romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům

Budapešť , 22.4.2011 15:39, (ROMEA)
FOTO: http://www.washingtonpost.com

Romové ze severomaďarské vesnice Gyöngyöspata dnes evakuovali 277 svých žen a dětí, protože extremistická polovojenská organizace Véderő (Obrana) si poblíž zřizuje výcvikový tábor. Romové odjeli v autobusech na utajované místo. Do obce podle agentury MTI přijelo na 400 policistů, kteří tábořiště radikálů obklíčili.

Podle šéfa místní romské komunity Jánose Farkase se obec v posledních dnech změnila "prakticky na bojové pole". Milicionáři ve vojenském oblečení již řadu týdnů ve vesnici hlídkují a místní z nich mají strach, uvedl Farkas.

VIDEO
Provokace rasistů vůči maďarským Romům

Členové Véderő přijeli do obce podle Farkase před týdnem, aby našli vhodné místo pro cvičiště. Podle webu radikálů zde dnes začíná třídenní výcvikový kemp, kde jsou vítáni "všichni mladí a dospělí, kteří milují svou zemi a kteří mají zájem dozvědět se něco o vojenství a základech sebeobrany".

Účastníci akce si také s sebou mohou vzít takzvané airsoftové zbraně, do nichž se jako munice používají plastové kuličky, a boxerské rukavice. "Po celé tři dny bude v tábořišti platit vojenská disciplína," stojí na pozvánce.

Policisté se podle místního aktivisty Tamáse Bangóa snaží zabránit tomu, aby radikálové směřující na akci projížděli vesnicí. Do Gyöngyöspaty přijelo několik poslanců, diplomatů a zástupců mezinárodních organizací, dodal Bangó.

Tamás Eszes, které Véderő šéfuje, podle AP prohlásil, že organizace není rasistická, že se nepodílela na protiromských hlídkách a ani nemá vazby na žádné politické strany. Dodal ale, že "cikánská kriminalita" je problémem, který není možné popřít, a že mezi maďarskými vězni je vysoké procento Romů.

Véderő si v oblasti údajně kvůli levným cenám zakoupilo pozemek o výměře asi 6000 metrů čtverečních a plánuje zde pořádat obdobné srazy každý měsíc.

"Již jsme uspořádali na několika místech řadu kempů, ale doposud jsme neměli vlastní základnu," řekl Eszes. Hlavním smyslem akcí je podle něj zlepšit fyzickou kondici maďarské mládeže, která je od celodenního sezení u počítače ve špatném stavu.

"Tohle je zbytečné vyvolávání strachu, chtějí nám dát nálepku 'extremisté'," řekl Eszes, který je instruktorem bojového umění karate. "Již dříve jsme se s cikánskými představiteli sešli a naše aktivity jim vysvětlili."

Odjezd žen a dětí z obce zorganizovali romští aktivisté a maďarský Červený kříž. Přesné místo pobytu Romové nezveřejnili, protože se obávají, že pravicoví extremisté by evakuované mohli pronásledovat. Podle agentury MTI se Romové skrývají na několika místech v Budapešti včetně mládežnického tábora Csillebérc v Budě, podle AP odjeli k jezeru Balaton. Muži zůstali v Gyöngyöspatě a hlídají majetek.

V polovině dubna vláda oznámila, že hlídky extrémní pravice ve východních oblastech země končí. Patroly organizují podle dřívějších zpráv médií kruhy blízké extremistické parlamentní straně Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Radikálové akce vysvětlují pouze jako snahu upozornit na problémy s veřejným pořádkem, který podle nich kvůli Romům zmizel.

Jobbik v loňských parlamentních volbách získal rekordních 16,7 procenta hlasů. Z takzvané "cikánské kriminality" učinil jeden z hlavních bodů kampaně. V roce 2007 založil polovojenskou Maďarskou gardu, kterou soudy po dvou letech zakázaly.

Přečteno: 1529x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo