romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Průvod romských hudebníků a tanečnic zpestřil centrum Prahy

Praha, 26.5.2011 15:41, (ROMEA)
Foto: Jitka Votavová

Centrem české metropole dnes vedl průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro. Přihlížející Pražané i turisté tak mohli vidět a slyšet třeba soubor z Indie, české uskupení Bachtale Apsa s frontmanem Máriem Bihárim či výskající tanečnice v barevných volánových sukních. Třináctý ročník přehlídky romské kultury začal v neděli rekonstrukcí romské svatby a vyvrcholí v sobotu koncertem tradiční romské muziky.

VIDEO
Khamoro 2011: Defilé účinkujících centrem Prahy

Romští umělci v pestrých kostýmech se na svou každoroční cestu středem hlavního města vydali v poledne z Můstku. Přes Příkopy se dostali k Ovocnému trhu. Odtud zahnul průvod do Celetné a skončil na Staroměstském náměstí. Tady jednotlivé soubory předváděly hloučkům turistů i domácích kolemjdoucích své umění.

V čele průvodu jel kočár tažený koňmi, kteří měli papírové květy v hřívách. Za vozem kráčeli vlajkonoši s prapory zemí, z nichž festivaloví účinkující do Prahy přijeli. Letos dorazili z 19 států. Nechyběla vlajka romská.

>>> DALŠÍ FOTOGRAFIE NALEZNETE ZDE

Velkou pozornost upoutala indická romská kapela Jaipur Maharaja Brass Band. Podle pořadatelů se tato devítičlenná formace považuje za jednu z nejlepších dechovek v indickém Rádžasthánu. Sedm muzikantů doprovází tanečnice a fakír. Potlesk si v průvodu i na Staroměstském náměstí vysloužil také hudebník Mário Bihári se svou skupinou Bachtale Apsa, která patří k nejlepším romským kapelám v Česku. Vychází z romské lidové muziky a inspiruje se i hudbou Balkánu.

Ocenění čekalo pak třeba na bulharský Martin Lubenov Orkestar či na portugalské trio Ciganos d'Ouro. K dalším účinkujícím festivalu patří i maďarští EtnoRom, italští Alexian Group a také Les Tziganes Ivanovich se zpěvačkou Rayou. Všech sedm kapel, které hrají tradiční muziku, bude možné vidět a slyšet na závěrečném galakoncertu. Koná se v sobotu v pražském klubu SaSaZu. Ještě předtím se skupiny vystřídají ve čtvrtek a v pátek od 19:00 v klubu Roxy.

V programu festivalu Khamoro, který pořádá sdružení Slovo 21, na zájemce čeká v pátek ještě zahájení výstavy romských výtvarníků. Pokračují také workshopy pro mladé. Dnes začala třídenní odborná konference o odstranění segregace ve vzdělávání, v pátek se koná konference o segregaci v umění. Podrobnosti o programu jsou na adrese www.khamoro.cz .

ČTK, voj,
Přečteno: 1683x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Khamoro, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo