romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rado, raď či neraď, rozhodlo se už dávno jinde

Brno, 26.5.2011 17:38, (ROMEA)
ilustrační foto

Jít, či nejít? Tuhle otázku ohledně členství v Radě pro záležitosti romské menšiny řešil nejen Karel Holomek. Stává se to vždy, když dotyčný patří k nějaké struktuře, která mu je v mnoha věcech „proti srsti“ a on řeší dilema: Riskovat svoje znemožnění, ale uchovat si možnost z vlivného postu aspoň o kousíček posunout věci „svým“ směrem? Nebo vypnout hrdinsky hruď a prásknout dveřmi až odpadne omítka, ale zakopat se tak v ghettu „jediných spravedlivých“ a odsud pokřikovat opoziční slogany, kterým se dobře naobědvaný vykonavatel moci jen zašklíbí? Rozhodnutí pak záleží na osobních mezích snesitelnosti. Karel Holomek se nakonec rozhodl rezignovat.

Otázka ale zní, jestli se u této vlády nedalo už při jejím vzniku odhadnout, kterým směrem a jak bude republiku kočírovat a co vlastně v romských záležitostech bude, chce, či přesněji řečeno, může vůbec podnikat. I když příčin okrajového postavení většiny Romů v různých zemích můžeme vyjmenovat mnoho a ani sociální stát (ať už demokratického, skandinávského typu, nebo typu totalitního, východoevropského) si s nimi neuměl beze zbytku poradit, u nás dnes patří k několika hlavním příčinám tato: Už pevně zakořeněné a čím dál víc sílící, shora posvěcené rozvrstvování společnosti.

Je přece už dávno normální, že děti podle ekonomických možností rodičů a jejich známostí a vlivu navštěvují různé druhy školek a škol, s různou úrovní výuky. O některých soukromých středních a vysokých školách se sice ještě nedá zatím říct, že se tam formuje skutečná elita (spíš sorta lidí, domnívající se že bez problémů vystuduje když rodiče uhradili školné). Ale vývoj se ubírá tím směrem. Zde zrozená přátelství a kontakty pak zlepšují šance na získání lukrativnějších pracovních míst.

Je normální, že se takto oddělují lidé podle úrovně bydlení, od vyloženě „špatných adres“ až po satelitní čtvrti.

Je normální, že podobné bariéry se už naprosto legálně vytvářejí ve zdravotnictví, vedle standardu už tu máme čím víc placeného „nadstandardu“, ale pro část lidí se rýsuje zřetelný „podstandard“.

Je normální, že si lepší životní úroveň udrží ti důchodci, kteří si mohli na stáří soukromě naspořit. Atd. atd.

Je a bude tedy při takto nastavených trendech normální, že asociálně žijící část Romů ve všech výše uvedených oblastech skončí na těch nejhorších pozicích. Tudíž se bude dál uzavírat ve svých vyzkoušených, velkorodinných vazbách, které zajišťují přežití, byť na té nejnižší úrovni.

Není potom v takto čím dál rozvrstvenější společnosti celkem jedno, jestli se premiér s „romskou radou“ o něčem radí nebo ne?

Vychází v Romano hangos 4-2011 na www.srnm.cz

KAM DÁL?
Karel Holomek rezignoval na funkci člena romské rady

Pavel Pečínka, , šéfredaktor Romano hangos
Přečteno: 1357x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo