romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Říkat, že chcete vystřílet Romy, není podle soudkyně Bochňákové trestný čin

Ostrava, 18.6.2008 9:58, (ROMEA/ČTK)

Bývalého místostarostu ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiřího Jezerského (nezávislý) zprostil v úterý Okresní soud v Ostravě obžaloby z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Dlouholetý spolupracovník starostky obvodu a senátorky Liany Janáčkové byl obžalován za výroky o vystřílení romských obyvatel, které pronesl před třemi lety v souvislosti s ostravskou kolonií Bedřiška. Podle soudu Jezerský nespáchal trestný čin, ani neměl v úmyslu Romy pobouřit, uvedly dnes Lidové noviny ve své regionální příloze.

AUDIO
Jiří Jezerský o Romech

Loni zveřejněná nahrávka zachycovala jednání bytového odboru mariánskohorské radnice se starousedlíky z kolonie Bedřiška, kteří si přišli stěžovat na chování romských sousedů. Jezerský na ní prý řekl: "Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat." Janáčková podle záznamu pronesla, že je rasistka, mluvila také o množení cikánů, dynamitu nebo vysokém plotě s elektřinou. Soud ji za to ale nestíhal, protože ji Senát odmítl zbavit imunity.

Státní zástupce David Bartoš radního Jezerského za jeho výroky zažaloval za trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení. „Pobouřil osoby romské národnosti,“ řekl. Na smetení žaloby stačil soudu jediný den Podle soudkyně Jany Bochňákové však nebyla podstata trestného činu naplněna, a tak za jediný den obžalobu zamítla. Jezerský podle rozsudku neměl v úmyslu Romy pobouřit. Sporná je podle soudu rovněž předložená nahrávka, která vypadá jako zkreslená a nekompletní, a je otázkou, zda vůbec měla být předložena jako důkaz. Státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku na místě odvolal. Případem se proto bude zabývat ostravský krajský soud.

Státní zástupce Davida Bartoše během hlavního líčení požadoval výslech starostky Janáčkové, ale neuspěl. „Soudkyně žádost zamítla s tím, že je nadbytečná. Rozsudek nedopadl podle našich předpokladů, jsme přesvědčeni, že důvody pro odsouzení pana Jezerského tady jsou,“ konstatoval státní zástupce.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Nahrávka je dodnes umístněna na mnoha internetových serverech, například na www.romea.cz. Pořídil ji jeden z obyvatel Bedřišky Dalibor Černík na svůj MP3 přehrávač. Nahrávku zkopíroval pro sousedy a loni v létě se tak dostala k odvolanému starostovi obvodu Radomíru Michniakovi z ODS. Ten ji předal občanskému sdružení ROMEA, které ji jako první zveřejnilo na zpravodajském serveru Romea.cz.

Jezerského, který včera odmítl vypovídat, se přišel zastat dokonce předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. „Pan Jezerský dělá pro romské etnikum maximum. Nás jeho slova nijak nepoškodila,“ řekl. Sám se před časem písemně obracel na Senát, aby senátoři Lianu Janáčkovou ke stíhání nevydávali. Osadu Bedřiška označil za místo, kde Romové abnormálně ničí majetky. Prý se při návštěvách v osadě musel za Romy často stydět.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

Soud také řešil, jak se vlastně žije v osadě Bedřiška O nelehkém životě v Bedřišce včera svědčili u soudu i obyvatelé místních domků, kteří si tehdy v roce 2005 přišli na radnici stěžovat. „Chodí za mnou malé děti s noži a křičí na mě, že jsem stará baba, která patří do rakve. Bojím se kolem nich projít,“ svěřovala se šestasedmdesátiletá Ilona Facunová. Štěpánka Černíková spolu se svým synem Daliborem popisovali, jak byli v minulosti Romy napadáni. Na výroky si většina účastníků schůzky nevzpomíná.

Romská koordinátorka ostravského magistrátu Lýdia Poláčková včera před soudem řekla, že nahrávku slyšela na internetu. „Vzhledem k tomu, že jsem Romka, tak mi to příjemné nebylo,“ konstatovala Poláčková. Jezerský však upozornil, že nikde ve větách o střílení a zbraních se nezmiňuje o Romech. Soud dal politikovi nakonec za pravdu. „Kdyby se trestalo za všechny rasistické výroky, tak půlka republiky jde sedět. Je dobře, že se pan Jezerský nestal obětním beránkem,“ shrnul paradoxně Rom Stojka podle Lidových novin.

Přečteno: 4053x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo