romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rasismus senátorka jen hraje?

Praha, 12.3.2008 10:28, (Převzato: Právo)

Policie chce stíhat senátorku Lianu Janáčkovou za předloňské výroky o Romech, vidí v nich hanobení etnické skupiny.

Žádá Senát, aby ji k trestnímu stíhání vydal.

Janáčkové ale vydání asi nehrozí. ODS má v Senátu většinu a senátorka se správně zachovala při volbě prezidenta, odhalila temné protiklausovské síly. Byly to jistě ony, a ne lidé z ODS, kdo volitelům posílal esemesky, střelný prach a kulky. Senátorka se ale statečně postavila před kamery a řekla, že se zastrašit nenechá a Klausovi hlas dá. Zabránit jejímu stíhání je to nejmenší, jak jí může ODS nyní projevit svůj vděk.

Ve výrocích Janáčkové o přemnožení Cigánů, o jejich odstřelování dynamitem, o ostnatém drátu nad osadou Bedřiška, kam se mají sestěhovat, vidí policie jen hanobení Romů, ani ne podněcování k nenávisti k nim. Při zemi se drží policie, spatřovat v nich podporu hnutí směřujícího k potlačování práv či hlásajícího zášť ke skupině osob ji nenapadlo. Je to ovšem právní problém, už před lety mě upozornil rabín Karol Sidon na to, že podpora onoho hnutí je trestná, ale účast v něm už ne.

Opravdu, zákon z roku 1961 trestal jen jednání proti socialistickému zřízení – dnes se tam píše „ústavní zřízení“, neznal skiny či neonacisty, a už vůbec ne ty, kdo před volbami přicházejí s recepty na konečné řešení, chtělo by se říci, „cikánské otázky“.

Janáčková chtěla před lety hradit Romům jednosměrné letenky do Kanady. ODS ji v roce 2004 už nenavrhla do Senátu, ona ale z ODS vystoupila a kandidátku ODS Hanu Herákovou ve volbách porazila. Ani hlasy ODS a Romů tehdy nestačily.

Ano, vidím v tom hnutí, hnutí za místa na radnicích, v Senátu i jinde, zneužívající protiromských i jiných stále rozšířených předsudků. Jsou to stovky případů z různých politických stran. Před lety například Miroslav Sládek a senátor a starosta Prahy 4 Zdeněk Klausner (ODS), dnes mají mandáty karvinský senátor Petr Vícha (ČSSD), břeclavský starosta Dymo Piškula (SNK ED) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).

A je jedno, zda oni sami předsudkům věří, nebo je jen předstírají. Nebezpečné je, že popularitu získali ráznými řečmi, jak „řešit romskou otázku“. I slušní lidé takové řeči tolerují, jako Josef Novotný, předseda senátorského klubu Janáčkové, člověk statečný.

Nejen sionismus, klerikalismus či trockismus, ale ani rasismus nejsou trestnými činy. Všichni máme nějaké předsudky a ani jejich hlásání nebývá trestné. Šíření nenávisti ke skupinám lidí ale trestat musíme, i když to sám trestní zákon a soud nevyřeší. Morálku tvoří škola, rodina, média, církve, ba i politické strany.

Ale ponecháme-li bez trestu nenávistné výroky posilující sociální vyloučení jistých skupin lidí, dožijeme se toho, že bezbřehý liberalismus, neuznávající trestání za „pouhá slova“, povede k beztrestnému a mravnému volání „Bijte židy a profesory!“ Bylo tomu tak v carském Rusku nebo u nás za druhé, česko-slovenské republiky.

Přečteno: 2033x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo