romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii

Štrasburk/Brusel, 8.7.2008 9:17, (ROMEA/ČTK)

Sbírání otisků prstů Romů žijících v táborech, s nímž před několika dny začaly úřady v Itálii, někteří levicoví europoslanci dnes přirovnávali k tomu, co se v Itálii i jinde v Evropě dělo za druhé světové války. Pravicoví europoslanci měli ke krokům italských úřadů více pochopení.

"Je to moderní verze nacistických metod, jak odlišit Romy od ostatních lidí," prohlásila například zelená europoslankyně Elly de Groenová-Kouwenhovenová. "Dřív Itálie vyvážela módu, dnes vyváží rasismus," dodala.

Italské úřady sbírají otisky prstů Romů v táborech s odůvodněním, že potřebují zjistit, kdo z jejich obyvatel se v zemi zdržuje ilegálně, a také proto, že chtějí zlepšit podmínky pro ty, kdo v romských táborech žijí v souladu s právem.

Řada europoslanců dnes upozorňovala, že chtít od někoho otisky prstů kvůli jeho etnickému původu je diskriminace.

"Dnes to jsou otisky prstů, zítra to budou nucené práce, pozítří koncentrační tábory," myslí si socialistický europoslanec Adrian Severin. Podle něho bylo rozšíření Evropské unie posledním krokem k osvobození Romů. Stejně jako celá řada jeho kolegů žádá celoevropský přístup k řešení problémů Romů, kteří v řadě zemí EU zažívají na vlastní kůži diskriminaci a sociální vyloučení.

Italští pravicoví europoslanci kritizovali tamní levici kvůli jejímu údajnému liknavému přístupu k problémům tamních Romů. "Kde byla levice, když vznikaly romské tábory?" zeptala se Roberta Angelilliová. Podle ní levicové vlády v minulosti nejevily zájem o situaci v těchto táborech, kde děti umíraly zimou nebo kvůli špatným bezpečnostním opatřením uhořely.

Členové pravicových stran jsou toho názoru, že snímáním otisků prstů jde jen o to získat přehled o identitě osob, které v táborech žijí, aby v nich nebydleli "duchové", kteří například nemají přístup ke vzdělání, i když o něj často mají zájem. Je to podle nich také ochrana dětí před obchodníky s lidmi. "Do táborů nechodí SS, ale Červený kříž," použil stejně jako někteří jeho levicoví kolegové historickou narážku poslanec Mario Borghezio.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla řekl, že Evropská komise požádala italské úřady, aby podrobněji vysvětlily, proč otisky prstů Romům sbírají. Itálie na to má čas do konce tohoto měsíce.

Situace Romů v Itálii se na půdu Evropského parlamentu dostala podruhé za poměrně krátkou dobu. Koncem května europoslanci odsoudili útoky proti Romům v této zemi, kdy byly jejich tábory na několika místech terčem útoku žhářů.

Přečteno: 1136x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo