romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Gipsy Banga inspiruje školáky: Když chceš, tak to dokážeš!

Praha, 8.2.2012 14:22, (ROMEA)
FOTO: http://www.azrodina.cz/

Radek Gipsy Banga se zapojil do projektu s názvem Když chceš, tak to dokážeš, který má za cíl pomáhat v osvětě žáků základních a středních škol. Cílem je motivovat nejmladší generaci k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, drog, nesnášenlivosti a dalších variant rizikového chování. Informovala o tom v tiskové zprávě Renata Konopíková ze serveru AZ RODINA.cz.

Program se koná pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové a od konce roku 2011 ho mají možnost využít základní a střední školy v celé republice.

Nejde o žádné "teoretické poučování", ale sdílení autentického životního příběhu a zkušeností. Právě to na programu nejvíce oceňují žáci i pedagogové. "Kdybychom jim to říkali my, nebudou nám věřit," zní z úst učitelů, kteří se již programu se svými žáky zúčastnili. "Většina žáků se na program samozřejmě těšila. Nejzajímavější ale bylo sledovat, jak i ti notoricky otrávení, kteří se původně třeba programu ani zúčastnit nechtěli, pár minut po začátku ztichli a opravdu poslouchali. Bylo vidět, že je to zajímá".

"Neříkal nám jenom, co bychom měli a neměli dělat, ale slyšeli jsme příklady ze života. Nebyly to žádné výmysly," uvedl jeden ze studentů a další dodal: "Bylo to moc zajímavé a ve spojení s písničkami i skvělý zážitek." "Bavil se s námi jako se sobě rovnými, to se mi líbilo," doplnil další student.

Podle Konopíkové současný životní styl i celospolečenská situace přináší mnoho problémů nám dospělým, a to samozřejmě ovlivňuje také děti. "Mnoho z nich se může cítit handicapováno nejen z důvodu "tělesné odlišnosti", ale vyrůstají také v nesnadných sociálních podmínkách nebo v rodinách s nefunkčním citovým zázemím, často na ně dospělí prostě nemají čas," uvádí v tiskové zprávě.

Radek Banga je pro děti i dospívající jedinečnou motivací, i potvrzením faktu, že žádný "handicap" není dost velký na to, aby je dohnal k rizikovému chování nebo jim zabránil ve splnění vysněného cíle.

Součástí programu jsou také autorské skladby, které svým obsahem uvádějí dané téma. Jednou z nejpůsobivějších je píseň Mlíko a med (z nejnovějšího alba Desperado, vydal Supraphon 2011).

Kromě násilí a drog Radek "Gipsy" Banga v programu nezapomíná upozornit ani na rizika internetu, který ostatně v již zmíněných oblastech nezřídka hraje také svou roli. "Uvědomila jsem si, jak moc jsem na počítači, a co by se mi mohlo stát," uvedla k tomu jedna ze studentek. "Bylo to zajímavé a poučné," opakuje se často v hodnocení programu. 

Projekt děti nejen motivuje a upozorňuje na rizika, ale také pomáhá zmírňovat projevy nesnášenlivosti. "Poznal jsem nového člověka jménem Radek Banga. Změnil mi názor na Romy," píšou studenti v anonymní anketě.

Radek Banga se takového projektu neúčastní poprvé. Už v roce 2008 se angažoval v kampani Udělej něco! Hlavní ideou této kampaně realizované ROMEA, o.s. bylo upozornit Romy na nezbytnost jejich iniciativy a angažovanosti, pakliže jsou nespokojeni se svými stávajícími životy a chtěli by je změnit. Vedle Bangy se do kampaně Udělej něco! zapojili i Denisa Demeterová, Jarmila Balážová a David Beňák.


Banner kampaně Udělej něco!

KAM DÁL?
KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - obsah programu

VIDEO
Ker vareso! Udělej něco!

ryz
Přečteno: 2014x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vzdělávání, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo