romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ptali jste se autorky a překladatelky Evy Danišové

Praha, 28.12.2010 13:20, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Eva Danišová (foto: Lukáš Houdek)

V úterý 28. prosince od 13 hodin odpovídala na vaše dotazy autorka povídek a překladatelka do romštiny Eva Danišová.

Eva Danišová se narodila 15. 3. 1959 v Ústí nad Orlicí. Evina rodina se v padesátých letech přistěhovala ze Slovenska do České Třebové, kde žije dodnes. Prarodiče i maminka pocházeli z Markušovec u Spišské Nové Vsi. V roce 2004 na Evangelické akademii v Praze úspěšně zakončila dálkové studium Střední sociálně právní školy. Pracuje jako terénní pracovnice v Ústí nad Orlicí. V současnosti dálkově studuje na Palackého univerzitě v Olomouci obor Charitativní a sociální práce.

>>> SEZNAM ZODPOVĚZENÝCH OTÁZEK

V roce 1997-98 absolvovala mediální kurz Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Od té doby spolupracuje s romskými časopisy, zejména s Romano voďi, pro který překládá do romštiny. Publikovat začala v 90. letech v časopisech Amaro lav a Romano kurko. K dalšímu psaní ji nasměroval již zmíněný žurnalistický kurz. K samotnému publikování ji však dovedla až účast v literární soutěži pro romsky píšící autory „Cena Mileny Hübschmannové“ v roce 2007. Povídka – Pal miro papus/ O mém dědečkovi – byla otištěna v roce 2008 romistickým sborníkem Romano džaniben a vzbudila zájem o její další tvorbu.

KAM DÁL?
Eva Danišová: O mém dědečkovi
Eva Danišová: Jak mě dědeček vystrašil
Eva Danišová: Usmrkaná holčička jak panenka
Medailon: Eva Danišová

Přečteno: 3362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, On-line, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo