romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rom zemřel po zásahu policistů, ti jsou trestně stíháni

Bratislava, 18.9.2010 16:03, (ROMEA)

Inspekce Ministerstva vnitra SR zahájila trestní stíhání policistů, kteří v květnu použili při zásahu nepřiměřené množství slzného plynu, v důsledku čehož zřejmě zemřel na těžký otok mozku 46-letý muž z Tornali. "Inspekce MV SR se tímto případem zabývá, je tam zahájeno trestní stíhání ve věci zneužití pravomoci veřejného činitele," řekla serveru Aktuálně.sk Lucia Garajová z komunikačního odboru ministerstva vnitra. Server Romea.cz o události informoval na konci června.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Aktuálně.sk: Po zásahu slovenské policie zemřel Rom

V květnu 2010 policisté zasahovali proti Štefanu Ikrimu, který se měl podle nich dopustit přestupku proti občanskému soužití. Každoročně se v Tornali začátkem května pořádá pálení vatry na počest obětí druhé světové války. Na oslavách byly i kolotoče a další atrakce. Muž, který působil v Tornali v rámci romských občanských hlídek, přišel 9. května za balícími se kolotočáři a ptal se jich na uhrazení energie obci. "Oni mu na to řekli, že Cikán jim nebude rozkazovat a že to mají uklidit Cikáni. Vyprovokovali se navzájem a slovně na sebe útočili," upřesňuje průběh incidentu M. Ikriová ml.

Montéři od kolotočů František B. a Ján O. následně přivolali policii. "Když přijeli policisté, začali ho bít obuškem, nastříkali mu do očí slzný plyn, kopali ho, dali mu pouta. Jsou na to i svědci," tvrdí Ikriová. Pak muže naložili do auta a odvezli na policejní stanici, kde ho drželi asi pět hodin.

"Slyšela jsem, jak ho mlátí i na policii. Byla jsem venku před budovou a najednou přijela záchranka. Zeptala jsem se, proč přijeli. Lékař mi řekl, že se nic neděje, že mu přišli vyčistit jen oko, jelikož policisté použili slzný plyn," dodává pro server manželka mrtvého muže Mária Ikriová st. Zbitý muž měl po propuštění na zádech modřiny a celkově se cítil špatně. Podle manželky se bál jít k lékaři, protože mu policisté vyhrožovali, že ho zavřou.

Slova rodiny Ikriových potvrzuje i mluvčí záchranky Mgr. Magdaléna Magdová: "Naši záchranáři zasahovali 9. 5. 2010 v obci Tornala. Na místě byl pacient Štefan I. (46), který měl slepené řasy a projevovalo se u něj silné slzení a zvýšená sekrece nosu. Posádka pacienta kompletně vyšetřila. Vyšetření zahrnovalo vyhotovení EKG záznamu, změření krevního tlaku, pulsu, tělesné teploty, glykémie, dechové frekvence, krevního cukru a součástí byla i saturace kyslíku v krvi (nasycení krve kyslíkem). Hospitalizace pacienta na základě vyšetření nebyla nutná."

Po více jak týdnu - 17. května - však museli přijet lékaři k 46-letému muži opět. Stěžoval si na problémy s dýcháním, píše portál. "U pacienta zjistili ztížené dýchání s následným zhoršením celkového stavu a nástupem bezvědomí," konstatovala Magdová. Pacienta podle ní lékaři resuscitovali a hospitalizovali v Rimavské Sobotě, kde zemřel. Policie vinu za úmrtí muže popřela.

KAM DÁL?
Aktuálně.sk: Po zásahu slovenské policie zemřel Rom

ryz, Aktuálně.sk, Čas.sk
Přečteno: 1242x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Slovensko, Rasismus, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo