romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Slovensku si prý divadelní hru o zavedení eura chválí

Lúčky, 7.8.2008 20:12, (ROMEA)

Divadelní představení, které formou písní, tance a scének ze života vysvětluje slovenským Romům, jaké nástrahy je mohou čekat po zavedení eura, prý má úspěch. Vystoupení košického romského divadla Romathan, které si objednala Národní banka Slovenska, dnes viděla asi stovka Romů ve východoslovenské obci Lúčky. Ředitel divadla Karel Adam před jeho začátkem ČTK prozradil, že inscenace má mezi Romy převážně pozitivní ohlasy.

Divadlo s vystoupením cestuje hlavně po východním Slovensku, protože s informacemi o nové měně chce oslovit hlavně Romy, kteří nežijí ve velkých městech. "Zatím máme velmi dobré ohlasy, myslím, že to Romům zavedení eura dostatečně vysvětluje," řekl Adam. Podle něj si prý Romové na euro rychle zvyknou.

Divadlo představení připravilo podle své starší hry o romské rodině, která se vrací z neúspěšné cesty za lepším životem v Irsku. Své příbuzné na Slovensku se snaží oklamat cizí měnou - eurem. Domácí rodina však předvede, že má velmi dobré informace a mazaným příbuzenstvem se nenechá doběhnout.

Scénky, většinou ve slovenštině, se střídají s tancem a písničkami. I tradiční písně však někdy získaly nové texty - například v jedné známé romské písničce pošťák nepřináší telegram, ale euro.

"Příští měsíc přijde podpora v eurech, kolik to jen bude," obává se ve hře matka slovenské rodiny. Při přepočtu jí pomáhá příbuzný s pomocí eurokalkulačky, výpočty však nesedí, a tak se kvůli výsledné sumě celá rodina pohádá.

"Lidem se hra líbí, ze začátku rozumějí méně, v průběhu hry se to zlepšuje," tvrdí jeden z herců Jozef Ferko.

"Představení se mi líbilo, tady ale nejsou hloupí Romové, o euru už vědí," řekl po představení pan Milan z Lúček, kde žije asi 170 Romů. Na vystoupení ho nejvíce zaujala hudba.

Slovensko zavede euro od začátku příštího roku. Národní banka spustila kampaň za 160 milionů slovenských korun. Část kampaně pro romskou menšinu tvoří právě zmíněné představení divadla Romathan a speciální CD se skladbami o euru v romštině.

KAM DÁL?
Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Přečteno: 1393x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo