romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Provokace Národní strany vyšetřuje policie

Most, 11.8.2007 19:30, (ROMEA/iDNES.cz)

Mostečtí kriminalisté vyšetřují provokaci členů Národní strany, kteří v závěru července rozdávali v litvínovském Janově, kde žijí ve větší míře Romové, svoje noviny Národní politika. Kriminalisté zjišťují, zda nedošlo k trestnému činu podněcování nenávisti nebo přestupku proti morálce. Napsal to deník MF DNES.

Tento týden kvůli tomu vyslýchali i některé novináře. V Národní politice se mimo jiné psalo „o konečném řešení romské otázky“. Část janovských Romů návštěvu národovců považovala za provokaci (více zde...).

Kriminalisté chtějí zjistit, zda některé výroky členů Národní strany nebyly rasistické, fašistické nebo neměly vyvolat střet mezi obyvateli Janova. „Vyšetřujeme, zda šlo o trestný čin nebo přestupek. Případem se zabýváme na základě článků, které vyšly v MF DNES, Deníku i kvůli výrokům na webových stránkách Národní strany,“ vysvětlil vyšetřovatel Jan Novák.

Redakce Národní politiky pod vedením šéfredaktora Pavla Sedláčka tehdy avizovala návštěvu čtvrti, kam jsou dlouhodobě sestěhováváni problémoví obyvatelé, i jako test gramotnosti tamních Romů. Některé Sedláčkovy otázky zněly tak, že šéfredaktor Národní politiky pochybuje, zda Romové vůbec číst umí. Podobně Národní strana přijela nedávno i do Břeclavi (více zde...).

Policisté si vyžádali také nahrávky, které novináři v Janově pořídili. „Necháme je posoudit znalcem. Může se stát, že některé výroky, které my považujeme zatím jen za neetické, vyhodnotí znalec jako podněcování nenávisti,“ dodal podle MF DNES Novák.

Šéfredaktor Národní politiky Pavel Sedláček byl rovněž přítomen na demonstraci Romů proti výrokům Jiřího Čunka před budovou Úřadu vlády (více zde...). Vojta Lavička se s ním pro ROMEA TV pokusil udělat rozhovor. Sedláčkovi se do odpovědí moc nechtělo a celý rozhovor zakončil výhružkou, že ROMEA TV rozšlape kameru (NA VIDEOZÁZNAM SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE...).

Přečteno: 1155x

 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo