romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rom zemřel po zásahu policistů, ti jsou trestně stíháni

Bratislava, 18.9.2010 16:03, (ROMEA)

Inspekce Ministerstva vnitra SR zahájila trestní stíhání policistů, kteří v květnu použili při zásahu nepřiměřené množství slzného plynu, v důsledku čehož zřejmě zemřel na těžký otok mozku 46-letý muž z Tornali. "Inspekce MV SR se tímto případem zabývá, je tam zahájeno trestní stíhání ve věci zneužití pravomoci veřejného činitele," řekla serveru Aktuálně.sk Lucia Garajová z komunikačního odboru ministerstva vnitra. Server Romea.cz o události informoval na konci června.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Aktuálně.sk: Po zásahu slovenské policie zemřel Rom

V květnu 2010 policisté zasahovali proti Štefanu Ikrimu, který se měl podle nich dopustit přestupku proti občanskému soužití. Každoročně se v Tornali začátkem května pořádá pálení vatry na počest obětí druhé světové války. Na oslavách byly i kolotoče a další atrakce. Muž, který působil v Tornali v rámci romských občanských hlídek, přišel 9. května za balícími se kolotočáři a ptal se jich na uhrazení energie obci. "Oni mu na to řekli, že Cikán jim nebude rozkazovat a že to mají uklidit Cikáni. Vyprovokovali se navzájem a slovně na sebe útočili," upřesňuje průběh incidentu M. Ikriová ml.

Montéři od kolotočů František B. a Ján O. následně přivolali policii. "Když přijeli policisté, začali ho bít obuškem, nastříkali mu do očí slzný plyn, kopali ho, dali mu pouta. Jsou na to i svědci," tvrdí Ikriová. Pak muže naložili do auta a odvezli na policejní stanici, kde ho drželi asi pět hodin.

"Slyšela jsem, jak ho mlátí i na policii. Byla jsem venku před budovou a najednou přijela záchranka. Zeptala jsem se, proč přijeli. Lékař mi řekl, že se nic neděje, že mu přišli vyčistit jen oko, jelikož policisté použili slzný plyn," dodává pro server manželka mrtvého muže Mária Ikriová st. Zbitý muž měl po propuštění na zádech modřiny a celkově se cítil špatně. Podle manželky se bál jít k lékaři, protože mu policisté vyhrožovali, že ho zavřou.

Slova rodiny Ikriových potvrzuje i mluvčí záchranky Mgr. Magdaléna Magdová: "Naši záchranáři zasahovali 9. 5. 2010 v obci Tornala. Na místě byl pacient Štefan I. (46), který měl slepené řasy a projevovalo se u něj silné slzení a zvýšená sekrece nosu. Posádka pacienta kompletně vyšetřila. Vyšetření zahrnovalo vyhotovení EKG záznamu, změření krevního tlaku, pulsu, tělesné teploty, glykémie, dechové frekvence, krevního cukru a součástí byla i saturace kyslíku v krvi (nasycení krve kyslíkem). Hospitalizace pacienta na základě vyšetření nebyla nutná."

Po více jak týdnu - 17. května - však museli přijet lékaři k 46-letému muži opět. Stěžoval si na problémy s dýcháním, píše portál. "U pacienta zjistili ztížené dýchání s následným zhoršením celkového stavu a nástupem bezvědomí," konstatovala Magdová. Pacienta podle ní lékaři resuscitovali a hospitalizovali v Rimavské Sobotě, kde zemřel. Policie vinu za úmrtí muže popřela.

KAM DÁL?
Aktuálně.sk: Po zásahu slovenské policie zemřel Rom

ryz, Aktuálně.sk, Čas.sk
Přečteno: 1249x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Slovensko, Rasismus, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo