romea - logo
20. dubna 2021 (úterý)
svátek má Marcela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řápková těsně před volbami do EP opět hrozí exekutorem

Chomutov, 2.6.2009 20:39, (ROMEA)

Chomutov podepsal smlouvu s dalším exekutorem, který bude pokračovat v zabavování peněz ze sociálních dávek lidem, kteří městu dluží peníze za neuhrazené pokuty či poplatky za služby. Město odeslalo k soudu dalších 50 návrhů na prohlášení exekucí, rozhodnout by měl do 15 dní. Poté agendu zpracuje exekutor, výběr dlužných peněz z dávek v hmotné nouzi dlužníkům zahájí při výplatním termínu na konci června, řekla dnes novinářům primátorka Ivana Řápková (ODS).

Město bude podle ní postupovat v souladu s nedalekým Litvínovem na Mostecku, který si objednal služby stejného exekutora. Chomutov už služeb mostecké exekutorské kanceláře využívá, má k dispozici 1500 soudních rozhodnutí o prohlášení exekucí. Dlužné peníze při výplatě dávek na magistrátu ale tento exekutor zatím zabavoval jen jednou, 17. února.

"Byli jsme dohodnuti, že bude pokračovat i v dalších výplatních termínech dávek v hmotné nouzi, už ale nepřišel. Nejspíš čeká, jak rozhodne ústecký krajský soud ve sporných případech týkajících se exekucí. Proto jsme se rozhodli, že uzavřeme smlouvy s dalšími kancelářemi. Kromě již uzavřené smlouvy jsme v jednání s dalšími dvěma exekutory," uvedla Řápková.

Na rozhodnutí soudu o tom, zda je či není možné uvalit exekuci na peníze vyplacené na sociálních dávkách, čekají i v Litvínově. Radnice tak zatím nepreferuje výběr peněz z dávek přímo v budově městského úřadu. Dlužníkům to však podle mluvčí Litvínova Evy Maříkové život nijak neusnadní. "Exekutor je totiž může ze soudním příkazem překvapit na poště, na ulici či v herně, kam se dostaví za asistence strážníků," řekla ČTK již dříve.

Chomutov eviduje na 4000 dlužníků, pohledávky přesáhly 240 milionů korun. Město proto přijalo razantní opatření. Nejprve se zaměřilo na neuhrazené pokuty či poplatky, což představuje přibližně 40 milionů korun.

Při výplatě sociálních dávek nyní v Chomutově asistuje ekonomka města, která nabízí příjemcům dávek, aby uhradili své dluhy okamžitě na místě. Za první dva dny vyrovnalo své závazky 180 obyvatel, kteří dlužili za pokuty či poplatky.

Postup chomutovské radnice vůči dlužníkům kritizují například veřejný ochránce práv Otakar Motejl a ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ). Řápkovou naopak podpořili i primátoři statutárních měst, zastal se jí i ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Exekuce jsou součástí tzv. projektu Záchranný kruh na údajnou ochranu slušných lidí před neplatiči, nepřizpůsobivými lidmi, narkomany a prostitutkami. Server Romea.cz žádal mluvčího Tomáše Brandu o zaslání podrobných informací o projektu, ale Branda na mail vůbec nereagoval. Není to poprvé co mluvčí odmítá se serverem Romea.cz komunikovat. 

Možnosti exekuce ale ztíží nový zákon, podle kterého exekutor nebude moci nechat lidem jen 1000 korun jako dosud, ale celé životní minimum. Tedy 4000 korun.

KAM DÁL?

Přečteno: 1125x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávek, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo