romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny povýšena na ministerskou úroveň

Praha, 29.3.2010 21:07, (ROMEA)

Vláda schválila nový Statut Rady pro záležitosti romské menšiny. Obsahuje řadu zásadních změn v nazírání na romskou integraci vládou ČR. Tato změna vychází z přesvědčení, že úspěšná integrace Romů do společnosti je zásadní z hlediska pokračujícího propadu sociálně vyloučených romských komunit a jejich dlouhodobě neuspokojivé pozice v české společnosti, kdy tato menšina stále není přijímána většinovou společností a ve větší míře čelí diskriminaci.

Součástí změny celospolečenského nazírání na tuto tématiku je především změna obsazení členů a členek Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Předsedou Rady se stává předseda vlády ČR, členská základna bude obsazena ministry zastupujícími zásadní resorty, další zásadní ministerstva budou reprezentována vždy náměstkem. Tím bude docílena možnost výrazně ovlivnit implementaci Koncepce romské integrace 2010 – 2013 a celkové zdůraznění integrace Romů, jako součást vládní politiky na nejvyšší úrovni. Zároveň se mění název Rady na „Radu pro záležitosti romské menšiny“.

Rada je od roku 1997 jediným meziresortním orgánem, jehož cílem je sjednocení integračních aktivit ministerstev ve vztahu k romské menšině. Tento subjekt iniciuje systémové změny a odstraňování překážek, které brání romské menšině žít plnohodnotně a důstojně v ČR. Vyjadřuje se k návrhům legislativních změn i strategických a koncepčních dokumentů. Poslední změnu

Schválený Statut Rady přináší změnu hlavního cíle Rady, její působnosti a složení. „Tyto změny reflektují nový koncepční přístup vlády ČR k řešení integrace Romů. ten mj. také obsahuje propojení Rady s nově vznikající Agenturou pro sociální začleňování ve vyloučených lokalitách, ale také Asociaci krajů a Svaz měst a obcí. Toto propojení je předpokladem pro úspěšnou koordinaci implementace vládní politiky na lokální úrovni. Zvládnutí integrace největší národnostní menšiny do společnosti a překonání letitých předsudků byde významným úkolem také pro následující vlády,“ řekl ministr Kocáb.

tisková zpráva, Tisková zpráva ministra pro lidská práva a menšiny
Přečteno: 1227x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael Kocáb, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo