romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasismus se na sociálních sítích schovává i za humor. Provozovatel Facebooku to toleruje

Praha, 15.12.2011 12:08, (ROMEA)
Popisek pod fotografií touto na facebookovém profilu: Kluci z Oravy se speciálně pro nás vyfotili a poslali nám pozdravy. Hoši, děkujeme za podporu...

Na Facebooku se objevila skupina Drsné a rasistické vtipy s rasistickým a xenofobním obsahem. K profilu se zatím přihlásilo téměř 40 tisíc uživatelů, brzy by se tak mohl zařadit mezi 100 českých nejoblíbenějších stránek na populární sociální síti. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Oficiálně se facebookový profil prezentuje jako zábavný. “Tato stránka, i když v ní jsou drsné vtipy, slouží pouze pro zábavu,“ uvádí v záhlaví. Obsah na ní však příliš zábavný není.

“Byl jste označen výhercem malého cigána. Pokud si ho nevezmete do 14 dnů, bude vám přidělen i s jeho rodinou,“ zní třeba jeden ze “vtipů“, kterým stránka baví uživatele. A slaví opravdový úspěch “88 lidem se líbí :D magické to číslo :D,“ odkazuje například jeden na to, že číslo 88 symbolizuje nacistický pozdrav Heil Hitler.

Kromě četných urážek na adresu Romů však stránka napadá také černochy, Židy, gaye nebo transsexuály. “K čemu takové existence vůbec jsou na zemi?“ táže se například provozovatel stránky pod fotografií transvestity. “ ...zastřelit, spálit ...“ komentuje fotografii jeden uživatel.

Tento profil již celá řada lidí na Facebooku nahlásila jako problematický, zatím však bez problémů funguje. “Je zarážející, že tuto stránku k dnešnímu dni nikdo nezakázal a adminy nikdo nestíhá, protože jejich jednání je protiprávní,“ bouří se třeba jedna z uživatelek.

A zapravdu jí dává i právnička Klára Kalibová. Podle ní z hlediska práva není ani tak problematický samotný obsah vkládaný provozovatelem stránek, ale komentáře některých uživatelů, které explicitně nebo implicitně vyzývají k násilí. "Vykazují skutkovou podstatu několika trestných činů jako hanobení rasy, národa a přesvědčení nebo podněcování nenávisti vůči jednotlivci a skupině obyvatel," uvedla.

"Internet je z hlediska práva stejným prostorem jako kniha, jen se liší z hlediska objasňování trestné činnosti. Jsou případy, kdy byli lidé odsouzeni za rasistické posty na Facebooku," varuje právnička. Jednotliví uživatelé jsou navíc díky jménu lehce dohledatelní.

Na Facebooku lze nalézt několik rasistických stránek s desítkami až stovkami uživatelů, profil Drsné a rasistické vtipy je však zdaleka nejoblíbenější.

Lidové noviny, fk
Přečteno: 16621x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo