romea - logo
23. září 2021 (čtvrtek)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ptali jste se romské spisovatelky Ireny Eliášové

Praha, 8.11.2010 21:40, (ROMEA)

V pátek 12. listopadu na vaše otázky od 11 hodin formou on-line rozhovoru odpovídala romská spisovatelka Irena Eliášová. Ptát jste se mohli jak na její životní zkušenosti a osudy, tak na samotnou literární tvorbu.

>>> OTÁZKU MŮŽETE POLOŽIT ZDE
>>> SEZNAM JIŽ POLOŽENÝCH OTÁZEK

Irena Eliášová se narodila 3. května 1953 v romské osadě v obci Nová Dedina na jihozápadním Slovensku. Do svých deseti let žila v osadě, pak se rodina přestěhovala do Chrastavy u Liberce. Základní školu navštěvovala na Slovensku i v Čechách, protože na jaře rodiče odjížděli do Čech za prací a na podzim se vraceli zase domů na Slovensko. V Liberci žila 30 let, pracovala jako dělnice, nyní je v předčasném důchodu a žije s manželem u syna v Mimoni.

Látku své první knihy (Naše osada, Smutné, veselé i tajemné příběhy Romů) Eliášová čerpala z minulosti, a to 60. let 20. století. Vychází přitom ze vzpomínek na dětství strávené v romské osadě a tyto příběhy pojímá především humorně, až idylicky. Svou tvorbou Eliášová obecně bojuje proti stereotypům majoritní společnosti, na vlastním příkladu dokazuje, že Romové mohou dokázat i to, co by od nich málokdo čekal, například vydat vlastní knížku.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Irena Eliášová: Zánět
Medailon: Irena Eliášová
Irena Eliášová: I stalo se...
(A)literárnost romské slovesnosti

Tento on-line rozhovor je realizován v rámci projektu Romštinou k úctě a toleranci realizuje sdružení ROMEA v rámci Programu implementace Evropské charty regionálních a menšinových jazyků 2010, který je financován Úřadem vlády ČR.

Přečteno: 3121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, On-line, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo