romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasismus, ale ne antisemitismus, ve Francii loni trochu na ústupu

Paříž, 20.3.2007 18:54, (ČTK)

Ve Francii bylo loni zaznamenáno o desetinu méně rasisticky motivovaných násilností než v roce 2005, ale antisemitské násilí se tomuto trendu vymyká a procento Francouzů, kteří přiznávají rasismus, kleslo jen mírně. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu předloží vládě Národní poradní komise pro lidská práva a jejíž hlavní údaje byly dnes zveřejněny.

V materiálu se uvádí, že loni bylo v zemi zaznamenáno 885 násilností a hrozeb násilím motivovaných rasismem, antisemitismem a xenofobií (nenávistí k cizincům). Předloni jich bylo 974. Násilných a hrozebných projevů antisemitismu ale naopak přibylo o šest procent a fyzických útoků na Židy dokonce o 35 procent.

Nejtragičtějším případem tohoto druhu byl loni v únoru únos a ubití židovského mladíka bandou, v jejímž čele stál shodou okolností příslušník jiné menšiny - černoch.

Podle zprávy rasismus loni přiznávalo 30 procent Francouzů, o tři procenta méně než předloni. Je to ale pořád víc než v roce 2004, kdy jich bylo jen 25 procent. V mezidobí - na podzim 2005 - zažila Francie velké bouře na předměstích, které měly i rasový podtext.

Z 55 na 48 procent klesl loni proti předloňsku počet lidí, kteří si myslí, že ve Francii je příliš mnoho přistěhovalců. Na druhé straně ale skoro dvě třetiny Francouzů uznávají, že některé profese se bez přistěhovalců neobejdou.

Počet lidí cizího původu žijících ve Francii byl v roce 1999 odhadován na 13,5 milionu, což bylo asi 22 procent obyvatelstva. Toto číslo zahrnovalo imigranty a jejich děti a vnuky. Další neoficiální údaje mluvily o pěti milionech muslimů a stejném počtu černochů s dodatkem, že obě kategorie se částečně překrývají. Židů je asi 700.000.

Vzhledem k předloňským nepokojům na předměstích a ke stále nevyřešeným problémům s integrací přistěhovalců je imigrace jedním z významných témat nynější kampaně k prezidentským volbám.

Přečteno: 1362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, FrancieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo