romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rock for People – !DelaDap a Gipsy.cz

Praha, 17.7.2007 9:02, (ROMEA)

Hned první večer festivalu roztančila návštěvníky Rock for People pod šapitó Filter stage rakouská skupina ,,!Deladap.“ Její vystoupení začalo s malým zpožděním a vypadalo to i na komornější počet návštěvníků. Než ale kapela stačila dozpívat první píseň, stan se zcela naplnil. Tóny tradičních romských písní namixovaných do taktů pophausu přilákaly nejen přistanuvší u baru, ale i kolemjdoucí z jiných podií. Stan se tak otřásal nejen tancem a výskoky, ale i velkým potleskem diváků.

Hvězda skupiny ,,!Deladap“ září ve světě hudby od roku 2001 a její producent a zakladatel, Stani Váňa se narodil v Čechách. Dvacet let už ale bydlí v Rakousku, odkud také vznikla myšlenka kapelu založit. Ještě předtím a to po roce 1968 byl Stano rodiči poslán na Slovensko, kde si pomalu začal pěstovat lásku k romské muzice.

Kapela začínala se třemi aktéry a v současnosti jich v kapele hraje sedm. Česko-srbsko-bosenská sestava se tak skládá ze dvou českých zpěvaček Simony Šenkiové a Kristiny Gunarové. Dále pak srbského kytaristy Alexandra Stoijce, kontrabasisty Jovana Torbicy z Montenegra, bosenského akordeonisty Alena Dzambiče a samozřejmě frontmana kapely, Stana Váňi. Koncerty úspěšného bandu, hrající romské písně slyšeli lidé v každém koutě Evropy až po Turecko.

Hned po věhlasné skupině z Rakouska následoval koncert rapera Gipsyho s jeho bandem. I přes plačtivé počasí stáli příznivci Gisy.cz nejen v blátě, ale shluk lidí byl tak početný, že se vinul až k asfaltovým cestám hradeckého vojenského letiště. Svou bezprostředností, zpěvem a tóny houslí, harmoniky a basy, tak čtveřice romských hudebníků uchvátila nejen dívčí srdce ale vyhecovala k vlnění i přítomné pány. Příznivci romských beatů tak v Hradci určitě nelitovali.

Lucie Toráková
Přečteno: 934x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo