romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodina vystěhovaná Čunkem na Prostějovsko přišla o dům

Čechy pod Kosířem (Prostějovsko), 23.12.2011 9:50, (ROMEA)

Rodina Tulejových, kterou před několika lety vystěhovala vsetínská radnice do Čech pod Kosířem na Prostějovsku, přišla o svůj dům. Kvůli dluhům skončil v exekuci a rodina se musí po Novém roce vystěhovat, napsala olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.

"No, je to kvůli nějakým dluhům. Měli jsme exekučku. Druhého ledna se stěhujeme, už jsem si sehnala byt. Na Vsetín se nevracíme, jdeme do Brodku u Prostějova," uvedla Jolana Tulejová. Tulejovi byli jednou z rodin, které vsetínská radnice vysídlila do Olomouckého kraje. Tulejovým dům koupila vsetínská radnice za 450.000 korun, sumu spláceli.

Jejich dům se zpočátku rozpadal a stropy musely podpírat trámy. Byli bez elektřiny. Pomohl jim starosta, humanitární organizace, o případ se zajímal ombudsman a ministryně pro lidská práva. Radnice ve Vsetíně nakonec domek opravila.

"Oni sem prostě nechtěli. Byli sem přestěhovaní a nezapadli. Veškeré příbuzné a kořeny mají na Vsetínsku," uvedl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel. Podle něj rodina neplatila například za elektřinu. Přišel exekuční výměr, dražba a dům má dnes nový majitel. Ten se s nimi dohodl, že se do konce roku vystěhují. "Pokoušel jsem se jim něco sehnat, ale je to beznadějné. Pro jedenáctičlennou rodinu obec ani okolní vesnice nic nemají," říká starosta.

KAM DÁL?
Výzkumná zpráva: Vystěhování rodin ze Vsetína bylo nekonstruktivní a finančně nákladné
MFD: Tulejovi, faul za faulem
Vsetínská radnice "slavnostně" otevřela další romské ghetto

SPECIÁL: Deportace Romů ze Vsetína

ČTK, ryz,
Přečteno: 2523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Deportace Romů ze Vsetína, Vsetín, Jiří ČunekHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo