romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rakouskému popírači holokaustu snížil soud trest na čtyři roky

Vídeň, 1.3.2010 17:45, (ROMEA)

Odvolací soud ve Vídni dnes rakouskému popírači holokaustu Gerdu Honsikovi snížil trest vězení z pěti let, které loni dostal u městského soudu, na čtyři roky. Honsik byl odsouzen za opakovanou propagaci nacismu a popírání nacistického vyvražďování Židů, což jsou v Rakousku trestné činy. Odsouzený se již tehdy odvolal, napsala agentura APA.

Předseda odvolacího senátu Christian Dostal ve zdůvodnění zmírňujícího rozsudku konstatoval, že pětiletý trest od soudu první instance je podle něj "příliš mnoho", uvedla APA. Odvolací soud došel k názoru, že čtyři roky stačí.

Honsik byl souzen za činnost směřující ke znovuoživování nacismu, páchanou v letech 1987 až 2003. Poprvé byl za zveřejnění pronacistických publikací a své knihy s názvem Freispruch für Hitler? (Osvobozující rozsudek pro Hitlera?) odsouzen k osmnáctiměsíčnímu vězení v roce 1992. Po vynesení verdiktu ale uprchl do Španělska, kde žil nerušeně patnáct let a kde podle mínění státního zástupce upevnil svou pověst "vůdčího publicisty krajně pravicové scény". Pokračoval také ve vydávání časopisu Halt, ve kterém dále šířil nacistické myšlenky, než byl v srpnu 2007 u Malagy zatčen a vydán do Rakouska.

Rakousko v roce 1992 přijalo zákon, na jehož základě jsou popírání holokaustu a nacistická propaganda zločinem. Nejvyšší trestní sazbou je k tomu deset let odnětí svobody, ve výjimečných případech až 20 let.

Přečteno: 755x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Neonacismus, Rakousko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo