romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Maďarsku opět terčem útoku, nikdo nebyl zraněn

Budapešť, 5.7.2010 15:45, (ROMEA)

Na rodinný dům na severovýchodě Maďarska obývaný Romy se v neděli pozdě večer střílelo. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, uvedla agentura MTI. Romové v Maďarsku se v posledních letech stali terči několika útoků, při nichž zahynulo nejméně osm lidí, včetně pětiletého dítěte.

V domě v obci Olaszliszka v době útoku spala žena se svými dětmi. Ženu podle její výpovědi vzbudily tři hlasité výstřely. Kulky zasáhly zdivo v průčelí domu.

Nedělní incident se stal nedaleko jiné obce, kde v říjnu 2006 muž přejel a lehce zranil romské děvčátko. Její příbuzní ho poté na místě ubili. Soud pak osm Romů odsoudil k několikaletým trestům vězení. Představitel místní menšinové samosprávy László Fercsák podle MTI v této souvislosti uvedl, že obyvatelé zmíněného domu nemají na událost před čtyřmi lety žádné vazby.

K útokům na maďarské Romy dochází většinou v noci, kdy spí. Loni v srpnu v obci Kisléta na východě země byla zastřelena pětačtyřicetiletá Romka, její třináctiletá dcera utrpěla vážná zranění. V listopadu 2008 zase útočníci zabili v jihomaďarském městě Pécs romský manželský pár ručním granátem. Ve stejném měsíci přišli o život dva Romové ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska. Útočníci tehdy házeli na romské domy lahve naplněné hořlavinou, na vybíhající Romy pak stříleli z brokovnic.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají terčem štvavých útoků extremistických stran, jako je pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které má po nedávných volbách zástupce v parlamentu.

Přečteno: 1723x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo