romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové z Dobré Vody na Toužimsku usilují o vlastní osadní výbor

Dobrá voda, 30.3.2007 10:23, (ČTK)

Romská komunita z osady Dobrá Voda u Toužimi na Karlovarsku usiluje o vznik vlastního osadního výboru. Přípravy na vznik výboru iniciovalo občanské sdružení Český západ, jež působí v romské komunitě v Dobré Vodě od roku 2002. Pokud by jejich záměr uspěl, mohli by se Romové více zapojit do řešení veřejných záležitostí, které souvisejí se životem v osadě, sdělila dnes ČTK mluvčí sdružení Český západ Eva Haunerová.

Romové si zvolili své zástupce do osadního výboru. Jestli bude vytvořen, záleží nyní na rozhodnutí zastupitelstva města Toužim, uvedla Haunerová. Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro lepší život obyvatel Dobré Vody. A to prý i jejich vlastním přičiněním, změnou v komunitě jako celku a také v pohledu majoritní společnosti. "Vznik osadního výboru by obyvatelům Dobré Vody mohl dopomoci ke zkvalitnění života v odloučené části města Toužim," uvedla ředitelka sdružení Jana Kosová.

Romští obyvatelé chtějí podle Kosové navázat dialog se zastupitelstvem Toužimi. Tématy k debatě je například zlepšení dopravy do Dobré Vody nebo oprava místních veřejných prostranství. Členové sdružení Český západ hodlají diskutovat i s neromskými obyvateli Dobré Vody a přizvat jejich zástupce k členství v osadním výboru.

Jestli bude o členství ve výboru zájem mimo romskou komunitu, to prý nedokážou zástupci Českého západu odhadnout. "Už teď jsme však spokojeni s výsledky. Nečekali jsme tak velký zájem ze strany romských obyvatel. To, že se voleb zúčastnili téměř všichni členové komunity, ukazuje, že jim jejich budoucnost není lhostejná a že naše práce má smysl," uvedla ředitelka.

Vytvoření osadního výboru může zastupitelstvo Toužimi schválit podle zákona o obcích. Je však plně v jeho kompetenci, jestli s tím bude souhlasit. Členy osadního výboru mohou být pouze občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části, pro kterou je osadní výbor zřízen. Výbor musí mít minimálně tři členy v čele s předsedou.

V současnosti již pracují na území Karlovarského kraje osadní výbory například ve Staré Chodovské v Chodově, Vodné v Bečově nad Teplou, Protivci ve Žluticích či Dolním Žďáru, Mořičově a Kfelech v Ostrově.

Přečteno: 1171x
 

Kam dál:

Štítky:  

zpravodajství, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo