romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Realia: Kniha o Mikešovi není rasistická, Lada je osobnost

Dobroměřice, 16.4.2010 10:12, (ROMEA)

Václav Miko z občanského sdružení Roma Realia v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz uvádí, že kniha Josefa Lady o Mikešovi není rasistická. "Josefa Ladu považujeme za osobnost a v žádném případě nepožadujeme jeho stažení, nýbrž žádáme poskytnout čtenářům ve školách rozumnou objektivní explikaci o obrazu Romů," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vzhledem k neúměrné reakci a vytržení našeho návrhu z kontextu vydává OS Roma Realia toto prohlášení:

Kniha Josefa Lady o Mikešovi není dle našeho soudu rasistická, nýbrž jsme chtěli zamezit generalizaci před dětmi ve školách, že všichni Romové „Cikáni“ jsou zlí. Jediné co požadujeme je, aby po přečtení pasáže o Cikánech doplnil vyučující, že se nejedná o negativní označení všech dnešních Romů.

Pana Lady si vážíme a jsme si vědomi, že se jedná o světovou osobnost. Vyjadřujeme lítost nad tím jakým způsobem se s informacemi v médiích manipuluje a každý den se v článcích objevují další a další přídomky ne námi vyřknuté.

Navíc stránka kolující na Internetu nebyla námi přeposílána, neboť nám byla zaslána tak jako mnoha dalším. Pouze jsme na tento podnět veřejně reagovali.

Závěrem vyzýváme všechny, že Josefa Ladu považujeme za osobnost a v žádném případě nepožadujeme jeho stažení, nýbrž žádáme poskytnout čtenářům ve školách rozumnou objektivní explikaci o obrazu Romů.

KAM DÁL?
Stanovisko sdružení ROMEA ke "kauze Mikeš"
Karel Holomek: Na blbosti je člověk užije!
Lucie Horváthová: Výroky pana Mika poškozují snahu seriozních organizací
Pane Miko, nehovořte prosím za Romy, stydím se!!
D. R. Horváth ke kauze "Mikeš"
Návod jak číst noviny aneb "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Bodejž jsi je trochu málo, ty cikáně mlčelo!"


 

TZ Roma Realia
Přečteno: 2786x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MikešHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo