romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projev Kateřiny Jacques v Letech u Písku

Lety u Písku, 14.5.2009 12:59, (ROMEA)

Ve středu 13. května uspořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu vzpomínkový obřad na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Obřadu se zúčastnila i Kateřina Jacques, jejíž projev uveřejňuje server Romea.cz v plném znění.

Kateřina JACQUES, projev pronesený za PSP ČR u památníku obětem romského holocaustu v Letech u Písku, 13. 5. 2009

Dobrý den, dámy a pánové!
Laco dives, Romale!

scházíme se zde už léta, abychom si připomněli smutné události. Dnes je tu ale více mladých lidí než jindy, a to je dobře.

Jménem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vzpomínám dnes, na tomto místě, na nevinné oběti romského holocaustu. S lítostí a úctou!

V roce 1995 zde byl, díky úsilí prezidenta Václav Havla a dalších, kteří nebyli k nevinným obětem romského holocaustu lhostejní, odhalen vůbec první památník. To byl dobrý začátek, ale zdaleka to nestačí.

Žádnými slovy nelze popsat utrpení, které ve zdejším koncentračním táboře v dobách nacistického teroru Romové a Romky, včetně dětí, prožili. Mnozí se domů už nikdy nevrátili. Bolest je nepřenosná, může být ale sdílena. A hlavně nesmí být zapomenuta.

A k poctivé vzpomínce patří také přiznání si části viny a také dluhu, který máme jako většinová společnost nejen vůči obětem romského holocaustu, ale vůči Romům a Romkám vůbec.

Ano, hlavními a nezpochybnitelnými viníky toho, co se za druhé světové války dělo, jsou bezpochyby němečtí nacisté. Je třeba si ale také připustit, že část viny na romském holocaustu nesou i Češi, v případě Letů dozorci tábora. To je minulost. Viníci už nežijí.

Za současný dluh ale považuji to, že oběti romského holocaustu dodnes nebyly plnohodnotně uznány stejně jako oběti jiné. Kdo se neumí vyrovnat se svou minulostí, těžko zvládne svoji přítomnost a ohrožuje svoji budoucnost.

O minulost se musíme zajímat, nesmíme zapomínat na hrůzy a na to, co se stalo Romům. Je naší povinností, povinností lidí, kteří mají srdce a soucit, kteří jsou slušní a ctí pojem morálka, aby nedovolili, aby se zlo rozpínalo, aby vítězilo nad humanitou.

Dnes, víc než jindy, v době sílícího populismu, narůstajícího rasismu a nenávisti ve společnosti, je nutné spojit se a říci dost neonacistům řádícím v ulicích i jejich tichým přitakávačům. I oni jsou nebezpeční.

Čelíme brutální síle agresorů, ale také lhostejnosti mlčícího davu. Obojí je nebezpečné. Proti násilníkům a hlasatelům zrůdné ideologie se musí postavit stát a orgány činné v trestním řízení, proti lhostejnosti my všichni!

Děkuji za pozornost.

KAM DÁL?

Kocáb chce vytvořit nadaci na vykoupení vepřína v Letech
Vzpomínkový obřad na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku
Lety a Žalov: vláda splatila část dluhu
Vláda: V místě tábora v Letech bude pietní místo; vepřín zůstává
Kocáb: Stát nevykoupí vepřín v Letech, ale postaví památník
Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1239x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Dokumenty, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo