romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiromské demonstrace ve Varnsdorfu se zúčastnilo jen 200 lidí

Varnsdorf, 15.1.2012 15:41, (ROMEA)
Bývalá hvězda protiromských demonstrantů, podvodník Lukáš Kohout, na shromáždění nesměla. (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Asi 200 lidí se v neděli odpoledne sešlo na centrálním náměstí ve Varnsdorfu, kde se po tříměsíční pauze opět sešli na protiromské demonstraci. Pod hesly Právo a bezpečnost a Právo na pravdivé a včasné informace svolal akci varnsdorfský občan Petr Heinrich. Na akci zvali i extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na náměstí byla vidět i jejich vlajka. Demonstrace skončila krátce před patnáctou hodinou.

Účastníci demonstrace zde podle něj mohou vyjádřit krajní nespokojenost se zamlčováním případů, které se týkají kriminální činnosti nepřizpůsobivých občanů ve Varnsdorfu a sdělovat si vlastní zkušenosti s napadáním občanů Varnsdorfu romským etnikem. Informoval server Novinky.cz.

Řečníci i lidé v davu kritizovali podle agentury Mediafax bezpečnostní situaci ve městě a upozorňují na neřešené problémy, za kterými podle nich stojí romská menšina. Vadí jim také nedostatek informací o postupu policie, vedení města a dalších orgánů, které viní z nečinnosti. "Cikánská agresivita se stupňuje," prohlásil Petr Heinrich, jeden z organizátorů akce na demonstraci.

Další řečník Pavel Vaňáč kritizoval vládu, která slíbila situaci v regionu řešit, ale podle něj nic neučinila. Měl s sebou štos papírů s různými požadavky typu snížení věkové hranice trestní odpovědnosti, větší regulaci hazardu, citelnější postihy za přestupky, každý krátce okomentoval a většinou je hodil do koše jako stále nesplněné.

"Také mám podobné dokumenty s požadavky, ale do koše je neházím, snažím se je na různých jednáních prosazovat. Je to těžké, něco se daří lépe, něco hůře, prosazen je například registr přestupků," řekl starosta Martin Louka (HNHRM), který na demonstraci také vystoupil. O situaci ve městě Louka sdělil, že podle policejní statistiky i jeho vlastních zkušeností se zklidnila: "Každý větší incident však znovu rozvíří nespokojenost. Snažíme se jednat se všemi, kteří o to mají zájem, svoláváme kulaté stoly, chodí na ně i organizátoři dnešního shromáždění, spíše ale od nich slyšíme stížnosti a kritiku než podněty k tomu, co by bylo ještě potřeba udělat," dodal Louka.

Demonstrace skončila před patnáctou hodinou a účastníci se v klidu rozešli.

Policie akci monitorovala a byla připravena zasáhnout, aby ve městě zajistila pořádek a bezpečnost. Policisté se však přímo na demonstraci neukazovali, sledovali ji z aut zaparkovaných v okolí. "Akce proběhla klidně, nemuseli jsme zasahovat," informovala podle agentury Mediafax policejní mluvčí Ilona Novotná.

Důvodem pro svolání demonstrace byl podle organizátorů novoroční incident, při kterém skupina Romů napadla u ubytovny Sport kolem procházejícího muže a jeho rodiče. V pátek policie oznámila, že útok byl rasově motivovaný nejméně u jednoho ze dvou zadržených Romů, které obvinila z výtržnictví a ublížení na zdraví.

Nikdo z rodiny napadených na setkání na varnsdorfském náměstí nedorazil. Dcera údajně napadeného muže ale v prohlášení, které organizátoři přečetli, poděkovala shromážděným za podporu. "Sama jsem útoku přítomna nebyla, ale mohu potvrdit, že se opravdu stal. Jako rodič chci ve Varndsdorfu žít, beze strachu vyjít i v noci na kteroukoliv ulici," vzkázala.

Demonstrantům také vadí projev místostarosty Varnsdorfu Josefa Poláčka, který na ideové konferenci ODS Právo a spravedlnost popsal jeho pohled na minulé demonstrace ve Varnsdorfu. Poláček demonstrace zpochybnil a upozornil, že demonstranti sice upozorňovali na tzv. "nepřizpůsobivé", ale právě mezi protestujícími byla celá řada lidí, kteří páchají trestnou činnost.

VIDEO
Místostarosta Varnsdorfu a jeho hodnocení šluknovských protestů

Celý incident však na začátku týdne zpochybnil místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský. Pro serveru Romea.cz řekl, že je pro něj zvláštní to, že se podle napadeného měl incident odehrát o silvestrovské noci, zhruba v 01:40, ale on sám přišel policii útok ohlásit až druhého ledna. Dále pro server Romea.cz řekl: "Napadený vypověděl, že ho měli napadnout před ubytovnou, ale město má k dispozici záznam z bezpečnostní kamery. Na vyžádání jej můžeme dát k dispozici policii, což jsme také učinili a věc je nyní v šetření. Já osobně jsem ten záznam viděl a záznam ukazuje zvláštní věc. O silvestrovské noci se před ubytovnou Sport pohybují různí lidé, nikoliv však napadený. Pokud tedy k útoku vůbec došlo, nikoliv tam, kde tvrdí. To by se tam přece musel pohybovat. Trápí nás opětovně zvýšené napětí ve městě kvůli případu, který se ale také mohl stát úplně jinak nebo si například dotyčný mohl způsobit opilý zranění sám. To musí vyšetřit samozřejmě policie," upozornil místostarosta Varnsdorfu Dubský.

Na stejný den i hodinu si chtěla náměstí zabrat také bývalá hvězda protiromských demonstrantů podvodník Lukáš Kohout. „Jeho žádost ale měla problém s datem, nahlásil zábor na leden 2011. Vyzvali jsme ho k opravě, ale i tak bude až druhý v pořadí," vysvětlila mluvčí varnsdorfské radnice Romana Mocová, proč Kohoutovu žádost město neuznalo. Známý provokatér se proto obrátil na krajský soud, aby vydal předběžné opatření, které by demonstraci zabránilo. Ten však jeho žádost zamítl.

Podvodník Kohout se pokusil vyvolat ještě větší napětí mezi Romy a etnickými Čechy ve Varnsdorfu, když se vydával na Facebooku za Emila Dunku a zval Romy demonstrovat proti "bílému" rasismu. DSSS na tuto mystifikaci nalétla a na svém webu jí využila k dalšímu útoku na místní Romy.

Roztržku mezi protiromskými demonstranty potvrzuje i vyjádření nynějšího organizátora Heinricha, který se v týdnu nechal slyšet, že Kohout nebude na mítinku vítaným hostem. „Pokud bude dělat nějaké nepřístojnosti, jako pořadatel ho vyzvu, aby odešel,“ řekl Heinrich. Heinrich zval místní na neohlášené setkání už minulou neděli, tehdy se na náměstí sešlo asi 50 lidí.

Policie situaci ve Varnsdorfu monitorovala již od pátku. „Již nyní monitorujeme různé ohlasy na tuto akci a budeme sledovat i její průběh. Připraveny jsou policejní posily, jejich nasazení sice nebude tak masivní jako při podzimních demonstracích, ale uděláme vše proto, abychom zamezili negativním jevům,“ uvedla v pátek policejní mluvčí Petra Trypesová agentuře Mediafax.

Šluknovský výběžek byl v centru pozornosti médií od sklonku loňských prázdnin do poloviny října. Nepokoje ve Varnsdorfu, Rumburku a Novém Boru odstartovaly dva incidenty, při nichž údajně napadli etnické Čechy mladí a ozbrojení Romové. Nyní se však ukazuje, že například incident v Rumburku se odehrál jinak než informovala média.

KAM DÁL?
Policie obvinila dva údajné útočníky ze silvestrovského napadení ve Varnsdorfu
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
SPECIÁL: Rasové nepokoje na Šluknovsku

ryz, Mediafax, Novinky.cz
Přečteno: 4626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo