romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové protestovali v Bukurešti a Skopje proti politice Paříže

Bukurešť, 6.9.2010 15:30, (ROMEA)

Desítky Romů dnes demonstrovaly mimo jiné před francouzským velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti a v makedonské metropoli Skopje proti vracení nelegálních romských přistěhovalců z Francie do Rumunska. Účastníci manifestace zároveň požadovali po rumunské vládě, aby učinila více v boji proti diskriminaci a chudobě této menšiny.

Podle agentury AFP se v centru Bukurešti sešlo kolem 60 lidí, z nichž někteří třímali nad hlavami transparenty s nápisy "Sarkozy, stop! Vyhoštění, stop!" anebo "Romové jsou evropští občané". Účastníci protestu také demonstrativně házeli francouzské výrobky jako víno, kosmetika nebo jídlo do odpadků.

"Hlavně jsem požádali naše aktivisty, aby přišli. A ne nutně osoby, které byly vráceny z Francie a které již jsou traumatizovány," sdělil předseda občanské aliance rumunských Romů David Mark. Podle AFP tak vysvětloval slabou účast na demonstraci.

"Osoby romské národnosti, jako jsem já, jsou ve Francii diskriminovány. Používají proti nim stereotypy a bohužel tento trend v Evropě sílí," řekl na manifestaci student politologie Alin Banu z jihorumunského města Craiova.

"Požadujeme také, aby rumunská vláda udělala víc. Ohroženy jsou i malé pokroky dosažené programy školních prostředníků. V současnosti je 41 procent Romů, kteří hledají práci, odmítáno proto, že jsou Romy," upozornil David Mark. "Je zapotřebí větší politické vůle," dodal.

Asi 40 Romů se zúčastnilo manifestace před francouzským kulturním střediskem v západorumunském Temešváru. Kolem dvou desítek se jich shromáždilo také ve městech Kluž a Petrosani na západě země.

Před francouzskou ambasádou a zastoupením Evropské unie ve Skopje se sešla asi stovka romských aktivistů. Žádali skoncovat se stigmatizací Romů v evropských zemích a zahájit integraci této menšiny do evropské společnosti.

Od začátku letošního roku Francie vrátila do jejich vlasti přes 8300 Romů, kteří neměli povolení k pobytu. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou v červenci upřesnil prezident Nicolas Sarkozy a která je zaměřena především na nelegální imigranty a právě Romy. Vyhošťování Romů vyvolalo ostré reakce. Znepokojení vyjádřily mimo jiné Evropská komise i Rada Evropy a také Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD).

Do jejich vlastí repatriovaly Romy další země, včetně severských, zejména Švédska a Dánska. Švédsko deportovalo do východní Evropy 50 Romů. Tento krok obhajoval ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström tím, že volný pohyb osob za prací nemůže být chápán jako podněcování k žebrotě. Dánsko v červenci deportovalo 23 Romů z východní Evropy a v Belgii bylo 700 Romů nuceno v červenci odejít z Vlámska a nalézt si útočiště ve Valonsku.

KAM DÁL?
Až 100 tisíc lidí po celé Evropě protestovalo proti deportacím Romů z Francie

SPECIÁL: Francie deportuje Romy

Přečteno: 729x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo