romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele

Praha/Břeclav, 17.4.2012 12:11, (ROMEA)
Napadený mladík s matkou v nemocnici (FOTO: Repro FTV)

Romové, které oslovila redakce serveru Romea.cz, tvrdě odsoudili brutální útok, který se stal o uplynulém víkendu v Břeclavi. Patnáctiletého chlapce zbila trojice mužů, pravděpodobně Romů. Lékaři mu museli při následné operaci odebrat ledvinu, má poškozená játra i slezinu a jeho stav je nadále vážný. Po útočnících pátrá policie. Hrozí jim až deset let vězení.

Napadení nekompromisně odsoudil předseda Celostátní asociace Romů České republiky (CARČR) Vladimír Galbavý. "Je to naprosto nepřijatelné a útok tvrdě odsuzujeme," uvedl pro server Romea.cz Galbavý. "Pokud se to stalo tak, jak popisují média, je to čin, který je třeba jednoznačně odsoudit. Tohle nemůže žádný člověk schvalovat. Jestli je pachatelem ten nebo onen na to vůbec nemá vliv. Pokud by tam byl i rasový motiv, tak je třeba ty pachatele tvrdě a nekompromisně odstíhat," dodal k tomu Stanislav Daniel, který má v CARČR bezpečnostní problematiku.

"Tento skutek nelze než odsoudit a to bez ohledu zda to byli Romové či nikoliv. Je to prostě hrozné. Pachatelé musí být dopadení a tvrdě potrestáni. Je mi upřimně líto onoho mladíka. Doufám, že jeho zdravotní stav se stabilizuje a nebude se nadále zhoršovat," uvedl pro server Romea.cz člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny Jan Balog.

"Občanské sdružení Forum CZ je znepokojeno narůstajícím násilím ve společnosti. Útok na 15 letého mladíka z Břeclavi, pravděpodobně třemi Romy, zhoršuje už tak vypjaté vztahy mezi většinou a romskou menšinou, avšak je nutné brát na zřetel, že se jedná o skutek individuální a nikoliv o kolektivní. Tento incident je proto nutné co nejrychleji vyšetřit. Pachatelé musí být dohnání k odpovědnosti a v co možná nejkratší době tvrdě podle zákona potrestaní. Takové jednání jednotlivců je prostě v naší společnosti neakceptovatelné a neomluvitelné. Vyzývám proto Romy z Břeclavi k součinnosti s orgány činnými v trestním řízení a taktéž občany ČR, aby umožnili těmto orgánům konat si jejich povinnost a nesnažili se brát spravedlnost do vlastních rukou. Násilí plodí jen další násilí," uvedl v prohlášení pro server Romea.cz Miroslav Kováč.

"Sdružení dětí a mládeže Romů ČR odsuzuje útok, který se odehrál v městě Břeclavi. Jsem barvoslepý a proto také nerozpoznávám barvy. Agresivita dětí, ale i dospělých stoupá. Kdo udělal takový to čin, musí být dopaden a řádně potrestán dle zákona. Tento útok nelze omluvit," jednoznačně odsoudil útok Jan Rác, předseda Sdružení dětí a mládeže Romů ČR.

"Útok na patnáctiletého chlapce je velmi brutální a důvod zcela nepochopitelný. Každopádně to zvedne další vlnu nevole a nevraživosti vůči všem Romům ve městě. Je důležité, aby viníci byly co nejdříve dopadeni a potrestání," uvedl pro server Romea.cz Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců ve Středočeském kraji.

V Břeclavi se chystá pochod

O narůstající nevraživosti vůči Romům svědčí již ohlášený pochod, který se v neděli zřejmě uskuteční v Břeclavi. Účast na demonstraci již na sociální síti Facebook přislíbilo tisíc lidí, řekl dnes ČTK zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Demonstraci nazvali organizátoři jako "Pochod za Peťu a naši bezpečnost". Z avizované podpory zraněného chlapce a požadavku na vyšší bezpečnost by se ale mohl stát protiromský protest.

"Rozhodně odsuzujeme to, co se chlapci stalo. Něco takového mohly udělat jen bestie a ne lidé. Policie vyvíjí maximální úsilí, aby útočníky co nejdříve dopadla. Na druhé straně ale odmítáme to, aby se demonstrace změnila v protiromský protest," řekl dnes ČTK břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD). Na radnici zatím pochod oficiálně nahlášený není.

Vedení města s 27.000 obyvateli připouští, že v Břeclavi jsou s Romy potíže. Radnice se je snaží řešit poklidnou cestou za pomoci romského asistenta, uvedl místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).

Útok se podle něj stal nedaleko břeclavského Shopping centra, kde se podle něj často shromažďují bezdomovci a Romové. V reakci na nedělní útok strážníci v Břeclavi zvýšili hlídkovou činnost, plánuje se další rozšíření městského kamerového systému.

Protiromské nálady a princip kolektivní viny přiživují některá média

Brutální napadení zvedlo další vlnu protiromských nálad, které přiživují svými články i některá média. Jan Čulík na serveru Bristské listy například kritizoval "rasistický" článek na serveru Novinky.cz. "Novinky informovaly o fyzickém útoku tří násilníků na mladíka. Zprávu proměnily v drsně rasistický útok na romskou komunitu, hodnou někdejšího nacistického Árijského boje," píše Čulík. V dalším článku pak dodává: "Vyvolávat na základě jednoho trestného činu nenávist vůči celému etniku je naprosto nepřípustné. Kromě toho to nikam nevede, jen k vytváření koncentráků."

Britské listy také zveřejňují celou řadu rasistických e-mailů, které po zveřejnění článku dostaly.

Rasistické e-maily, ve kterých jsou Romové za útok v Břeclavi odsouzeni na základě principu kolektivní viny, obdržela i redakce serveru Romea.cz. "Tak za tohle vás, vy svině černý, všechny zlikviduju v koncentráku! Nic jiného si nezasloužíte! Kurvy černé," píše v mailu Ivo Holeček. "Zastřelím na potkání každýho cikána. Jste banda černejch sraček," napsal v dalším mailu redakci serveru Romea.cz Petr Bartákov. Redakce zaznamenala i vulgární telefonáty.

Útočníci měli tmavou pleť

Chlapce napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Prý jej jeden z nich požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Útok se stal před 21:00 v centru města. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice.

Napadený tam musel být neprodleně operován. Jeho matka později médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost.

"Na případu pracujeme kvůli podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hocha jsme již vyslechli. Událost nám popsal," uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová.

Kriminalisté žádají svědky, kteří se v neděli mezi 20:00 až 21:00 pohybovali ulicí Jana Palacha a všimli si čehokoli podezřelého, aby hned kontaktovali krizovou linku 158.

KAM DÁL?
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

Přečteno: 9196x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo