romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové žádali Čunkovu demisi, Čunek mezi ně přišel, premiér ne

Praha, 11.4.2007 19:38, (ČTK/ROMEA)

Více než stovka romských aktivistů a zástupců neziskových organizací se dnes sešla před Úřadem vlády. Požadovali odchod lidoveckého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka z kabinetu za jeho výroky o Romech. Čunek mezi demonstranty přišel. O diskusi s ním ale většina účastníků nestála. Naopak chtěli slyšet premiéra Mirka Topolánka (ODS) a předat mu své prohlášení. Do konce akce se ho ale nedočkali.

VIDEO
Demonstrace za odstoupení Jiřího Čunka (ČT24 - ZPRÁVY 12:00)

Demonstrace za odstoupení Jiřího Čunka (ČT24 - ZPRÁVY 15:00)
Romové požadují demisi vicepremiéra Čunka (ČT24, ČT1)
Romové vypískali Čunka, skandovali "Demisi!" (NOVA TV)
“Čunku, odejdi!“ (PRIMA TV)

FOTOGALERIE

Demonstranti Čunka přivítali pískotem a skandováním: "Demisi, demisi!" Vicepremiér se hned poté, co vyšel před Strakovu akademii, ocitl v obležení novinářů. Na dotaz, zda z vlády odejde, jim odpověděl: "Určitě ne." Dodal, že stále cítí větší "podporu než nepodporu" svých stranických kolegů.

AUDIO Z DEMONSTRACE

Roberto Tonelli o Jiřím Čunkovi a koncepci MMR

Emil Voráč
Jiří Čunek o romské koncepci
Jiří Čunek o svém výroku
Jiří Čunek o demonstraci
Jitka Chalánková, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje - projev
Jitka Chalánková, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje - rozhovor
Zdeněk Duna
Názory účastníka demonstrace
Hana Orgoníková (ČSSD)

Čunek Romy pobouřil svými výroky, že k získání podpory od státu je třeba se opálit a dělat binec a ohně na náměstích. Již dříve se několikrát zmínil o tom, že Romům se nechce pracovat. Dnes řekl, že výroky nebyly myšleny na adresu Romů, ale byly adresovány politikům.

Mnozí Romové se dnes na demonstraci nechali slyšet, že již lidovce volit nebudou. Podle nich je politika strany rasistická. "Zrovna v mém případě by Romové měli být voliči KDU-ČSL, protože já jsem jim zatím vždycky jenom pomohl. Já jsem podle rozhodnutí soudu mohl mnoho desítek rodin vystěhovat na ulici a neudělal jsem to jako starosta města," uvedl bývalý vsetínský starosta Čunek. Dodal, že i jako ministr se podílí na přípravě programů, které Romům "budou jedině pomáhat a nenechají je v sociální vyloučenosti".

Romští aktivisté na rozdíl od médií o rozhovor s Čunkem příliš nestáli. Bavila se s ním jen hrstka lidí. "Romale, jděte od něj. Člověk s takovým kreditem není pro vás partner," volal Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Mezi demonstrující přišla i ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin. Od Romů převzala jejich prohlášení s výzvou, aby Čunek opustil vládu. "Do týdne svolám mimořádné jednání rady vlády pro záležitosti romské komunity a tento podnět probereme," slíbila demonstrantům Stehlíková.

O rozhovor s Čunkem sice Romové nestáli, ale čekali na premiéra. Skandovali jeho jméno a volali ho mezi sebe. Organizátoři se v kanceláři dotazovali, zda by předseda vlády mezi účastníky akce nepřišel. Jejich prohlášení převzal mluvčí vlády Martin Schmarz. "Pan premiér si sem nechal dát zvukové zařízení a čekal, že bude pozván, bohužel ho nikdo nepozval. Pokud chtějí Romové s panem premiérem mluvit, není problém si to domluvit. Stačí zavolat," dodal Schmarz.

Premiér Topolánek se k celé akci vyjádřil po skončení jednání vlády na tiskové konferenci a podpořil Jiřího Čunka. "Domnívám se, že ta demonstrace vychází z poněkud dezinterpretovaných výroků Jiřího Čunka v bulvárním tisku," řekl Mirek Topolánek. Ocenil i odvahu svého vicepremiéra. "Myslím si, že Jiří Čunek prokázal jistou odvahu, že šel mezi romské aktivisty nebo demonstranty, chcete-li, a diskutuje s nimi," dodal Topolánek.

Před Strakovu akademii dnes dorazilo i několik nacionalistů z Národní strany. Romskou demonstraci sledovali zpovzdálí. Před úřad vlády přišla také předsedkyně strany Petra Edelmannová. Ještě před akcí tiskový odbor strany uvedl, že demonstrující by měli slyšet její "návrhy na konečné řešení cikánské otázky". Podle serveru iDnes.cz se tímto výrokem zabývá policie kvůli podezření ze šíření rasové nenávisti. Sousloví "konečné řešení" používali nacisté především v souvislosti s židovským holokaustem.

"Stála jsem v ústraní. Záda mi jistila česká policie," uvedla Edelmannová. Dodala, že strana uvažuje o uspořádání demonstrace na Čunkovu podporu. "On (Čunek) otevřeně řekl to, co mi říkáme už dlouhou dobu," uvedla šéfka nacionalistické strany. Dodala, že české společnosti vadí "cikánský způsob života, když někdo žije na úkor systému".

Jiří Čunek na sebe strhl pozornost loni před senátními a komunálními volbami ještě jako starosta Vsetína. Radnice tehdy vystěhovala romské rodiny z rozpadlého pavlačového domu v centru do kontejnerových bytů na okraji města, část Romů odsunula do jiných okresů. Čunek si za tento postup vysloužil kritiku od ochránců lidských práv, podle analýzy mu ale pomohl u voličů. Vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a lidovecký předseda v jedné osobě čelí také obvinění z přijetí půlmilionového úplatku, kvůli němuž požadují jeho demisi opoziční i mnozí koaliční politici. Státní zástupce nyní prodloužil termín pro ukončení vyšetřování v této korupční kauze do začátku května.

MIREK TOPOLÁNEK O DEMONSTRACI NA TISKOVÉ KONFERENCI (11. 4. 2007)

Martin Schmarcz, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády ČR: Prosím, je nějaký další dotaz? Česká televize.

Jana Čermáková, ČT: Dobrý den, pane premiére. Já bych také využila vaší přítomnosti k otázce, která se přímo netýká dnešního jednání vlády, ale můžete, prosím pěkně, okomentovat tu romskou demonstraci před Úřadem vlády, kde protestují proti Jiřímu Čunkovi? Děkuji.

Mirek Topolánek, předseda vlády ČR: Mě fascinuje, že se vždycky ptáte mě na nějaký komentář, když víte, že já žádné komentáře nedávám. Já zásobuji zpravodajství, nikoli komentované komentáře. Takže, já k tomu žádný komentář nemám. Myslím si, že Jiří Čunek prokázal jistou odvahu, že šel mezi romské aktivisty nebo demonstranty, chcete-li, a diskutuje s nimi. Já jsem, bohužel, musel řídit vládu. Byla tam i Džamila Stehlíková, já nemám žádné informace. Domnívám se, že ta demonstrace vychází z poněkud dezinterpretovaných výroků Jiřího Čunka v bulvárním tisku. Myslím, že si to jak Jiří Čunek, tak Romové, společně vysvětlí.

Martin Schmarcz, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády ČR: Děkuji, je další dotaz? Televize Nova.

Michal Kratochvíl, televize Nova: Pane premiére, já se omlouvám, už tady ten dotaz určitě zazněl, ale odvoláte pana Čunka, jak bude dnes probíhat vaše koaliční schůzka, a zda, dejme tomu, pana Čunka odvoláte nebo ještě o tom budete jednat?

Martin Schmarcz, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády ČR: Pan premiér dá stejně krátký synchron, jaký dal před tím České televizi, abyste to mohli natočit.
Mirek Topolánek, předseda vlády ČR: Já nevím o žádné koaliční schůzce, o které vy mluvíte. Asi máte lepší informaci než já, ale to ji máte vždycky. To znamená, já budu, samozřejmě, jednat jak se Stranou zelených, tak s KDU-ČSL.

Martin Schmarcz, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády ČR: Děkuji panu premiérovi. Je nějaký další dotaz. Upozorňuji, že k Čunkovi se skutečně nedozvíte nic víc.

Přečteno: 3164x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ČunekGATE, Audio, Xenofobní výroky Jiřího ČunkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo