprvé bude představen na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže. Vyhlášení proběhne v pátek 22. 6. ve 12.00 h v Muzeu romské kultury v Brně.

Romano suno je literární a výtvarná soutěž pro děti školního věku z celé České republiky. Její první ročník byl vyhlášen v roce 1997. Romano suno má dvě části – literární a výtvarnou soutěž. Cílem programu je dát možnost dětem, které umějí romsky, uplatnit tuto schopnost.. Na zadaná témata v romštině píší své příběhy. Protože si soutěž našla příznivce i mezi neromskými dětmi, vznikla i výtvarná část.

Nejlepší literární příspěvky jsou přeloženy do češtiny a poslány zpět do škol a dětských domovů, aby k nim mohly děti nakreslit ilustrace.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie 1.—3. třída ZŠ, II. kategorie 4. —6. třída ZŠ a III. kategorie 7. —9. třída ZŠ. Letos byla vyhlášena tato témata: 1. Všichni jsme děti - proč máš rád svého českého kamaráda?, 2.radost, smutek, měsíc, život (Pokuste se napsat báseň, ve které by byla i tato 4 slova.), 3. volné téma. Do III. kategorie výtvarné soutěže zaslaly brněnské děti velmi zdařilé ilustrace.

Nejlepší literární příspěvky i výtvarné práce všech kategorií jsou spolu s nejlepšími pracemi z předchozí dekády zveřejněny ve sborníku Romano suno ´97—´07. Na vyhlášení výsledků 10. ročníku soutěže bude poprvé představen sborník Romano suno ´97—´07, je trojjazyčný: romština, čeština a angličtina.

Předmluvu napsal spisovatel Petr Šabach, který převzal záštitu nad programem. Všechny děti, jejichž práce jsou ve sborníku zveřejněné, dostanou na vyhlášení drobné dárky a sborníky.

Program podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontakt a další informace:

Kateřina Tykalová
PR manažerka programu
mobil: 605 308 149
e-mail: katerina.tykalova@novaskola.org

Nová škola, o.p.s., Na poříčí 30, 110 00 Praha 1
www.novaskola.org

Muzeum romské kultury v Brně, Bratislavská 67, 602 00 Brno

Ukázka: (I. Kategorie, Ladislav Rakaš, 1. místo, romština a čeština):

Ladislav Rakaš, 1. kategorie, ZŠ Boleslavova, Praha 4

Vičinav pes Laďa Rakaš a phirav andre dujto třida. Kamav tumenge te pisinel vareso pal miri baba the papus. La babake hin asi penda berš. Hiňi milo a hiňi pre ma lačhi. Sa mange cinkerel. Joj man igen kamel. Hin la šarge bala. Hiňi akurat, pasinel lake. The me la igen kamav. Bešel pro Braňikos, Prahate. Te lake phenas so kamas te kerel, abo kaj te džas, džal amenca a kerel oda so amen kamas. O papus but pijel lovina the vodka. Sako džives. The jov mange cinkerel cholov nebo hračky. Sodujen igen but kanav. Te bi pes lenca vareso ačhelas, igen bi rovavas.

Jmenuji se Láďa Rakaš a chodím do druhé třídy. Chtěl bych vám něco napsat o mé babičce a dědečkovi. Babičce je asi padesát let. Je moc milá a je na mě hodná. Vše, co si přeji, mi kupuje. Moc mě miluje. Bydlí v Praze v Braníku. Když jí řekneme, co chceme dělat nebo kam chceme jít, jde s námi a dělá to, co nás baví. Dědeček dost pije pivo a vodku. Každý den. I on mi kupuje kalhoty nebo hračky. Oba je moc miluji. Kdyby se jim něco stalo, moc bych brečel.

Přečteno: 1246x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo