romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii

Štrasburk/Brusel, 8.7.2008 9:17, (ROMEA/ČTK)

Sbírání otisků prstů Romů žijících v táborech, s nímž před několika dny začaly úřady v Itálii, někteří levicoví europoslanci dnes přirovnávali k tomu, co se v Itálii i jinde v Evropě dělo za druhé světové války. Pravicoví europoslanci měli ke krokům italských úřadů více pochopení.

"Je to moderní verze nacistických metod, jak odlišit Romy od ostatních lidí," prohlásila například zelená europoslankyně Elly de Groenová-Kouwenhovenová. "Dřív Itálie vyvážela módu, dnes vyváží rasismus," dodala.

Italské úřady sbírají otisky prstů Romů v táborech s odůvodněním, že potřebují zjistit, kdo z jejich obyvatel se v zemi zdržuje ilegálně, a také proto, že chtějí zlepšit podmínky pro ty, kdo v romských táborech žijí v souladu s právem.

Řada europoslanců dnes upozorňovala, že chtít od někoho otisky prstů kvůli jeho etnickému původu je diskriminace.

"Dnes to jsou otisky prstů, zítra to budou nucené práce, pozítří koncentrační tábory," myslí si socialistický europoslanec Adrian Severin. Podle něho bylo rozšíření Evropské unie posledním krokem k osvobození Romů. Stejně jako celá řada jeho kolegů žádá celoevropský přístup k řešení problémů Romů, kteří v řadě zemí EU zažívají na vlastní kůži diskriminaci a sociální vyloučení.

Italští pravicoví europoslanci kritizovali tamní levici kvůli jejímu údajnému liknavému přístupu k problémům tamních Romů. "Kde byla levice, když vznikaly romské tábory?" zeptala se Roberta Angelilliová. Podle ní levicové vlády v minulosti nejevily zájem o situaci v těchto táborech, kde děti umíraly zimou nebo kvůli špatným bezpečnostním opatřením uhořely.

Členové pravicových stran jsou toho názoru, že snímáním otisků prstů jde jen o to získat přehled o identitě osob, které v táborech žijí, aby v nich nebydleli "duchové", kteří například nemají přístup ke vzdělání, i když o něj často mají zájem. Je to podle nich také ochrana dětí před obchodníky s lidmi. "Do táborů nechodí SS, ale Červený kříž," použil stejně jako někteří jeho levicoví kolegové historickou narážku poslanec Mario Borghezio.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla řekl, že Evropská komise požádala italské úřady, aby podrobněji vysvětlily, proč otisky prstů Romům sbírají. Itálie na to má čas do konce tohoto měsíce.

Situace Romů v Itálii se na půdu Evropského parlamentu dostala podruhé za poměrně krátkou dobu. Koncem května europoslanci odsoudili útoky proti Romům v této zemi, kdy byly jejich tábory na několika místech terčem útoku žhářů.

Přečteno: 1141x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo