romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Tanvaldu nepořádají po sobotním pohřbu demonstraci, ale pietní průvod. Střelcem je podle LN bývalý bobista Jan S.

Tanvald, 4.1.2012 16:18, (ROMEA)
FOTO: repro ČT

V Tanvaldu na Jablonecku, kde byl v noci na neděli zastřelen mladý Rom, se v sobotu po jeho pohřbu uskuteční poklidný pietní průvod, nikoliv demonstrace. Jeho účastníci se vydají od kostela na místo, kde se střílelo, aby tam zapálili svíčku. Serveru Romea.cz to dnes potvrdila Eva Gáborová ze Sdružení Roma Tanvald, která byla dnes dopoledne akci oznámit na městském úřadu. Při incidentu byl zraněn i bratr usmrceného mladíka. Muž, který střílel, je na svobodě, nebyl zatím z ničeho obviněn.

Gáborová stejně jako již dříve pro server Romea.cz zdůraznila, že celá akce má být poklidná a nenásilná. "Je to jen o tom, že půjdeme od kostela na místo zapálit svíčku. Nechystáme žádné pochody, žádné demonstrace ani nic takového," uvedla pro ČTK. Od kostela se podle ní lidé na místo střelby vydají bezprostředně po pohřbu a vše by se mělo uskutečnit dopoledne. Kolik se může akce účastnit lidí, Gáborová odhadovat nechtěla.

Informaci o poklidné sobotní akci ČTK potvrdil i vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Tanvaldu Jan Hlubuček. Zástupci Roma Tanvald jakjiž server Romea.cz informoval byli už na policii jednat. Policisté se na sobotu připravují, podrobnosti ale zveřejní ve čtvrtek.

Podle starosty Tanvaldu Petra Poláka (ODS) se už hovořilo například o trase pochodu a pravidlech, za kterých se má akce konat. "Já věřím tomu, že ti místní Romové to dodrží, nicméně nevíme, kdo a jak zasáhne z venčí," řekl ČTK. Pietní akt, na rozdíl například od demonstrace, podle něj nahlášen být nemusí. Zástupci Romů o něm přišli informovat. "Došlo k nějaké dohodě, kudy se půjde, aby se způsobilo co nejméně komplikací," přiblížil starosta.

O incidentu je zatím minimum informací od policie nebo státního zastupitelství. Stal se asi v 01:30 na opuštěném místě na okraji města směrem na sousední Desnou. O okolnostech se jen spekuluje. Objevila se i varianta, že se třiašedesátiletý muž mohl stát obětí trestného činu a jen se bránil. To naopak vyvolalo negativní reakce některých Romů. Ti mluvili o popravě. Čtyřiadvacetiletý bratr zastřeleného byl se střelným poraněním hospitalizován v Liberci. "Dnes ho propustili," řekl ČTK mluvčí krajské nemocnice Lukáš Gibiec.

Starosta tvrdí, že střelec je bezúhonný občan, jiný názor na to však mají místní Romové „Ten chlap místní Romy ohrožoval už několikrát. Hrozil jim pistolí, nebo dokonce i vystřelil,“ uvedl pro Lidové noviny Pavel, který dodává, že nikdy nic nehlásili. „On prostě nemá Romy rád. Kdysi se svým synem provozoval autobazar kousek od koupaliště. Vždycky když jsme šli kolem, na nás poslal psy,“ přidává se podle LN jeden z obyvatel tanvaldské ubytovny.

Muže, který na mladíky střílel, policie zatím neobvinila a po podání vysvětlení byl propuštěn. Objevily se informace, že jde o bývalého policistu a také že odcestoval za hranice. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová to vyloučila. Střelcem je podle zjištění LN Jan S., místní podnikatel a bývalý bobista.

Lenka Bradáčová dnešním Lidovým novinám řekla, že incident neměl rasový podtext. "Rasová záležitost to nebyla. Ale vraždu nemohu vyloučit. Spíše bych to ale zatím přirovnala ke kauze Neprakta klubu v Mostě (střelba u tamní diskotéky, po níž zůstali dva mrtví, nakonec byla vyhodnocena jako nutná obrana a zůstala nepotrestána – pozn.) z konce roku 2003. Vyvolávalo to stejné emoce a skončilo to jako nutná obrana," uvedla podle serveru Lidovky.cz Bardáčová.

Server iDNES.cz informoval o tom, že někteří lidé v Tanvaldu chtějí narušit pietu za zastřeleného Roma a chystají protiromskou demonstraci. "Signály o protiromských protestech jsme zachytili. Máme z toho obavy. Dnes mám kvůli tomu schůzku s policií a po obědě se zástupci ministerstva vnitra," řekl dopoledne pro server iDNES.cz starosta Tanvaldu Petr Polák.

Na Facebooku vznikla skupina Za bezpečné Tanvaldsko. Právě tam se někteří členové v příspěvcích na protiromskému protestu domlouvají. Ještě ale není zřejmé, kdy se má konat. "Nenarušoval bych Romům pietu. Je to smutná událost, co se stala. Stejně jako ostatní mám obavy o to, co bude dál a jistá forma protestu by mně nevadila, ale ne v den pohřbu," napsal k tomu autor stránky.

KAM DÁL?
Starosta Tanvaldu se zastal muže, který zastřelil Roma. Byl to prý bezproblémový člověk
Pohřeb zastřeleného mladíka bude v sobotu. Romové připravují pietní vzpomínkový akt
Ladislav Tatár: Podle syna na ně muž začal střílet bezdůvodně. Střelec je údajně bývalý policista
Muž, který v Tanvaldu střílel na dva Romy, je na svobodě a odjel do Německa. Gorol: Byla to poprava
Dvaadvacetiletý Rom byl zastřelen v Tanvaldu. Jeho bratr je vážně zraněný. Podezřelého zadržela policie

ČTK, ryz, , iDNES.cz - AKTUALIZOVÁNO
Přečteno: 10679x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo