romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA: Politici, přestaňte mlčet!

Praha, 21.10.2008 14:21, (ROMEA)

Cítíme hluboké znepokojení nad tichem, které následuje po sobotní demonstraci členů Národního odporu a Dělnické strany v Litvínově. Neohlášené shromáždění bylo od počátku namířeno proti romské menšině obývající sídliště Janov. Obavy tamních obyvatel byly zcela na místě. Provokace ze strany členů extremistické Dělnické strany zažili již jednou, konkrétně 4. 10. 2008, kdy ulicemi Janova procházely ochranné sbory. Ve sdělovacích prostředcích jsme pak mohli vidět záběry Romů s baseballovými pálkami, což samozřejmě může vyvolávat rozporuplné reakce u veřejnosti. Pokud se ale Romové nedočkali žádného ujištění ani od politiků ani od policie, je bohužel zcela logické, že se o bezpečnost svoji a svých rodin rozhodli postarat sami.

ČTĚTE DALŠÍ PROHLÁŠENÍ
ROMEA: Politici, přestaňte mlčet!
Česká republika nedokáže chránit veřejnost před neonacisty

VYZÝVÁME ORGANIZACE I JEDNOTLIVCE: PŘIPOJTE SE K NÁM V BOJI PROTI NEONACIZMU!
Pište na e-mail romea@romea.cz.

Napětí a provokace extremistických uskupení, jimž Dělnická strana vévodí, jsou v posledních měsících stále častější a navozují u Romů pocit nejistoty a obav o vlastní bezpečnost. Vrací se snad atmosféra druhé poloviny devadesátých let minulého století, kdy bylo z rasových důvodů zabito na dvacet lidí, z toho převážná většina Romů? Domníváme se, že by čeští politici, zejména ti, kteří z titulu své funkce za bezpečnost a lidská práva svých občanů zodpovídají, neměli mlčet. A jsme šokováni, že mlčí.

Neohlášená demonstrace Dělnické strany v Litvínově byla očekávána, bezpečnostní složky o ní musely vědět, stejně jako o obavách místních Romů. Tentokráte Romové zvolili cestu mírnou, vyzbrojeni transparenty. Hesla jako Stop nacismu, Češi k Romům, Kdo nakonec musí vytvářet domobranu, Uběhlo 63 let, hlídky SS už nikdy zpět a další, dávala jasně tušit jejich naději v to, že je policie ubrání, že nebudou muset sáhnout po čemkoliv, co by ubránilo jejich děti. Chápeme, že probíhající volby byly v danou chvíli pro politiky důležitější než ohrožení jedné skupiny obyvatel v Litvínově. Naprosto však nechápeme to hrobové ticho po demonstraci, i po záběrech napadených novinářů, policistů, starosty. Proč mlčí ministr vnitra a veřejně nevystoupí, aby ujistil občany, kteří byli již podruhé ve městě, v němž žijí, napadeni, že postup bezpečnostních složek prošetří a vyvodí patřičné kroky? Sám před časem řekl, že k návrhu na zrušení extremistických uskupení už chybí málo, jen aby přetekl onen „pověstný pohár.“ A co má být tou poslední „pověstnou kapkou“ – hospitalizace starosty, vražda policisty, zlámaná žebra Roma nebo snad vražda neonacisty bránícím se Romem?

Vzpomínáme si, jak ministr vnitra Ivan Langer označoval v souvislosti s hrozbou znovuzavedení vízové povinnosti Romy, kteří emigrovali do Kanady, za nezodpovědné ke zbytku české společnosti. Teď jiná část Romů čelí opakovaným obavám o bezpečnost jejich rodin.

Zodpovědnost ministra vnitra je více než na místě. Prošetření vedení zákroku policie, která umožnila proniknout ozbrojeným neonacistům do centra Litvínova. Romové potom v panice vyměnili transparenty za tyče. Lze se divit? Nebyla v tu chvíli ohrožena jejich lidská práva? Proč mlčí ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková? A premiér Mirek Topolánek? Co se musí ještě stát, aby někdo začal situaci brát vážně? Další vraždy, napětí, rasové nepokoje? Pokud bude dál pokračovat tohle mlčení politiků a pochybení policistů, můžeme se jich brzy dočkat. A to není nejlepší cesta ve společnosti, která by měla být demokratická pro všechny skupiny obyvatel.

ROMEA, o. s. a k němu se připojující organizace a jednotlivci vyzývají premiéra Mirka Topolánka, ministra vnitra Ivana Langera, ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, aby začali vzniklou situaci vážně řešit, přestali k ní mlčet a zasadili se o rozpuštění Dělnické strany!

ROMEA

K PROHLÁŠENÍ SE PŘIPOJUJÍ
Slovo 21, o. s.
Liga proti antisemitismu
Romodrom, o. s.
Dženo, o.s .
Občanské sružení Přátel Milovic
Gwendolyn Albert
Jana Tatíčková
Liberecké romské sdružení, o.s.
Jarmila Kuchárová
Natálie Landová, DiS.
Občanské sdružení Manuš
OS Soužití Jaroměř
Romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, členové Výboru pro odškodnění romského holocaustu
ROS KarlovyVary
Občanské Romského sdružení Bachtale, Mimoň

VYZÝVÁME ORGANIZACE I JEDNOTLIVCE: PŘIPOJTE SE K NÁM V BOJI PROTI NEONACIZMU!
Pište na e-mail romea@romea.cz.

KAM DÁL
Při sobotní akci neonacistů v Litvínově byli zraněni tři policisté
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista
Policii se podařilo vytlačit agresivní neonacisty z Janova, Romové se klidně rozešli
Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory
Ústecká ODS představila protiromskou kampaň
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

KOMENTÁŘE
Janov - začátek války?
V Janově zvítězil především rozum
Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!

Spontánní demo vepřových mozků
Za rudou kamufláží hnědé jádro

Kdo seje vítr, sklízí bouři

Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS
Tak makejte, gádžové

Přečteno: 2941x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Janov, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo