romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA: Politici, přestaňte mlčet!

Praha, 21.10.2008 14:21, (ROMEA)

Cítíme hluboké znepokojení nad tichem, které následuje po sobotní demonstraci členů Národního odporu a Dělnické strany v Litvínově. Neohlášené shromáždění bylo od počátku namířeno proti romské menšině obývající sídliště Janov. Obavy tamních obyvatel byly zcela na místě. Provokace ze strany členů extremistické Dělnické strany zažili již jednou, konkrétně 4. 10. 2008, kdy ulicemi Janova procházely ochranné sbory. Ve sdělovacích prostředcích jsme pak mohli vidět záběry Romů s baseballovými pálkami, což samozřejmě může vyvolávat rozporuplné reakce u veřejnosti. Pokud se ale Romové nedočkali žádného ujištění ani od politiků ani od policie, je bohužel zcela logické, že se o bezpečnost svoji a svých rodin rozhodli postarat sami.

ČTĚTE DALŠÍ PROHLÁŠENÍ
ROMEA: Politici, přestaňte mlčet!
Česká republika nedokáže chránit veřejnost před neonacisty

VYZÝVÁME ORGANIZACE I JEDNOTLIVCE: PŘIPOJTE SE K NÁM V BOJI PROTI NEONACIZMU!
Pište na e-mail romea@romea.cz.

Napětí a provokace extremistických uskupení, jimž Dělnická strana vévodí, jsou v posledních měsících stále častější a navozují u Romů pocit nejistoty a obav o vlastní bezpečnost. Vrací se snad atmosféra druhé poloviny devadesátých let minulého století, kdy bylo z rasových důvodů zabito na dvacet lidí, z toho převážná většina Romů? Domníváme se, že by čeští politici, zejména ti, kteří z titulu své funkce za bezpečnost a lidská práva svých občanů zodpovídají, neměli mlčet. A jsme šokováni, že mlčí.

Neohlášená demonstrace Dělnické strany v Litvínově byla očekávána, bezpečnostní složky o ní musely vědět, stejně jako o obavách místních Romů. Tentokráte Romové zvolili cestu mírnou, vyzbrojeni transparenty. Hesla jako Stop nacismu, Češi k Romům, Kdo nakonec musí vytvářet domobranu, Uběhlo 63 let, hlídky SS už nikdy zpět a další, dávala jasně tušit jejich naději v to, že je policie ubrání, že nebudou muset sáhnout po čemkoliv, co by ubránilo jejich děti. Chápeme, že probíhající volby byly v danou chvíli pro politiky důležitější než ohrožení jedné skupiny obyvatel v Litvínově. Naprosto však nechápeme to hrobové ticho po demonstraci, i po záběrech napadených novinářů, policistů, starosty. Proč mlčí ministr vnitra a veřejně nevystoupí, aby ujistil občany, kteří byli již podruhé ve městě, v němž žijí, napadeni, že postup bezpečnostních složek prošetří a vyvodí patřičné kroky? Sám před časem řekl, že k návrhu na zrušení extremistických uskupení už chybí málo, jen aby přetekl onen „pověstný pohár.“ A co má být tou poslední „pověstnou kapkou“ – hospitalizace starosty, vražda policisty, zlámaná žebra Roma nebo snad vražda neonacisty bránícím se Romem?

Vzpomínáme si, jak ministr vnitra Ivan Langer označoval v souvislosti s hrozbou znovuzavedení vízové povinnosti Romy, kteří emigrovali do Kanady, za nezodpovědné ke zbytku české společnosti. Teď jiná část Romů čelí opakovaným obavám o bezpečnost jejich rodin.

Zodpovědnost ministra vnitra je více než na místě. Prošetření vedení zákroku policie, která umožnila proniknout ozbrojeným neonacistům do centra Litvínova. Romové potom v panice vyměnili transparenty za tyče. Lze se divit? Nebyla v tu chvíli ohrožena jejich lidská práva? Proč mlčí ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková? A premiér Mirek Topolánek? Co se musí ještě stát, aby někdo začal situaci brát vážně? Další vraždy, napětí, rasové nepokoje? Pokud bude dál pokračovat tohle mlčení politiků a pochybení policistů, můžeme se jich brzy dočkat. A to není nejlepší cesta ve společnosti, která by měla být demokratická pro všechny skupiny obyvatel.

ROMEA, o. s. a k němu se připojující organizace a jednotlivci vyzývají premiéra Mirka Topolánka, ministra vnitra Ivana Langera, ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, aby začali vzniklou situaci vážně řešit, přestali k ní mlčet a zasadili se o rozpuštění Dělnické strany!

ROMEA

K PROHLÁŠENÍ SE PŘIPOJUJÍ
Slovo 21, o. s.
Liga proti antisemitismu
Romodrom, o. s.
Dženo, o.s .
Občanské sružení Přátel Milovic
Gwendolyn Albert
Jana Tatíčková
Liberecké romské sdružení, o.s.
Jarmila Kuchárová
Natálie Landová, DiS.
Občanské sdružení Manuš
OS Soužití Jaroměř
Romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, členové Výboru pro odškodnění romského holocaustu
ROS KarlovyVary
Občanské Romského sdružení Bachtale, Mimoň

VYZÝVÁME ORGANIZACE I JEDNOTLIVCE: PŘIPOJTE SE K NÁM V BOJI PROTI NEONACIZMU!
Pište na e-mail romea@romea.cz.

KAM DÁL
Při sobotní akci neonacistů v Litvínově byli zraněni tři policisté
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista
Policii se podařilo vytlačit agresivní neonacisty z Janova, Romové se klidně rozešli
Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory
Ústecká ODS představila protiromskou kampaň
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

KOMENTÁŘE
Janov - začátek války?
V Janově zvítězil především rozum
Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!

Spontánní demo vepřových mozků
Za rudou kamufláží hnědé jádro

Kdo seje vítr, sklízí bouři

Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS
Tak makejte, gádžové

Přečteno: 2961x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Janov, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo