romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rado, raď či neraď, rozhodlo se už dávno jinde

Brno, 26.5.2011 17:38, (ROMEA)
ilustrační foto

Jít, či nejít? Tuhle otázku ohledně členství v Radě pro záležitosti romské menšiny řešil nejen Karel Holomek. Stává se to vždy, když dotyčný patří k nějaké struktuře, která mu je v mnoha věcech „proti srsti“ a on řeší dilema: Riskovat svoje znemožnění, ale uchovat si možnost z vlivného postu aspoň o kousíček posunout věci „svým“ směrem? Nebo vypnout hrdinsky hruď a prásknout dveřmi až odpadne omítka, ale zakopat se tak v ghettu „jediných spravedlivých“ a odsud pokřikovat opoziční slogany, kterým se dobře naobědvaný vykonavatel moci jen zašklíbí? Rozhodnutí pak záleží na osobních mezích snesitelnosti. Karel Holomek se nakonec rozhodl rezignovat.

Otázka ale zní, jestli se u této vlády nedalo už při jejím vzniku odhadnout, kterým směrem a jak bude republiku kočírovat a co vlastně v romských záležitostech bude, chce, či přesněji řečeno, může vůbec podnikat. I když příčin okrajového postavení většiny Romů v různých zemích můžeme vyjmenovat mnoho a ani sociální stát (ať už demokratického, skandinávského typu, nebo typu totalitního, východoevropského) si s nimi neuměl beze zbytku poradit, u nás dnes patří k několika hlavním příčinám tato: Už pevně zakořeněné a čím dál víc sílící, shora posvěcené rozvrstvování společnosti.

Je přece už dávno normální, že děti podle ekonomických možností rodičů a jejich známostí a vlivu navštěvují různé druhy školek a škol, s různou úrovní výuky. O některých soukromých středních a vysokých školách se sice ještě nedá zatím říct, že se tam formuje skutečná elita (spíš sorta lidí, domnívající se že bez problémů vystuduje když rodiče uhradili školné). Ale vývoj se ubírá tím směrem. Zde zrozená přátelství a kontakty pak zlepšují šance na získání lukrativnějších pracovních míst.

Je normální, že se takto oddělují lidé podle úrovně bydlení, od vyloženě „špatných adres“ až po satelitní čtvrti.

Je normální, že podobné bariéry se už naprosto legálně vytvářejí ve zdravotnictví, vedle standardu už tu máme čím víc placeného „nadstandardu“, ale pro část lidí se rýsuje zřetelný „podstandard“.

Je normální, že si lepší životní úroveň udrží ti důchodci, kteří si mohli na stáří soukromě naspořit. Atd. atd.

Je a bude tedy při takto nastavených trendech normální, že asociálně žijící část Romů ve všech výše uvedených oblastech skončí na těch nejhorších pozicích. Tudíž se bude dál uzavírat ve svých vyzkoušených, velkorodinných vazbách, které zajišťují přežití, byť na té nejnižší úrovni.

Není potom v takto čím dál rozvrstvenější společnosti celkem jedno, jestli se premiér s „romskou radou“ o něčem radí nebo ne?

Vychází v Romano hangos 4-2011 na www.srnm.cz

KAM DÁL?
Karel Holomek rezignoval na funkci člena romské rady

Pavel Pečínka, , šéfredaktor Romano hangos
Přečteno: 1371x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo