romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

RMDC a ERPA: Jobbik vybízí k otevřenému rasismu vůči Romům

Bratislava, 21.1.2010 19:37, (ROMEA)

Romské mediální a dokumentační středisko a Evropská Romská pracovní agentura veřejně upozorňuje a odsuzuje politický program strany Jobbik ve Maďarské republice. Server Romea.cz zveřejňuje jejich prohlášení v plném znění.

Politický subjekt Jobbik otevřeně vybízí maďarskou veřejnost k otevřenému rasismu a nenávisti vůči Romům. Politický program strany Jobbik je postaven na základě nenávisti a okopírovaného ideologického myšlení Třetí říše, které zapříčinilo vyvraždění několik milionů nevinných lidí. Naše organizace se s hrůzou dívají na současný stav v sousedním Maďarsku, který otevřeně nabádá obyvatelstvo k nenávisti a otevřenému rasismu, a to nejen v Maďarské republice.

Zvláštní kapitolu ve svém předvolebním politickém programu věnuje Jobbik Romům. Za největší problém maďarské společnosti v budoucnosti vedoucí k občanské válce, považuje právě soužití s nimi. Pomocí "tvrdého postupu" chtějí její představitelé skoncovat s "cikánskou kriminalitou". Chtějí rovněž zlepšit vzdělávání Romů - přičemž za svůj nástroj považují, pokud bude třeba, i segregaci.

Na základě tohoto politického programu Romské mediální a dokumentační středisko a Evropská Romská pracovní agentura upozorňuje Slovenskou republiku a Evropskou unii na nebezpečnou situaci v sousedním Maďarsku.

Jde o nebezpečnou politickou propagandu, která při sebemenším podcenění závažnosti situace, může způsobit katastrofální následky v celé evropské společnosti.

Je přímo zarážející, že země, která je součástí EU má politickou stranu, která veřejně potlačuje základní práva národnostních a etnických menšin v Maďarské republice. Je namístě otázka, kam bude směřovat menšinová politika Maďarské republiky v případě úspěchu strany Jobbik v následujících volbách. Násilná izolace Romů od většinového obyvatelstva, či dokonce vyhoštění ze země na základě rasy...

Jako obyvatelé Slovenské republiky a Romové se bojíme o postavení menšin v sousedním Maďarsku a o jejich bezpečnost, dodržování základních lidských a menšinových práv! Jsou snad lidské oběti z poslední doby, brutálně zavražděny z rasových důvodů, pro EU pouze malým impulsem ke konkrétním a radikálním krokům??? Otevřeně si klademe otázku... na co EU čeká?

Přečteno: 1429x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Jobbik, Slovensko, EU, Extremismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo