romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ptali jste se autorky básní Renáty Berkyové

Praha, 31.1.2011 9:08, (ROMEA)
Renáta Berkyová

V pondělí 31. ledna od 13 hodin odpovídala na vaše dotazy studentka romistiky a autorka básní Renáta Berkyová.

>>> SEZNAM ZODPOVĚZENÝCH OTÁZEK

Renáta Berkyová se narodila 7. února1985 v Rimavské Sobotě (jižní Slovensko), kde také navštěvovala základní školu a gymnázium. Dětství prožila ve vesnici Velké Teriakovce. Prarodiče byli dělníci, dědeček z matčiny strany je muzikant. Maminka byla na střední škole redaktorkou školního časopisu, bratr studuje módní design, kreslí, maluje a rovněž píše básně. Část její rodiny jsou Sintové pocházející z Německa. Tato rodinná větev ji inspirovala k tématu její bakalářské práce. Vystudovala bakalářský program Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze obor Romistika a v současnosti si tamtéž dokončuje magisterské vzdělání. Po dobu svého vysokoškolského studia pracovala v neziskovém sektoru (o. s. ROMEA, o. s. Dvojí svět). Rok 2010 strávila na stáži v bulharském Blagoevgradě – společně s dalšími romskými studenty z Evropy se na Americké Univerzitě v rámci programu Open Society Institute zdokonalovala v angličtině a zároveň působila v programu inkluzivního vzdělávání a bydlení. Momentálně začíná pracovat v nadaci Open Society Fund. Externě se věnuje různým vzdělávacím programům a práci s romskými dětmi a mládeží. Ráda by se v budoucnosti věnovala učitelství.

Přečteno: 3193x
 

Kam dál:

Štítky:  

On-line, Rozhovory, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo