romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Slovensku si prý divadelní hru o zavedení eura chválí

Lúčky, 7.8.2008 20:12, (ROMEA)

Divadelní představení, které formou písní, tance a scének ze života vysvětluje slovenským Romům, jaké nástrahy je mohou čekat po zavedení eura, prý má úspěch. Vystoupení košického romského divadla Romathan, které si objednala Národní banka Slovenska, dnes viděla asi stovka Romů ve východoslovenské obci Lúčky. Ředitel divadla Karel Adam před jeho začátkem ČTK prozradil, že inscenace má mezi Romy převážně pozitivní ohlasy.

Divadlo s vystoupením cestuje hlavně po východním Slovensku, protože s informacemi o nové měně chce oslovit hlavně Romy, kteří nežijí ve velkých městech. "Zatím máme velmi dobré ohlasy, myslím, že to Romům zavedení eura dostatečně vysvětluje," řekl Adam. Podle něj si prý Romové na euro rychle zvyknou.

Divadlo představení připravilo podle své starší hry o romské rodině, která se vrací z neúspěšné cesty za lepším životem v Irsku. Své příbuzné na Slovensku se snaží oklamat cizí měnou - eurem. Domácí rodina však předvede, že má velmi dobré informace a mazaným příbuzenstvem se nenechá doběhnout.

Scénky, většinou ve slovenštině, se střídají s tancem a písničkami. I tradiční písně však někdy získaly nové texty - například v jedné známé romské písničce pošťák nepřináší telegram, ale euro.

"Příští měsíc přijde podpora v eurech, kolik to jen bude," obává se ve hře matka slovenské rodiny. Při přepočtu jí pomáhá příbuzný s pomocí eurokalkulačky, výpočty však nesedí, a tak se kvůli výsledné sumě celá rodina pohádá.

"Lidem se hra líbí, ze začátku rozumějí méně, v průběhu hry se to zlepšuje," tvrdí jeden z herců Jozef Ferko.

"Představení se mi líbilo, tady ale nejsou hloupí Romové, o euru už vědí," řekl po představení pan Milan z Lúček, kde žije asi 170 Romů. Na vystoupení ho nejvíce zaujala hudba.

Slovensko zavede euro od začátku příštího roku. Národní banka spustila kampaň za 160 milionů slovenských korun. Část kampaně pro romskou menšinu tvoří právě zmíněné představení divadla Romathan a speciální CD se skladbami o euru v romštině.

KAM DÁL?
Slovensko: Vierka Berkyová zpívá Romům o Euru

Přečteno: 1389x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo