romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rasismus senátorka jen hraje?

Praha, 12.3.2008 10:28, (Převzato: Právo)

Policie chce stíhat senátorku Lianu Janáčkovou za předloňské výroky o Romech, vidí v nich hanobení etnické skupiny.

Žádá Senát, aby ji k trestnímu stíhání vydal.

Janáčkové ale vydání asi nehrozí. ODS má v Senátu většinu a senátorka se správně zachovala při volbě prezidenta, odhalila temné protiklausovské síly. Byly to jistě ony, a ne lidé z ODS, kdo volitelům posílal esemesky, střelný prach a kulky. Senátorka se ale statečně postavila před kamery a řekla, že se zastrašit nenechá a Klausovi hlas dá. Zabránit jejímu stíhání je to nejmenší, jak jí může ODS nyní projevit svůj vděk.

Ve výrocích Janáčkové o přemnožení Cigánů, o jejich odstřelování dynamitem, o ostnatém drátu nad osadou Bedřiška, kam se mají sestěhovat, vidí policie jen hanobení Romů, ani ne podněcování k nenávisti k nim. Při zemi se drží policie, spatřovat v nich podporu hnutí směřujícího k potlačování práv či hlásajícího zášť ke skupině osob ji nenapadlo. Je to ovšem právní problém, už před lety mě upozornil rabín Karol Sidon na to, že podpora onoho hnutí je trestná, ale účast v něm už ne.

Opravdu, zákon z roku 1961 trestal jen jednání proti socialistickému zřízení – dnes se tam píše „ústavní zřízení“, neznal skiny či neonacisty, a už vůbec ne ty, kdo před volbami přicházejí s recepty na konečné řešení, chtělo by se říci, „cikánské otázky“.

Janáčková chtěla před lety hradit Romům jednosměrné letenky do Kanady. ODS ji v roce 2004 už nenavrhla do Senátu, ona ale z ODS vystoupila a kandidátku ODS Hanu Herákovou ve volbách porazila. Ani hlasy ODS a Romů tehdy nestačily.

Ano, vidím v tom hnutí, hnutí za místa na radnicích, v Senátu i jinde, zneužívající protiromských i jiných stále rozšířených předsudků. Jsou to stovky případů z různých politických stran. Před lety například Miroslav Sládek a senátor a starosta Prahy 4 Zdeněk Klausner (ODS), dnes mají mandáty karvinský senátor Petr Vícha (ČSSD), břeclavský starosta Dymo Piškula (SNK ED) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).

A je jedno, zda oni sami předsudkům věří, nebo je jen předstírají. Nebezpečné je, že popularitu získali ráznými řečmi, jak „řešit romskou otázku“. I slušní lidé takové řeči tolerují, jako Josef Novotný, předseda senátorského klubu Janáčkové, člověk statečný.

Nejen sionismus, klerikalismus či trockismus, ale ani rasismus nejsou trestnými činy. Všichni máme nějaké předsudky a ani jejich hlásání nebývá trestné. Šíření nenávisti ke skupinám lidí ale trestat musíme, i když to sám trestní zákon a soud nevyřeší. Morálku tvoří škola, rodina, média, církve, ba i politické strany.

Ale ponecháme-li bez trestu nenávistné výroky posilující sociální vyloučení jistých skupin lidí, dožijeme se toho, že bezbřehý liberalismus, neuznávající trestání za „pouhá slova“, povede k beztrestnému a mravnému volání „Bijte židy a profesory!“ Bylo tomu tak v carském Rusku nebo u nás za druhé, česko-slovenské republiky.

Přečteno: 2030x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo