romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové budou vítat lidi v ráji, některým se to nelíbí

Spišský Štvrtok, 15.3.2007 13:34, (ROMEA/SME/Romano Nevo Ľil/24hod.sk)

Několik obcí v okolí Slovenského ráje protestuje proti přestěhování romské osady Letanovský Mlyn do jejich blízkosti. Sousedé i obyvatelé místní lokality se bouří, píšou výhružné anonymy, chtějí si stěžovat premiérovi. Starosta obce Letanovce, kam osada zatím patří se nebojí projekt hájit.

VIDEO
Obyvatelia Spišského Štvrtka sú proti novej osade

S finanční podporou Evropské Unie se schválila výstavba nájemních nízkostandardných bytů pro víc než 600 Romů z osady Letanovský Mlyn. Nová romská osada by však měla stát v blízkosti přístupové cesty do Slovenského ráje. Starostové i obyvatelé okolních obcí s tím nesouhlasí a dávají to patřičně najevo.

„Myslím si, že je už potrebné sa zamyslieť nad presídlením letanovských Rómov, lebo nie je normálne, aby z jedného miesta na okraji spoločnosti sme ich vysídlili na iné miesto na okraji spoločnosti. Je to pingpong za peniaze Európskej únie,“ uvedl Š. Labuda, starosta obce Hrabušice.

Neznámý pisatel, pravděpodobně obyvatel některé z okolních vesnic, dokonce odeslal na Správu Národního parku Slovenský ráj výhružný dopis. V něm uvádí, že pokud se bude pokračovat ve výstavbě domů pro Romy, podpálí národní park, nebo otráví zdroje pitné vody. Dále píše, že už vylil 4,5 litrů rtuti do zdroje pitné vody Veľké Biele vody, a že ve vylévání bude pokračovat. V odebraných vzorcích vody se však žádná rtuť nenašla.

Obyvatelé obcí ale jdou jěště dál a rozhodli se napsat dopis premiérovi Slovenské republiky Robertovi Ficovi. Petici podepsalo asi tisíc lidí, kteří věří, že se podaří stěhování včas zastavit, i když je to už několikaletý projekt.

Peter Kacvinský, starosta slovenské obce Letanovce, je připraven „vstoupit do jámy lvové“ a vysvětlit záměr lidem ze sousedních obcí. „Projekt ráta aj s výstavbou komunitného centra a obchodu, neskôr plánujeme vybudovať aj materskú školu a základnú školu pre prvý stupeň. Zatiaľ budú deti chodiť do školy v Letanovciach. Celkové náklady by mali výjsť na 60 až 70 miliónov korún.“

Starostové jsou ale toho názoru, že je nutné problém řešit s chladnou hlavou. Takové řešení je podle nich jen skok z bláta do kaluže. I Klára Orgovánová, zplnomocenkyně vlády pro romskou komunitu, připouští, že řešení není ideální.

Přečteno: 1612x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo