romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prostějov promine první půjčky Romům z bývalé kolonie

Olomouc, 1.2.2007 17:50, (ČTK)

Prostějovská radnice zřejmě nebude vyžadovat splacení úvěrů od dvou romských rodin, kterým v minulosti půjčila peníze na nákup domů v souvislosti s rušením romské kolonie U Svaté Anny. Rodinám vypršela pětiletá lhůta, během níž se musely o domy řádně starat a nepřevádět je na třetí osoby. Věc ještě musí schválit městské zastupitelstvo a město s dotyčnými podepíše dohody o prominutí úhrady, řekl dnes ČTK místostarosta Prostějova Alois Mačák.

"Když jsme peníze před lety půjčovali, tento postup jsme deklarovali. První dvě rodiny již podmínky splnily, daná lhůta jim uplynula," vysvětlil Mačák. Jedna rodina tak nebude muset uhradit 340.000 korun, u druhé půjčka činila 370.000 korun.

V kolonii U svaté Anny žilo v nevyhovujících hygienických podmínkách kolem 230 lidí, převážně Romů. Radnice pro ně uvolnila 17 městských bytů. Početnější rodiny se odstěhovaly do rodinných domů v okolních obcích. Radnice poskytla celkem 19 půjček na nákup 16 nemovitostí. Celkem šlo o zhruba 6,5 milionu korun. "Část lidí si vytipovala dům sama, obrátili jsme se tehdy i na realitní kancelář. Romové věděli, kam se stěhují a za jakých podmínek," uvedl Mačák. Radnice půjčila peníze pouze těm, kteří neměli dluhy vůči městu a měli řádné nájemní smlouvy.

Podmínky smlouvy nedodržely podle Mačáka jen dva žadatelé. Město od nich proto vymáhá peníze právní cestou.

Stěhování Romů do okolních obcí tehdy vzbudilo nevoli části tamních obyvatel. Například město Kojetín raději dům, kam prostějovská radnice chtěla Romy nastěhovat, samo koupilo. Romové z Prostějova skončily například v Nezamyslicích, Dobromilicích, Čelechovicích na Hané a jinde.
Romy na Prostějovsko i do několika obcí na Jesenicku nastěhovala před časem i vsetínská radnice. Romové ale tvrdí, že se museli stěhovat pod nátlakem. Objekty si nemohli sami vybrat, mnohé jsou zdevastované. Půjčky na jejich zakoupení splácejí.

Přečteno: 1697x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo