romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové truchlí nad rakví mladého "prince", pohřeb bude v neděli

Calimanesti (Rumunsko), 8.8.2009 11:18, (ROMEA)

Malý domek, který se krčí pod svahy rumunských Karpat, hostí od čtvrtečního odpoledne desítky Romů. Všichni se přišli a přijeli rozloučit se sedmnáctiletým mladíkem Ionem Micleskem, který zemřel 3. srpna v pražské vinohradské nemocnici na následky utonutí. Část příbuzných postává společně s matkou chlapce, jeho přítelkyní a bratry v domku. Zbývající se pohybují na zahradě, kde je pro ně připraveno pohoštění, a až do nedělního pohřbu ve městě Calimanesti bude hrát smuteční kapela.

"Hraje cigánské i rumunské písně. Ale jen ty smutné. Na veselé tady nikdo nemá náladu," svěřil se ČTK jeden z hostů Vasil Konstantin. Zvuk písní se nese celou osadou, kterou obývají převážně Romové. Zbývající část lázeňského městečka Calimanesti se pohřeb nijak nedotkl. Většina lidí ale ví, že bude.

K domku se postupně sjíždějí příbuzní rozvětvené rodiny. V kamenité ulici jsou zaparkované vozy s anglickými, litevskými, německými i českými poznávacími značkami. "Přijel jsem z Moskvy. Hned jak sem se dozvěděl, co se stalo, tak jsem vyrazil," řekl další smuteční host. V neděli, kdy bude pohřeb zesnulého, by mělo dorazit asi 1000 dalších hostů. "Pro ně bude připraveno hodně jídla, pivo i vodka. Každý dostane, co bude chtít," popsal průběh romského pohřbu Konstantin.

Tryzny se dnes zúčastnil i otec chlapce Robinson Dimofte. Podle místních olašský princ. "Ano je to princ. Ion byl nejmladší syn prince," tvrdí Konstantin. Pro rodinu je nešťastné úmrtí mladíka tragédií. Dimofte měl celkem sedm synů. Ion je už třetí, kterému chystá pohřeb. "Dva se utopily. Jeden zemřel v Rumunsku při automobilové nehodě. Je to hodně neštěstí pro jednu rodinu," doplnil další z truchlících.

Poslední rozloučení s chlapcem je plánované na neděli. Do rodného domku mrtvého by podle místních měli dorazit v pravé poledne až tři kněží. Část obřadu se tak bude konat přímo v obydlí. Později se všichni přesunou ke kostelu na hřbitov. Tam by měl obřad pokračovat. Po pohřbu se pak všichni vrátí zpět do domku na smuteční hostinu. To pro hosty, stejně jako dnešní občerstvení, chystá širší část rodiny. Nejbližší příbuzní zesnulého truchlí.

Ion Miclescu byl s rodinou na cestě po Evropě. Jejich cílem byl Berlín, kde se měli setkat s dalšími olašskými Romy. Po cestě se zastavili v Česku. "Byla to pro ně dovolená. V Česku byli poprvé," řekl Konstantin. Mladík se koupal nedaleko Staré Boleslavi v jednom z Proboštských jezer. Začal se topit. V kritickém stavu ho sanitka převezla do pražské vinohradské nemocnice, kde 3. srpna zemřel. Po celo dobu, kdy byl napojen na přístroje, v okolí hlavního města pobývalo několik desítek příbuzných.

KAM DÁL?
Fáma definitivně vyvrácena, romský mladík z Rumunska byl pojištěný
Romové si převoz mrtvého mladíka zaplatili sami
Policie: Olašští Romové nedělají nic protizákonného, zasahovat zatím nebudeme
Neonacisté provokovali olašské Romy, jeden neonacista zadržen
Nejsledovanější turisté v ČR si upravili část pronajatého pozemku
Olašští Romové se přestěhovali do Husince, v Dolních Počernicích uklidili
Kocáb vyzval rumunské Romy, aby si našli placené bydlení
Experti: Pro kočování nejsou v ČR podmínky, Romové to nedělají
Reality show s olašskými Romy pokračuje, část je zpět u Počernického rybníka
Rumunští Romové děkují doktorům a zachránci, kemp opustili, přespali u Počernického rybníka

 Pobyt rumunských Romů v kempu zaplatí sbírka
 Rumunští Romové přijeli k nemocnici za příbuzným

 Stav chlapce z romské královské rodiny kritický

VIDEO
Romové táboří v Husinci u Prahy
Rozhovor se členy rodiny olašských Romů z Rumunska

KOMENTÁŘ
Není to romský problém

Každému stejným metrem?

Přečteno: 928x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EU, Úmrtí olašského princeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo