romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Gipsy Banga inspiruje školáky: Když chceš, tak to dokážeš!

Praha, 8.2.2012 14:22, (ROMEA)
FOTO: http://www.azrodina.cz/

Radek Gipsy Banga se zapojil do projektu s názvem Když chceš, tak to dokážeš, který má za cíl pomáhat v osvětě žáků základních a středních škol. Cílem je motivovat nejmladší generaci k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, drog, nesnášenlivosti a dalších variant rizikového chování. Informovala o tom v tiskové zprávě Renata Konopíková ze serveru AZ RODINA.cz.

Program se koná pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové a od konce roku 2011 ho mají možnost využít základní a střední školy v celé republice.

Nejde o žádné "teoretické poučování", ale sdílení autentického životního příběhu a zkušeností. Právě to na programu nejvíce oceňují žáci i pedagogové. "Kdybychom jim to říkali my, nebudou nám věřit," zní z úst učitelů, kteří se již programu se svými žáky zúčastnili. "Většina žáků se na program samozřejmě těšila. Nejzajímavější ale bylo sledovat, jak i ti notoricky otrávení, kteří se původně třeba programu ani zúčastnit nechtěli, pár minut po začátku ztichli a opravdu poslouchali. Bylo vidět, že je to zajímá".

"Neříkal nám jenom, co bychom měli a neměli dělat, ale slyšeli jsme příklady ze života. Nebyly to žádné výmysly," uvedl jeden ze studentů a další dodal: "Bylo to moc zajímavé a ve spojení s písničkami i skvělý zážitek." "Bavil se s námi jako se sobě rovnými, to se mi líbilo," doplnil další student.

Podle Konopíkové současný životní styl i celospolečenská situace přináší mnoho problémů nám dospělým, a to samozřejmě ovlivňuje také děti. "Mnoho z nich se může cítit handicapováno nejen z důvodu "tělesné odlišnosti", ale vyrůstají také v nesnadných sociálních podmínkách nebo v rodinách s nefunkčním citovým zázemím, často na ně dospělí prostě nemají čas," uvádí v tiskové zprávě.

Radek Banga je pro děti i dospívající jedinečnou motivací, i potvrzením faktu, že žádný "handicap" není dost velký na to, aby je dohnal k rizikovému chování nebo jim zabránil ve splnění vysněného cíle.

Součástí programu jsou také autorské skladby, které svým obsahem uvádějí dané téma. Jednou z nejpůsobivějších je píseň Mlíko a med (z nejnovějšího alba Desperado, vydal Supraphon 2011).

Kromě násilí a drog Radek "Gipsy" Banga v programu nezapomíná upozornit ani na rizika internetu, který ostatně v již zmíněných oblastech nezřídka hraje také svou roli. "Uvědomila jsem si, jak moc jsem na počítači, a co by se mi mohlo stát," uvedla k tomu jedna ze studentek. "Bylo to zajímavé a poučné," opakuje se často v hodnocení programu. 

Projekt děti nejen motivuje a upozorňuje na rizika, ale také pomáhá zmírňovat projevy nesnášenlivosti. "Poznal jsem nového člověka jménem Radek Banga. Změnil mi názor na Romy," píšou studenti v anonymní anketě.

Radek Banga se takového projektu neúčastní poprvé. Už v roce 2008 se angažoval v kampani Udělej něco! Hlavní ideou této kampaně realizované ROMEA, o.s. bylo upozornit Romy na nezbytnost jejich iniciativy a angažovanosti, pakliže jsou nespokojeni se svými stávajícími životy a chtěli by je změnit. Vedle Bangy se do kampaně Udělej něco! zapojili i Denisa Demeterová, Jarmila Balážová a David Beňák.


Banner kampaně Udělej něco!

KAM DÁL?
KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - obsah programu

VIDEO
Ker vareso! Udělej něco!

ryz
Přečteno: 2008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vzdělávání, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo