romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasistka v českém Senátu

Praha, 11.7.2007 9:21, (http://www.pehe.cz)

Senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková se dopouští v tajně pořízené zvukové nahrávce ze zasedání bytového odboru města rasistických výroků nejhrubšího zrna. Například: "Já je (Romy) nemám kam dávat. Já chápu, že je to vůči vám prostě nespravedlivé, ale já bych opravdu musela vzít prostě musela vzít jenom ten dynamit a odstřelit je,,,"

NAHRÁVKY SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE:

Nebo: ""Nesouhlasím s jakoukoliv integrací, bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou. Mně to je jedno, já to klidně budu křičet do celého světa..."

Jak už je v České republice dobrou tradicí, paní senátorka nejprve popřela, že se takových výroků dopustila, aby pak řekla, že dopustila-li se jich, myslela je jinak. "Já si nejsem vědoma toho, že bych vážně říkala takovéto věci. Nejsem ani rasista a umím s romskou komunitou normálně vycházet a normálně žít," řekla Janáčková novinářům. Podle ČTK Janáčková uvedla, že pokud takových slov použila, tak v té souvislosti, že se ptala na schůzce se starousedlíky z kolonie Bedřiška, kam byli nastěhováni i Romové, co má podle jejich názoru udělat. Podle ní je celá věc zmanipulovaná, cítí za tím politický atak ze strany bývalého starosty za ODS Radomíra Michniaka.

A máme to. Paní senátorka nemyslela, co myslela, a neřekla, co řekla. Teď se o tom bude v české kotlině týdny rozumovat. Stejně jako v případě jiného politika obviněného z rasismu, vícepremiéra Jiřího Čunka, uslyšíme mnoho slov o tom, že paní senátorka se buď jen nešťastně vyjádřila, ale není žádná rasistka, anebo že je to vše vytrženo z kontextu.

Až se o kontextu začně mluvit, bylo by dobré připomenout, že pani Janáčková má ve vztahu k romské komunitě už určitou historii. V roce 1997 řekla, že když se Romům u nás nelíbí, bylo by nejlepší jim zaplatit letenky do Kanady. Četným Romům se i kvůli rasistům, jako je Janáčková, u nás nakonec nelíbilo do té míry, že se jich mnoho do Kanady opravdu vypravilo, načež Kanada zavedla pro Českou republiku vízovou povinnost, která platí dodnes.

V roce 1997 jsem napsal Lianě Janáčkové otevřený dopis. Ten nabývá nového smyslu ve světle jejích nejposlednější eskapády. Chce se jen dodat, že je naprosto ostudné, že tato dáma mohla být o několik let později zvolena do Senátu. A bude ostudné, pokud se od ní ostatní senátoři nebudou razantně distancovat a požadovat její rezignaci.

Převzato: http://www.pehe.cz

Jiří Pehe
Přečteno: 986x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo