romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové z Dobré Vody na Toužimsku usilují o vlastní osadní výbor

Dobrá voda, 30.3.2007 10:23, (ČTK)

Romská komunita z osady Dobrá Voda u Toužimi na Karlovarsku usiluje o vznik vlastního osadního výboru. Přípravy na vznik výboru iniciovalo občanské sdružení Český západ, jež působí v romské komunitě v Dobré Vodě od roku 2002. Pokud by jejich záměr uspěl, mohli by se Romové více zapojit do řešení veřejných záležitostí, které souvisejí se životem v osadě, sdělila dnes ČTK mluvčí sdružení Český západ Eva Haunerová.

Romové si zvolili své zástupce do osadního výboru. Jestli bude vytvořen, záleží nyní na rozhodnutí zastupitelstva města Toužim, uvedla Haunerová. Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro lepší život obyvatel Dobré Vody. A to prý i jejich vlastním přičiněním, změnou v komunitě jako celku a také v pohledu majoritní společnosti. "Vznik osadního výboru by obyvatelům Dobré Vody mohl dopomoci ke zkvalitnění života v odloučené části města Toužim," uvedla ředitelka sdružení Jana Kosová.

Romští obyvatelé chtějí podle Kosové navázat dialog se zastupitelstvem Toužimi. Tématy k debatě je například zlepšení dopravy do Dobré Vody nebo oprava místních veřejných prostranství. Členové sdružení Český západ hodlají diskutovat i s neromskými obyvateli Dobré Vody a přizvat jejich zástupce k členství v osadním výboru.

Jestli bude o členství ve výboru zájem mimo romskou komunitu, to prý nedokážou zástupci Českého západu odhadnout. "Už teď jsme však spokojeni s výsledky. Nečekali jsme tak velký zájem ze strany romských obyvatel. To, že se voleb zúčastnili téměř všichni členové komunity, ukazuje, že jim jejich budoucnost není lhostejná a že naše práce má smysl," uvedla ředitelka.

Vytvoření osadního výboru může zastupitelstvo Toužimi schválit podle zákona o obcích. Je však plně v jeho kompetenci, jestli s tím bude souhlasit. Členy osadního výboru mohou být pouze občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části, pro kterou je osadní výbor zřízen. Výbor musí mít minimálně tři členy v čele s předsedou.

V současnosti již pracují na území Karlovarského kraje osadní výbory například ve Staré Chodovské v Chodově, Vodné v Bečově nad Teplou, Protivci ve Žluticích či Dolním Žďáru, Mořičově a Kfelech v Ostrově.

Přečteno: 1171x
 

Kam dál:

Štítky:  

zpravodajství, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo