romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Gipsy Banga inspiruje školáky: Když chceš, tak to dokážeš!

Praha, 8.2.2012 14:22, (ROMEA)
FOTO: http://www.azrodina.cz/

Radek Gipsy Banga se zapojil do projektu s názvem Když chceš, tak to dokážeš, který má za cíl pomáhat v osvětě žáků základních a středních škol. Cílem je motivovat nejmladší generaci k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, drog, nesnášenlivosti a dalších variant rizikového chování. Informovala o tom v tiskové zprávě Renata Konopíková ze serveru AZ RODINA.cz.

Program se koná pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové a od konce roku 2011 ho mají možnost využít základní a střední školy v celé republice.

Nejde o žádné "teoretické poučování", ale sdílení autentického životního příběhu a zkušeností. Právě to na programu nejvíce oceňují žáci i pedagogové. "Kdybychom jim to říkali my, nebudou nám věřit," zní z úst učitelů, kteří se již programu se svými žáky zúčastnili. "Většina žáků se na program samozřejmě těšila. Nejzajímavější ale bylo sledovat, jak i ti notoricky otrávení, kteří se původně třeba programu ani zúčastnit nechtěli, pár minut po začátku ztichli a opravdu poslouchali. Bylo vidět, že je to zajímá".

"Neříkal nám jenom, co bychom měli a neměli dělat, ale slyšeli jsme příklady ze života. Nebyly to žádné výmysly," uvedl jeden ze studentů a další dodal: "Bylo to moc zajímavé a ve spojení s písničkami i skvělý zážitek." "Bavil se s námi jako se sobě rovnými, to se mi líbilo," doplnil další student.

Podle Konopíkové současný životní styl i celospolečenská situace přináší mnoho problémů nám dospělým, a to samozřejmě ovlivňuje také děti. "Mnoho z nich se může cítit handicapováno nejen z důvodu "tělesné odlišnosti", ale vyrůstají také v nesnadných sociálních podmínkách nebo v rodinách s nefunkčním citovým zázemím, často na ně dospělí prostě nemají čas," uvádí v tiskové zprávě.

Radek Banga je pro děti i dospívající jedinečnou motivací, i potvrzením faktu, že žádný "handicap" není dost velký na to, aby je dohnal k rizikovému chování nebo jim zabránil ve splnění vysněného cíle.

Součástí programu jsou také autorské skladby, které svým obsahem uvádějí dané téma. Jednou z nejpůsobivějších je píseň Mlíko a med (z nejnovějšího alba Desperado, vydal Supraphon 2011).

Kromě násilí a drog Radek "Gipsy" Banga v programu nezapomíná upozornit ani na rizika internetu, který ostatně v již zmíněných oblastech nezřídka hraje také svou roli. "Uvědomila jsem si, jak moc jsem na počítači, a co by se mi mohlo stát," uvedla k tomu jedna ze studentek. "Bylo to zajímavé a poučné," opakuje se často v hodnocení programu. 

Projekt děti nejen motivuje a upozorňuje na rizika, ale také pomáhá zmírňovat projevy nesnášenlivosti. "Poznal jsem nového člověka jménem Radek Banga. Změnil mi názor na Romy," píšou studenti v anonymní anketě.

Radek Banga se takového projektu neúčastní poprvé. Už v roce 2008 se angažoval v kampani Udělej něco! Hlavní ideou této kampaně realizované ROMEA, o.s. bylo upozornit Romy na nezbytnost jejich iniciativy a angažovanosti, pakliže jsou nespokojeni se svými stávajícími životy a chtěli by je změnit. Vedle Bangy se do kampaně Udělej něco! zapojili i Denisa Demeterová, Jarmila Balážová a David Beňák.


Banner kampaně Udělej něco!

KAM DÁL?
KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - obsah programu

VIDEO
Ker vareso! Udělej něco!

ryz
Přečteno: 2002x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vzdělávání, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo