romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodina vystěhovaná Čunkem na Prostějovsko přišla o dům

Čechy pod Kosířem (Prostějovsko), 23.12.2011 9:50, (ROMEA)

Rodina Tulejových, kterou před několika lety vystěhovala vsetínská radnice do Čech pod Kosířem na Prostějovsku, přišla o svůj dům. Kvůli dluhům skončil v exekuci a rodina se musí po Novém roce vystěhovat, napsala olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.

"No, je to kvůli nějakým dluhům. Měli jsme exekučku. Druhého ledna se stěhujeme, už jsem si sehnala byt. Na Vsetín se nevracíme, jdeme do Brodku u Prostějova," uvedla Jolana Tulejová. Tulejovi byli jednou z rodin, které vsetínská radnice vysídlila do Olomouckého kraje. Tulejovým dům koupila vsetínská radnice za 450.000 korun, sumu spláceli.

Jejich dům se zpočátku rozpadal a stropy musely podpírat trámy. Byli bez elektřiny. Pomohl jim starosta, humanitární organizace, o případ se zajímal ombudsman a ministryně pro lidská práva. Radnice ve Vsetíně nakonec domek opravila.

"Oni sem prostě nechtěli. Byli sem přestěhovaní a nezapadli. Veškeré příbuzné a kořeny mají na Vsetínsku," uvedl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel. Podle něj rodina neplatila například za elektřinu. Přišel exekuční výměr, dražba a dům má dnes nový majitel. Ten se s nimi dohodl, že se do konce roku vystěhují. "Pokoušel jsem se jim něco sehnat, ale je to beznadějné. Pro jedenáctičlennou rodinu obec ani okolní vesnice nic nemají," říká starosta.

KAM DÁL?
Výzkumná zpráva: Vystěhování rodin ze Vsetína bylo nekonstruktivní a finančně nákladné
MFD: Tulejovi, faul za faulem
Vsetínská radnice "slavnostně" otevřela další romské ghetto

SPECIÁL: Deportace Romů ze Vsetína

ČTK, ryz,
Přečteno: 2518x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Deportace Romů ze Vsetína, Vsetín, Jiří ČunekHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo