romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Provokace Národní strany vyšetřuje policie

Most, 11.8.2007 19:30, (ROMEA/iDNES.cz)

Mostečtí kriminalisté vyšetřují provokaci členů Národní strany, kteří v závěru července rozdávali v litvínovském Janově, kde žijí ve větší míře Romové, svoje noviny Národní politika. Kriminalisté zjišťují, zda nedošlo k trestnému činu podněcování nenávisti nebo přestupku proti morálce. Napsal to deník MF DNES.

Tento týden kvůli tomu vyslýchali i některé novináře. V Národní politice se mimo jiné psalo „o konečném řešení romské otázky“. Část janovských Romů návštěvu národovců považovala za provokaci (více zde...).

Kriminalisté chtějí zjistit, zda některé výroky členů Národní strany nebyly rasistické, fašistické nebo neměly vyvolat střet mezi obyvateli Janova. „Vyšetřujeme, zda šlo o trestný čin nebo přestupek. Případem se zabýváme na základě článků, které vyšly v MF DNES, Deníku i kvůli výrokům na webových stránkách Národní strany,“ vysvětlil vyšetřovatel Jan Novák.

Redakce Národní politiky pod vedením šéfredaktora Pavla Sedláčka tehdy avizovala návštěvu čtvrti, kam jsou dlouhodobě sestěhováváni problémoví obyvatelé, i jako test gramotnosti tamních Romů. Některé Sedláčkovy otázky zněly tak, že šéfredaktor Národní politiky pochybuje, zda Romové vůbec číst umí. Podobně Národní strana přijela nedávno i do Břeclavi (více zde...).

Policisté si vyžádali také nahrávky, které novináři v Janově pořídili. „Necháme je posoudit znalcem. Může se stát, že některé výroky, které my považujeme zatím jen za neetické, vyhodnotí znalec jako podněcování nenávisti,“ dodal podle MF DNES Novák.

Šéfredaktor Národní politiky Pavel Sedláček byl rovněž přítomen na demonstraci Romů proti výrokům Jiřího Čunka před budovou Úřadu vlády (více zde...). Vojta Lavička se s ním pro ROMEA TV pokusil udělat rozhovor. Sedláčkovi se do odpovědí moc nechtělo a celý rozhovor zakončil výhružkou, že ROMEA TV rozšlape kameru (NA VIDEOZÁZNAM SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE...).

Přečteno: 1160x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo