romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Průzkum: 20 procent Maďarů nakloněno krajně extremistickým ideám

Budapešť, 12.2.2010 10:36, (ROMEA)

Každý pátý Maďar, čili 20 procent z deseti milionů obyvatel země, je nakloněn pravicově extremistickým názorům. Vyplývá to ze studie maďarského institutu Political Capital, jejíž výsledky byly zveřejněny v Budapešti. Tento podíl staví Maďarsko na třetí místo v pravičáckých sklonech obyvatel, hned za Ukrajinu a Bulharsko, napsala agentura APA.

"Téměř 21 procent maďarské společnosti vidí svůj hodnotový žebříček v myšlenkovém okruhu radikální pravice," uvedl při prezentaci výsledků výzkumný ředitel ústavu Peter Kreko. Příklon společnosti k extremismu znamená podle něj jen stoupající oblibu radikálních stran, ale také to, že i představitelé politického středu užívají radikálnější řešení.

Z hlediska podílu vlivu extremistů ve společnosti stálo Maďarsko a Polsko ještě v roce 2003 na stejném stupni, od té doby ale vliv radikalismu v polské společnosti klesl. V roce 2009 už bylo zasaženo předsudky 52 procent maďarské společnosti. Přitom důvěra Maďarů ve svou vládu, demokracii a dokonce i instituce OSN klesla.

Lze očekávat, že krajně pravicová strana Jobbik "tohoto trendu využije k získávání dalších přívrženců," uvedl Kreko.

Institut Political Capital zkoumá již osm let ve 32 zemích sklony k extremismu. Přitom se podle ředitele institutu ukázalo, že sklon obyvatel východní Evropy k pravicovému extremismu vzrůstá. Jinde v Evropě je tento trend zřetelný jen na jihu kontinentu. To ale znamená, že Evropě hrozí "nový druh železné opony, tvořené nikoli ostnatými dráty, ale ideologií", varoval šéf ústavu Krisztian Szabados. Připomněl v této souvislosti nárůst antisemitismu a protiromských nálad nejen v Maďarsku.

Přečteno: 762x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo