romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romea dala trestní oznámení na Janáčkovou, další se přidávají

Praha, 18.7.2007 16:46, (ČTK)

Sdružení Romea podalo dnes trestní oznámení na senátorku a starostku ostravských Mariánských Hor a Hulvák Lianu Janáčkovou a na zastupitele Jiřího Jezerského (oba nezávislí). Důvodem jsou výroky na adresu Romů. K oznámení se připojuje osm dalších organizací a sedm jednotlivců. Mezi nimi je bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová či exposlankyně Monika Mihaličková. ČTK to řekl výkonný ředitel sdružení Romea Zdeněk Ryšavý.

- TEXT TRESTNÍHO OZNÁMENÍ (dokument Word)

Janáčková na sebe strhla pozornost po zveřejnění nahrávky, která údajně pochází z loňského jednání bytového odboru v ostravském obvodě. Starousedlíci z kolonie Bedřiška si stěžovali na chování romských sousedů. Janáčková podle záznamu pronesla, že je rasistka. V souvislosti s Romy padla zmínka o množení cikánů, dynamitu či vysokém plotě s elektřinou. Podobně údajně vystupoval i Jezerský. Janáčková se za výroky omluvila, prý byly vyřčeny ve vypjaté atmosféře. Z funkce místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva odstoupit nehodlá.

Janáčková i Jezerský jako zastupitelé podle autorů oznámení svými výroky podnítili veřejně rasovou nenávist k Romům, když navodili dojem, že příslušníci romského etnika jsou bez rozdílu nepřizpůsobiví. Takové vystupování veřejných činitelů považují aktivisté za velmi nebezpečné pro společnost. Ohrožuje podle nich právo lidí na rovnost. "Trestní oznámení odeslala Romea krátce po poledni poštou. Ostatní se k němu připojují," uvedl Ryšavý.

Dopis o připojení k trestnímu oznámení odeslala či v nejbližší době odešlou sdružení Athinganoi, Výbor pro odstranění romského holocaustu, Liberecké romské sdružení, R-Mosty, Slovo 21, Roma Vidnava, Společenství Romů na Moravě a Občanské sdružení Přátel města Milovic. K oznámení se kromě Uhla, Šabatové a Mihaličkové připojila také ředitelka brněnského Muzea romské kultury Jana Horvátová, zaměstnankyně ministerstva školství Pavla Polechová, Jan Mihalička a šéfredaktor serveru newsday.cz Pavel Koller.

Další organizace a aktivisté podávají trestní oznámení podle Ryšavého samostatně. Rozhodl se tak romský aktivista Jan Rác ze Zlína i Krajská rada karlovarských Romů, která zastřešuje šest romských organizací.

Trestní oznámení podali před nedávnem aktivisté a romské organizace za výroky na adresu Romů i na vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Pronesl, že Romové jsou opálení lidé, kteří dělají ohně a binec na náměstích. Naznačoval také, že se jim nechce pracovat.

Přečteno: 1027x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo