romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Novém Boru neplatili, zaspali a teď se diví

Nový Bor, 31.8.2010 0:00, (ROMEA)

Když jsem na serveru iDNES.cz zaznamenal „kauzu“ Nový Bor, zbystřil jsem. Výhružka hladovkou se ve zdejších končinách nezaznamená každý den a už vůbec ne taková hladovka, která by se týkala desítek lidí. Proč hladovka? Dům, ve kterém lidé žijí, byl odpojen od vody. Dle vyjádření radnice v Novém Boru díky dluhům, které na vodě vznikly. Romové ale protestují, do věci se zapojil dokonce ex ministr Michael Kocáb.

VIDEO
Někteří Romové v Novém Boru chtějí držet hladovku

Dům, toho času bez vody, odkoupil před časem pražský advokát Michal Vaňha. Ten koupil dům bez nájemníků, neb v té době ani jeden z nájemníků neměl platnou nájemní smlouvu, došlo tedy k situaci, kdy v domě sice fakticky bydlelo a bydlí 30-40 lidí, papírově je však dům prázdný. Majitel prohlásil obyvatele za squattery a dům nechal odpojit od vody.

Vyrazil jsem tedy do Nového Boru, vybaven fotoaparátem, kamerou a dvěma kolegy, kteří mohli na věc přinést další pohled. Radek Horváth jako další cigánský hlas a Ivan Kratochvíl, jako kameraman a člověk, co je schopen okomentovat barák samotný.

NEPŘEHLÉDNĚTE KOMENTÁŘE
Drama v Novém Boru
Romové v Novém Boru neplatili a ještě se diví

Dorazili jsme pozdě, počasí nepřálo. Nepřál nám ani osud, neb člověk, na kterého jsme se chtěli obrátit Miroslav Tancoš, byl zrovna v práci. Na dvoře domu jsme ale zastihli další dva obyvatele, které jsme vyrušili u opravy felicie, zaparkované v části dvora, která připomínala autoservis, soudě podle zaparkovaných a polorozebraných automobilů, spíše vraků.

„Ano, dluhy tady byly, ale vznikly tím způsobem, že tu bydleli lidé, kteří tu nebyli přihlášeni a za nic neplatili, tací tu bydleli i pět let,“ začal rozplétat příčinu situace jeden z obyvatel, mající údajně „autoopravnu“ v pronájmu. Když mu ale Radek položil otázku, zda je v domě někdo, kdo má všechny poplatky zaplacené a neměl žádné dluhy, vzpomněl si jen na jednoho, svého syna. Další obyvatel zase dodal, že nájmy byly placeny formou srážek ze sociálních dávek.

Zašli jsme dál a ptali se na nájemní smlouvy, chtěli jsme vědět, proč jim nebyly prodlouženy. „Smlouvy nám neprodloužili, protože barák chtěli prodat a našli na to kupce, protože tady byli kupci a ty to nekoupili a tenhle se chytil a koupil to. Tak nám vypršeli smlouvy," uvedl obyvatel domu.

O smlouvy prý žádali nového majitele domu, kterého našli díky spolupráci se sociální pracovnicí. Ten jim však odepsal na jejich výzvu k jednání jen to, že nechápe, kde vzali adresu. Tancoš mu později psal znovu, ale majitel už nereagoval a nechal jen odpojit vodu, aniž by se kdy u domu ukázal.

„My, my mu nic nedlužíme, protože on si to zavinil sám, že s námi nesepsal smlouvy, to je čtyři měsíce stará věc,“ dodává pro server Romea.cz pan Turko.

Město však chtělo prodat dům nejprve jeho obyvatelům, proto jim ho nabídlo k odkupu. Nabídlo jim dokonce splátkový kalendář. Romové to však odmítli, chtěli jsme vědět proč. „Kalendář ten udělali tak, že věděli, že tady jsou všichni na úřadě práce, že jsme bez peněz. Splátka byla vysoká. Pět tisíc splátka jim, plus ještě pět tisíc nájem. My ani tolik nebereme se sociálníma dávkami i s tím důchodem, to nevychází,“ vysvětluje obyvatel domu.

Místní navrhovali, že by si dům odpracovali, například odklízením sněhu. Na to však radnice neslyšela. Město nabídlo celý dům k odkupu za cenu pozemku, 260 tisíc korun.

Situace skutečně růžově nevypadá. Dům se rozpadá ze všech stran. Cosi jako elektroinstalaci není vidět, zato jsem však nad každým bytem je spleť drátů, která kdysi snad bývala krabičkou na pojistky. Byty, kam se lezlo na místo dveřmi oknem, protože chyběly kliky, rozbité vchodové dveře… a do toho všudypřítomné děti. Korunu tomu všemu nasazuje místnost, která kdysi bývala sklepem, nyní je však improvizovanou žumpou. Krysa, kterou jsme na dvoře zahlédli se líně proházet, byla i na Radka moc.

Nedalo nám to, na žumpu jsme se ptali. Kdyby totiž „místnost“ viděl hygienik, musel by zákonitě jednat, tedy pokud by se probral z mrákot. „Vysrali se na nás, tak jsem tedy vybral od lidí peníze, zavolal kámošovi, on přijel s fekálem a vytáhl nám to. Jenom že, to se splachuje, koupe se…. Na vlastní náklady jsme si to nechali asi třikrát vybrat,“ uvedl pro server Romea.cz jeden z místních.

Na žumpu i na další okolnosti prodeje domu jsem se zeptal také starosty města Jindřicha Mareše.

AUDIO 
Rozhovor se starostou Nového Boru Jindřichem Marešem

Jaká byla souhrnná výše dluhů obyvatel domu a jak staré dluhy jsou?
Některé dluhy jsou už z roku 1996, jiné zase z roku 2003. Celková výše dluhů je asi půl milionu korun. Stále jsme přistupovali velice měkce a nepřistoupili jsme k tomu, že je vystěhujeme, ačkoliv jsme mohli, protože neměli smlouvy. Ale prostě jsme ten objekt prodali.

Nový majitel domu neuzavřel s obyvateli nové smlouvy, prodávali jste mu dům s nájemníky, nebo bez?
Bez nájemníků, protože nikdo z nich neměl smlouvu platnou. Když tu čtu jednoho po druhém, tak jsou tam pro dluhy soudně zrušené smlouvy, tedy jsou v podstatě beze smluv.

Obyvatelé vyhrožují tím, že budou držet hladovku, co si o tom myslíte Vy?
To asi můžou, ale město jim skutečně nemůže nijak pomoci, protože by pak město muselo uhradit dluhy za všechny obyvatele, což si asi nikdo neumí představit.

Ve sklepě jsme zahlédli neuvěřitelné množství fekálií, můžete mi říci, jak dlouho to trvá?
To já nevím, ale vím, proč tam jsou. Byla tam jakási jímka, kterou to teklo a na té byly kovové obruče, které se všechny ztratily. Všechno co tam je, je skutečně činnost nájemníků, vše si způsobil sami a můžou si nadávat sami sobě.

To se ovšem na dvoře domu nedělo. Naopak padaly silná slova o tom, co se bude dít, pokud obyvatelé nedostanou náhradní/sociální byty od města. „Do poslední chvíle jsme platili, ještě minulej měsíc mi strhli peníze na nobis a to platil každej. Pokud město nevyjde vstříc a nezajistí nám pro děti sociální byty, má jich dost, jsme schopni si to platit sami, tak postavíme třeba stany před výborem. Budeme tam s dětma a budeme stávkovat, budeme držet hladovku. Podpoří nás Hradec Králové, Už jsou objednaný, vědi o nás, tak že ze všech stran budeme mít pomoc přímo na náměstí, že se tam sejdeme. Připravujeme se na to nejhorší. Pokud nám město nevyjde vstříc, tak bude mít celostátní ostudu,“ uvedl pro Romea.cz obyvatel domu.

Když jsme byli na odchodu, objevil se jeden z romských aktivistů, který přijel s Vláďou Suchánkem. Prohlásil, že se pokusí smlouvu anulovat, protože prodej nemovitosti byl podvodný. „Musíme se sjednotit. Pokud dneska ublížili jemu (Turkovi) můžou zítra ublížit mně nebo vám, nebo kterémukoliv Romovi,“ ukončil svůj proslov.

KAM DÁL?
Romové v Novém Boru neplatili a ještě se diví
Drama v Novém Boru
iDNES.cz: Romové hrozí kvůli odpojení vody hladovkou

Přečteno: 3226x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo